Domů     Příroda
Vyprahlá Arabská poušť byla zřejmě kdysi zeleným rájem

Nálezy krápníků, jež vznikají srážením minerálů z kapající vody, v jeskyních hluboko pod Arabským poloostrovem dávají tušit, že toto nehostinné místo mohlo být v dávné minulosti zeleným rájem oplývajícím bujnou vegetací, řekami a jezery a mohlo fungovat jako křižovatka mezi Afrikou a Asii..

Arabská poušť, která pokrývá téměř celý Arabský poloostrov, je se svojí rozlohou 2 330 000 km2 čtvrtou největší pouští světa a nacházejí se na ní oblasti s nejrozsáhlejšími písečnými dunami. Podle studie zveřejněné dne 9. dubna v Nature zažila před miliony let opakující se období vlhkosti.

Odborníci se domnívají, že centrální pás světových „bariérových“ pouští – od Sahary na západě, přes Arabskou poušť až po indickou poušť Thar na východě – byly v dávné minulosti čas od času dobře zavlažovanými krajinami podobnými savanám, které podporovaly migraci primátů a dalších zvířat z Afriky, včetně Homo sapiens a některých našich předků homininů.

Co odhalila zkoumání jeskyní?

Svá tvrzení zakládají na nálezech speleotémů, což jsou útvary, které se vyskytují v jeskyních v důsledku různých procesů srážení minerálů z kapající vody, hluboko v jeskyních pod Arabským poloostrovem.

To dokazuje, že tato oblast prošla opakovanými vlhkými obdobími táhnoucími se téměř 8 milionů let. „Vstoupíte do podzemí do jedné z těchto jeskyní a narazíte na speleotémy, jako jsou stalaktity a stalagmity, které jsou pro mě bezprostředním a jasným indikátorem toho, že povrch byl kdysi mokrý,“ říká Hubert Vonhof, paleoklimatolog z Ústavu Maxe Plancka pro chemii v Mohuči v Německu.

Speleotémy potřebují ke svému vzniku dešťovou vodu, vegetaci a půdu, takže jejich existence je podle odborníků důkazem v minulosti zelené Arábie. A útvary rostou pouze tehdy, když se do jeskyně pravidelně dostávají srážky.

V roce 2019 proto odborníci prozkoumali pět jeskynních systémů nacházejících se na plošině As Sulb v paleogenním souvrství Umm Er Radhuma. Následně použili datování pomocí radioaktivních izotopů uranu k přesnému určení stáří 22 odebraných vzorků těchto speleotémů.

Jejich stáří je asi 7,44 milionů let. Zkoumáním izotopů kyslíku – variací prvku s různým počtem neutronů – ve speleotémech mohl zase tým odhadnout, kolik srážek spadlo během určitých období.

Stalaktity a stalagmity dokládají přítomnost vody

Tato vlhká období byla podle Vonhofa pravděpodobně způsobena pomalými, cyklickými změnami v orientaci a tvaru zemské oběžné dráhy v průběhu desítek tisíc let. Tyto změny mění množství slunečního světla dopadajícího na naši planetu v daném okamžiku.

„Teplejší severní Atlantik by posunul počasí a přinesl monzuny do Arábie z jihu,“ vysvětluje Vonhof. „Takové záplavy vytvořily jezera, řeky a bujné pastviny, které zvou savce a hominidy, aby tam postupem času migrovali,“ dodává archeolog Michael Petraglia z Griffith University v Brisbane v Austrálii.

Ten od roku 2010 pracuje na teorii zelené Arábie, především pomocí studie jader sedimentů odebraných z prastarých vyschlých jezer v regionu. Jádra obsahovala stopy rostlin, které tam kdysi rostly, a typy sedimentů produkovaných klimatem a ukazovaly, že Arábie – a pravděpodobně i Sahara a východní pouště – byla po dlouhá období vlhká.

Ale jádra sedimentů pocházela pouze z posledních půl milionu let. Oproti tomu data z jeskyní umožnila rekonstrukci klimatu regionu za posledních osm milionů let.

Zelená křižovatka mezi Afrikou a Asií

Další důkazy poskytuje formace Baynunah ve Spojených arabských emirátech, kde 7 milionů let staré zkameněliny dokládají přítomnost hrochů, slonů, žiraf a primátů v oblasti. Dříve se předpokládalo, že ještě před několika sty tisíci lety Arabský poloostrov zabíral střed neprostupné pouštní bariéry napříč severní Afrikou a Středním východem.

„Nový výzkum týmu tento scénář zpochybňuje,“ říká Petraglia, „a poskytuje důkazy o tom, že Arabská poušť fungovala spíše jako zelená křižovatka mezi Afrikou a Asií.“.

Antropoložka Miriam Belmakerová z University of Tulsa v Oklahomě, která se na výzkumu nepodílela, spojuje dvě z nově identifikovaných vlhkých období s prvním výskytem hominidů mimo Afriku – v Gruzii a Rumunsku asi před 2 miliony let a v Izraeli, Evropě a Číně asi o 1 milion let později.

„Zelená Arábie však v té době nebyla jedinou možnou cestou z Afriky,“ tvrdí Belmakerová. Podle Madelaine Böhmeové, paleoklimatoložky z univerzity v Tübingenu v Německu, která se studie nezúčastnila, vyplňují nová zjištění mezeru v našem chápání klimatické historie Arábie.

Vyzývá však k dalšímu výzkumu, abychom získali úplný obrázek o tom, jak krajina tehdy vypadala – a zda mohla skutečně fungovat jako brána do širého světa.

Zdroj: ScienceNewsNational Geographic.

Foto: Pixabay, Green Arabia Project
Zdroje informací: ScienceNews, National Geographic
Související články
Příroda 24.4.2025
Země se rozechvěje. Ne z otřesů, ale z bilionů drobných nožek, které si prorazí cestu na povrch. Po sedmnácti letech ticha se do východní části Spojených států vrátí jedna z největších generací periodických cikád – Brood XIV. Tento přírodní fenomén přinese nezapomenutelný orchestr života, který nadchne vědce, fotografy i milovníky přírody.   Cikády Brood XIV […]
Historie Příroda 24.4.2025
Z hustého porostu různých druhů hrášků se vynořil chlap v kněžském rouchu. Do zahrady rozhodně nepřišel pro zdravou svačinku, jeho cílem byla věda! „Tenhle je hranatý, támhleten zas kulatý. Zajímavé,“ kněz odložil motyku a vše si pečlivě zapsal. Revoluční nápad, využít statistiku v zahradě, zdá se přineslo pochopení toho, proč hrášek vypadá tak jak vypadá. Učitel spolu s knězem […]
V tropických deštných lesích Nové Kaledonie se po ránu ozývají zvuky připomínající štěkot a kokrhání. Pro turisty vlastně nic zvláštního, ale místní obyvatelé vědí, že je vydávají tvorové, kterým jejich předci říkávali duchové lesa.   Samozřejmě to nejsou ani psi, ani kohouti. Ozývají se tak perleťově šedí ptáci s chocholkou a oranžovým zobákem. Zvukové projevy nejsou jejich […]
Příroda 22.4.2025
Korovec je jedním z mála druhů jedovatých ještěrů na světě. Patří k ikonám pouští Severní Ameriky. S oteplujícím se světem je však i on vystaven výzvám, které nemusí zvládnout a mohly by se mu stát osudnými. Vědci se snaží zjistit, nakolik jsou tito ještěři schopni se adaptovat na nové podmínky. Korovci (Heloderma suspectum) dorůstají délky […]
Příroda 18.4.2025
Rostlina známá jako irský mech, jinak také puchratka kadeřavá, nyní zažívá své chvíle slávy. Je novou superpotravinou se zázračnými účinky, kterou doporučuje řada celebrit a tiktokerů. Je ale humbuk kolem této červené mořské řasy skutečně oprávněný? Puchratka kadeřavá (Chondrus crispus) je poměrně drobná mořská řasa, která dorůstá jen asi 20 cm. Vyrůstá ze základny uchycené […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz