Domů     Historie
Prolomení Enigmy trvalo roky, dnes by to umělá inteligence zvládla „za chvilku“
Turingova „Bomba“, WikiCommons by GC and CS

Enigma byl šifrovací stroj podobný psacímu stroji, který používal symetrickou šifru. S jeho pomocí nacistické velení během druhé světové války komunikovalo s jednotlivými složkami armády, například s ponorkami.

Prolomit kód Enigmy trvalo spojencům, pod vedením geniálního matematika Alana Turinga, roky. Dnes by to podle odborníků zvládla umělá inteligence za chvilku..

Na Enigmě se psalo podobně jako na psacím stroji. Místo čitelných vět z ní však vycházely skupiny nesrozumitelných písmen a čísel. Uvnitř ní se totiž nacházely tři vzájemně propojené válce nastavené podle zvoleného klíče, které se otáčely.

Později přidávali Němci další válce, nejsložitější aparatura jich tak měla osm. Stroj bylo možné nastavit každý den jiným způsobem, takže se vlastní šifra nikdy neopakovala dvakrát. Každý znak mohl být zapsán ve 150 trilionech možných kombinacích, záleželo na postavení rotorů a dalších drobnostech.

Zašifrovanou zprávu mohl na druhé straně přečíst jenom ten, kdo znal použitý klíč. Proto považovali Němci tento stroj za absolutně nerozluštitelný. Nicméně, prolomit rané verze kódu se podařilo polským kryptologům už ve 30. letech 20. století, kdy postavili stroje schopné zasílané zprávy dešifrovat.

Ovšem následné bezpečností vylepšení Enigmy ze strany Němců znamenalo, že Turing musel vyvinout nový stroj, pojmenovaný „Bomba“, který by si s kódem poradil. Spuštěn byl 17. března 1940. Všechny šifry byli Britové schopni číst až za další tři roky.

Prolomení Enigmy během chvíle

„Enigma by neobstála v moderních počítačích a statistice,“ tvrdí Michael Wooldridge, profesor informatiky a expert na umělou inteligenci (AI) na Oxfordské univerzitě. Již dříve zkusili vědci pomalejší přístup, který rovněž vedl k cíli – pomocí systému umělé inteligence vycvičeného k rozpoznávání němčiny s využitím pohádek bratří Grimmů a 2 000 virtuálních serverů rozluštili Enigmou zašifrovanou zprávu za 13 minut.

Alan Turing, WikiCommons by Elliott and Fry

Generativní umělá inteligence, jako například ChatGPT, je dnes schopna navrhnout zdrojový kód algoritmu zkoušející všechny kombinace, který původně Turing a jeho tým implementovali v elektromechanickém počítači Bomba.

Ten je pak možné spustit na moderních počítačích v obřích datových centrech. Díky jejich výpočetnímu výkonu by pak rozluštění zpráv šifrovaných Enigmou a odhalení jejího nastavení trvalo v průměru méně než jednu vteřinu.

Jiná šifra stále odolává

Zatímco s Enigmou by si moderní výpočetní technika snadno poradila, principy šifer Rivest-Shamir-Adleman (RSA), vyvinuté v roce 1977 a založená na faktorizaci velmi velkých čísel, zatím při dostatečné délce šifrovacího klíče prolomení odolávají.

„Pokud kvantové počítače někdy splní svůj teoretický slib, pak budeme možná potřebovat zcela nové techniky, abychom naše data ochránili,“ myslí si Wooldridge. Mustafa A Mustafa, docent softwarové bezpečnosti na Manchesterské univerzitě, poukazuje na to, že prolomení Enigmy za války s prostředky, které tedy byly k dispozici, bylo nicméně velkým úspěchem.

Klíčem k němu byla podle něj řada slabin Enigmy, včetně toho, že žádné písmeno nebylo po zašifrování sebou samým. „Byl to útok hrubou silou, zkoušeli všechny možné kombinace. Ale s těmito slabinami Enigmy se jim to podařilo.

Podařilo se jim to automatizovat, aby to bylo dostatečně rychlé na to, aby dokázali kód prolomit,“ vysvětluje. A dodává: „Dokázat to prolomit – trvalo jim to měsíce, více než rok – ale dokázat to skutečně během války, to byla obrovská věc.

Bůh ví, co by se stalo, kdyby Enigmu neprolomili včas.“ Kvalifikované odhady uvádí, že její prolomení zkrátilo dobu trvání druhé světové války o dva roky.

Zdroj: The Guardian

Foto: Wiki Commons
Zdroje informací: The Guardian
Štítky:
Související články
Archeologové studující zvířecí kosti nalezené ve dvou jeskyních v severním Izraeli zjistili, že různé skupiny neandertálců, které je obývaly přibližně ve stejné době, porážely stejná zvířata odlišným způsobem a ke zpracování si vybíraly odlišné části jejich těl. V článku zveřejněném v odborném časopise Frontiers in Evnironmental Archeology informují izraelští vědci o tom, že studovali řezné […]
Historie 16.7.2025
Československo jako samostatný stát bylo v té době velmi mladé. Sotva sedm let uplynulo od jeho vzniku v roce 1918. Ovšem česká identita má mnohem hlubší kořeny. Mnoho z těchto kořenů se skrývá pod Pražským hradem. A tak tehdy před 100 lety začal systematický archeologický výzkum, který trvá do současnosti. Pražský hrad. Tahle dvě vcelku obyčejná slova v sobě […]
Psal se rok 1965 a lidstvo poprvé pohlédlo na tvář cizí planety. Sonda Mariner 4 poslala na Zemi historicky první snímek Marsu zblízka. Co tehdy vědci viděli? A proč to bylo překvapivé i trochu zklamání? Představte si to: červenec 1965, Amerika je ponořená do závodů o vesmír. Po sérii neúspěchů se americká NASA odhodlala poslat […]
Historie 14.7.2025
Je to hotový archeologický poklad. Odborníkům se podařilo objevit tisíce artefaktů, pocházejících z různých časových období. Z dávných sídlišť a pohřebišť. A za pár let? Po stejné zemi, která v sobě jako monumentální schránka uchovala tisíce let historie, budou jezdit proudy aut. Že je Pražský okruh pro tuzemské hlavní město klíčovou silniční tepnou, je neoddiskutovatelné. […]
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná královská hrobka. Caracol byl jedním z největších a nejdůležitějších měst mayského světa s odhadovanou populací přesahující 100 000 obyvatel v době svého největšího rozmachu. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz