Domů     Medicína
Schizofrenie a další duševní poruchy mohou být spojeny s epigenetikou placenty

Mezinárodní vědecký tým se snažil odhalit spojení mezi placentou, orgánem, který poskytuje kyslík a živiny vyvíjejícímu se plodu v matčině děloze, a původem duševních chorob. Domnívá se, že za nimi stojí epigenetické modifikace v placentě.

Jedná se o chemické změny v molekulách DNA, které nemění geny v nich, ale ovlivňují, které geny jsou zapnuty a které ne..

Podle tak zvané „neurovývojové hypotézy“, kterou poprvé navrhl v roce 1987 neurolog Daniel Weinberger, vzniká schizofrenie během vývoje mozku plodu. Teorie naznačuje, že kombinace genetických rizikových faktorů a prenatálních stavů formuje raná zapojení mozku, čímž se zvyšuje pravděpodobnost schizofrenie a dalších poruch duševního zdraví v pozdějším v životě.

Ačkoliv je tato hypotéza široce přijímána, její přesný mechanismus není jasný. To by mohly změnit závěry studie publikované v březnu v časopise Nature Communications, která vidí příčinu v epigenetických změnách v placentě.

V rámci studie vědci zanalyzovali DNA z 368 vzorků placenty se zaměřením na typ epigenetické změny zvané metylace DNA, který ovlivňuje expresi genů. Identifikovali přitom více než 214 000 úseků DNA v placentě, kde k této metylaci často dochází.

Mnoho z nich se nacházelo v oblastech, kde se odehrává produkce RNA a proteinů. Je tedy možné, že metylace může umlčet či naopak aktivovat geny zapojené do vývoje a funkce placenty, dle vyjádření vědců.

Metylace DNA ovlivňuje vývoj mozku plodu

Předchozí studie spojovaly specifické geny s psychiatrickými poruchami, včetně schizofrenie, bipolární poruchy či deprese. Tým proto porovnal své údaje o metylaci DNA placenty s existujícími údaji o těchto poruchách, aby zjistil, zda se týkaly stejných genů.

Zjistili, že několik genů, souvisejících s duševními poruchami, je v skutečně placentě vysoce metylováno. Domnívají se proto, že metylace může ovlivnit aktivitu těchto placentárních genů – změnou toho, zda tvoří proteiny či nikoliv – což by zase ovlivnilo vývoj mozku plodu.

Zjistili totiž, že mnoho genů ovlivněných metylací DNA se podílí na imunitních reakcích. Metylace DNA v placentě proto zřejmě ovlivňuje expresi genů souvisejících s imunitou, což v některých případech potenciálně zvyšuje riziko infekce.

Infekce proběhlé během těhotenství – včetně sezónní chřipky a viru Zika – jsou přitom spojovány se změněným neuro-vývojem plodu a vyšším rizikem psychiatrických poruch u potomků.

Záněty spouštějící duševní poruchy

Infekce během těhotenství s velkou pravděpodobností mohou zasahovat do vývoje mozku plodu tím, že spouštějí imunitní reakce v těle matky, které způsobují zánět mozku plodu; nebo alternativně mohou bakterie přímo infikovat mozkové buňky plodu.

Nový výzkum naznačuje možnou linii mezi epigenetikou placenty a těmito škodlivými imunitními reakcemi. „Domnívám se, že studie neposkytuje přímý experimentální důkaz, že specifické metylační vzorce vedou ke schizofrenii nebo jiným neuropsychiatrickým poruchám,“ uvádí John Loike, profesor biologie a bioetiky na Touro University v New Yorku, který se na studii nepodílel. A volá po dalším výzkumu.

Odborníci, kteří za studií stojí, si nicméně myslí, že pokud se tato epigenetická vazba potvrdí, mohl by nález teoreticky poukazovat na způsoby prevence psychiatrických poruch. „Pokud bychom dokázali identifikovat rizikové faktory v prenatální fázi, mohli bychom zasáhnout dříve, než se objeví symptomy, upravit léčbu nebo navrhnout personalizované preventivní strategie,“ domnívá se Ariadna Cilleros-Portetová, první autorka studie a doktorandka v nemocnici Mount Sinai v New Yorku.

Zdroj: LiveScienceNature.

Foto: Pixabay
Zdroje informací: LiveScience, Nature
Štítky:
Související články
Nejen, že hrozí, pravděpodobně už tu je, jak ukazují terénní výzkumy z jiných evropských zemí, včetně sousedního Německa. Takže otázkou spíš je, natolik je tato infekce nebezpečná.   V dubnu 2017 přijala nemocnice v Chölönbujru v čínské provincii Vnitřní Mongolsko pacientku s vysokou horečkou a velkými bolestmi hlavy. Když ji lékaři prohlíželi, všimli si pár výrazných červených pupenců na […]
Medicína 22.4.2025
V poslední době zažívá boom tak zvaná buněčná terapie, při které je při léčbě mnoha chronických nemocí využíván hojivý potenciál vlastních kmenových buněk pacienta. Lékaři nyní testovali schopnost neuronů, neviditelných pro imunitní systém, zmírnit příznaky Parkinsonovy choroby u myší a uspěli. To dává naději na budoucí úspěšnou léčbu tohoto neurodegenerativního onemocnění i u lidí. Buněčná […]
Medicína Technika 21.4.2025
Vědecký tým z Kalifornské univerzity v Berkeley oznámil  objev, který poněkud rozčeřil vody optiky a neurovědy: badatelé údajně identifikovali zcela novou barvu, která se vymyká běžnému lidskému vnímání. Tento nový barevný vjem pojmenovali „olo“ a podle samotných autorů experimentu jej nelze reprodukovat ani zobrazit na žádné běžné obrazovce či tiskovině. Objev je výsledkem experimentu, při […]
Medicína 18.4.2025
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tento přístup pomohl pomoci významně posunout screening a diagnostiku rakoviny. Test je poháněn umělou inteligencí, která zkoumá rozdíly v molekulách, nacházejících se v […]
Medicína 17.4.2025
Akutní i chronické leukemie patří mezi nádorová onemocnění krve a krvetvorby, pro která v současnosti neexistuje screeningový program zachycující nemoc v široké populaci. Na leukemii však může poukázat běžné vyšetření krevního obrazu – ať již v rámci pravidelných preventivních kontrol u praktického lékaře, nebo v případě příznaků. Důležitým předpokladem je, aby pacient určité symptomy rozpoznal […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz