Domů     Příroda
Původ zuboviny sahá až ke smyslové tkáni prvohorních živočichů

Zubovina, označovaná často také jako dentin, je žlutobílá hmota podobající se kosti, která tvoří většinu lidského zubu. Nedávný objev, který američtí vědci učinili tak trochu náhodou, odhalil, že zřejmě vznikla ze smyslové tkáně prvohorních živočichů, kterým pomáhala vnímat okolí..

Většina obratlovců disponuje v ústní dutině tvrdými útvary neboli zuby, které jim slouží především k uchopování, oddělování a rozmělňování potravy a někdy také k obraně či útoku. U lidí jsou zuby tvořeny převážně zubovinou, která je na povrchu kryta sklovinou, nejtvrdší látkou v těle.

Uvnitř zubu se pak nachází zubní dřeň, do které vedou kanálky v kořenech zubů drobné cévy a také nervy, jež jsou příčinou citlivosti zubů.

Smyslová tkáň raných obratlovců a členovců

Americkým vědcům se nyní podařilo zjistit, při pátrání po fosiliích prvních obratlovců z období mladších prvohor (kambria a ordoviku) před 541 až 443 miliony let, že se zubovina, citlivá část lidských zubů, vyvinula ze smyslové tkáně prvohorních obratlovců a členovců.

Charakteristickým rysem raných obratlovců, zejména ryb, je přítomnost tvrdých struktur obsahujících dentin na površích jejich těl, kterým se říká odontody. V lidském těle se stejný dentin nachází v zubech.

Vědci podrobili zkoumání zkameněliny druhu Antolepisi heintzi, který byl považován za prvního zástupce ryb. Na jeho těle objevili za pomocí počítačové tomografie (CT) s vysokým rozlišením útvary připomínající odontody.

Když je však blíže prozkoumali a porovnali s kolekcí starodávných fosilií i zástupci moderního mořského života, zjistili, že se spíše podobají smyslovým orgánům nacházejícím se na krunýřích krabů. Anatolepis heintzi tak nebyl obratlovec, ale bezobratlý členovec.

Od odontodů k lidským zubům

Díky úpravě zařazení tohoto živočicha mohli nicméně vědci konstatovat, že dávné druhy obratlovců, jako jsou ryby, stejně jako členovců tvořily stejné mineralizované tkanivo, které jim pomáhalo vnímat okolí.

A právě z něj se později v průběhu evoluce vyvinula zubovina, živá a citlivá část nejen lidských zubů. Výsledky studie, zveřejněné v časopise Nature, potvrzují názor, že smyslové orgány se na exoskeletech živočichů vyvinuly nejméně před 460 miliony let, přičemž ti následně použili stejný „genetický nástroj“ i k vytvoření zubů.

„To nám ukazuje, že ‚zuby‘ mohou být smyslové, i když nejsou v ústech,“ uvedla ke zjištěním spoluautorka studie Yara Haridyová, paleontoložka a evoluční bioložka z Chicagské univerzity. „Při pohledu na tuto evoluční cestu je extrémní citlivost zubů výrazně menší záhadou než kdy dříve, vyplývá z jejich původu ve smyslových pancířích raných obratlovců,“ dodává.

Zubovina se u lidí skládá ze 70 % z anorganických látek, z 20 % z organických látek a z vody. Je citlivá na teplo a na chemické podněty.

Zdroj: LiveScienceNature.

Foto: Pixabay
Zdroje informací: LiveScience, Nature
Štítky:
Související články
Zvyšování koncentrace CO2 v ovzduší přispívá negativně ke změně klimatu, protože spolu s dalšími skleníkovými plyny brání úniku tepla do vesmíru, čímž udržují teplotu na Zemi vyšší, než by byla bez jejich přítomnosti. Jednou z metod boje proti rostoucí koncentraci CO2 je jeho odsávání z ovzduší. Dosud se jednalo o velmi drahý způsob, jak s […]
Příroda 22.5.2025
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny. Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity, však […]
Vědecký tým z Ostravské univerzity, Biologického centra Akademie věd ČR a dalších evropských a amerických institucí odhalil zásadní změnu v energetickém metabolismu parazita Vickermania ingenoplastis, který je v laboratoři chován již od roku 1971.   Tato změna spočívá ve ztrátě schopnosti mitochondrií vyrábět energii tradičním způsobem, což představuje unikátní adaptaci na umělé laboratorní podmínky.​ Přirozené […]
Objevy Příroda 19.5.2025
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i […]
Objevy Příroda 19.5.2025
Půlroční expedice doktorského studenta z Biologického centra AV ČR a Jihočeské univerzity na tropickém ostrově Nová Guinea přinesla jedinečný objev. František Vejmělka jako první zdokumentoval jednoho z největších myšovitých hlodavců světa – velekrysu Mallomys istapantap. Tento tajemný noční tvor obývá chladné mlžné horské pralesy a pláně v nadmořských výškách 3700 metrů a pro vědu byl znám pouze z několika […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz