Domů     Technika
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
Jan Zelenka 10.4.2025

V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu.

Vysoké učení technické v Brně je hlavní akademický tahoun Českého polovodičového centra.

Nově otevřené České polovodičové centrum (Czech Semiconductor Centre – CSC) má za cíl propojit výzkumné instituce, univerzity a technologické firmy. Pomůže především malým podnikům a startupům s vývojem čipů, nabídkou expertíz, přístupem k výrobním linkám i mentoringem​.

Jedná se o klíčový krok pro český i evropský polovodičový sektor, i proto je realizace CSC současně podporována evropskou iniciativou „Čipy pro Evropu“, která si klade za cíl posílit technologické kapacity a podporovat inovace v oblasti návrhu a výroby pokročilých čipů, a přispívá tak k dosahování cílů stanovených pro celou EU v Evropském aktu o čipech.

České čipy má posílit nejen tuzemskou, ale i evropskou technologickou suverenitu.

Vznik Českého polovodičového centra je výsledkem systematického úsilí členů zakladatelského konsorcia, které trvalo více než půldruhého roku. Během této doby bylo třeba pečlivě profilovat zaměření centra do oblastí, v nichž má český polovodičový průmysl potenciál skutečně úspěšně konkurovat nejen v evropském, ale i v celosvětovém měřítku,” řekl Ladislav Janíček, rektor Vysokého učení technické v Brně.

Právě VUT, pro které jsou polovodiče významnou strategickou oblastí, koordinovalo přípravu Českého polovodičového centra a zároveň bude po nějakou dobu jeho sídlem.

Design čipů Codasip – brněnská firma pomáhá tvořit srdce chytrých zařízení nové generace.

Čipy pro Evropu

CSC má podobu šestičlenného konsorcia, jehož součástí jsou dvě největší české technické univerzity – VUT a ČVUT, společnosti onsemi a Codasip, Národní polovodičový klastr (CNSC) a inovační agentura JIC. Financování centra je pro první čtyři roky jeho činnosti zajištěno z prostředků evropské iniciativy Čipy pro Evropu a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Centrum zapojuje ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center. Podobná kompetenční centra budou vznikat ve všech členských státech EU a sehrají klíčovou roli v podpoře malých a středních podniků v oblasti polovodičových technologií.

České polovodičové centrum bude aktivně spolupracovat s dalšími evropskými kompetenčními centry, což potvrzuje i Společné prohlášení o centrech kompetencí pro polovodiče, vydané aliancí Silicon Europe.

Kompetenční centrum bude poskytovat kvalifikované služby dle požadavků Čipy pro Evropu v oblasti návrhu čipů, zejména pro začínající a malé firmy. Soukromým firmám poskytne mentoring, finanční poradenství, přístup k pilotním linkám a k celoevropské designové platformě.

To podnikům umožní rychlejší a levnější vývoj nových produktů, usnadní testování i malosériovou výrobu.

Společné prohlášení aliance Silicon Europe stvrzuje mezinárodní význam projektu.

Lidské zdroje

Dalším klíčovým úkolem centra je zajištění kvalifikovaných pracovníků pro polovodičový sektor. Centrum se proto zaměří na rozšíření a zkvalitnění nabídky vzdělávání v oblasti návrhu a výroby čipů, prohloubení spolupráce mezi univerzitami a soukromými společnostmi, podporu talentů a přilákání nových studentů do mikroelektroniky a příbuzných oborů.

V této oblasti bude centrum úzce spolupracovat právě s VUT a ČVUT, jejichž rolí je především zajišťovat vzdělávání v oblasti polovodičů a navrhování čipů za účelem zásadního posílení kapacit lidských zdrojů pro polovodičový průmysl v ČR.

Polovodiče a čipy jsou velmi důležitou a aktuální technologií. ČVUT rozvíjí své aktivity na tomto poli jak v mezinárodním měřítku, tak v tom českém, a přípravu odborníků pro polovodičový průmysl vnímáme jako jeden ze zásadních úkolů,“ sdělil rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

Prorektor ČVUT Radek Holý k tomu říká: „Česko má v tomto odvětví skvělé předpoklady být významným evropským partnerem. Kvalitní výzkum a přítomnost světových lídrů v oblasti polovodičů, k nimž patří společnosti onsemi či Codasip, nám k tomu dávají nejlepší příležitosti.“.

Konkrétní zaměření centra vychází z existující specializace hlavních hráčů v polovodičovém průmyslu v ČR, jeho profilace odráží především jedinečné postavení firmy onsemi, největšího výrobce polovodičů v ČR, a firmy Codasip, předního tvůrce polovodičových návrhových aplikací.

„V onsemi si uvědomujeme, že prohlubování spolupráce průmyslu se školami a výzkumnými institucemi má nejen smysl, ale je v dnešním moderním světě doslova nutností. Mladým lidem je třeba ukázat, že technologie a inovace jsou motorem dalšího rozvoje Česka, a nabídnout jim kvalitní technické vzdělání, které je tou nejlepší investicí do jejich vlastní budoucnosti,“ říká Aleš Cáb, viceprezident společnosti onsemi.

S rostoucí celosvětovou poptávkou po polovodičích musí Evropská unie v tomto stěžejním odvětví zaujmout vedoucí postavení, aby zajistila technologickou suverenitu, hospodářský růst a národní bezpečnost.

„Investicemi do výzkumu, vývoje a partnerství může Česká republika přispět ke snížení závislosti na externích dodavatelích a nastavit globální standard pro inovace. Jako přední dodavatel RISC-V (pozn. red. otevřený standard pro návrh procesorů) bude Codasip silně přispívat k úspěchu centra,“ doplnil Karel Masařík, zakladatel a ředitel pro inovace společnosti Codasip, který byl zároveň vybrán ředitelem centra.

Jiří Lukša

Popisky k fotografiím

kredit: VUT–CEITEC

1.

Vysoké učení technické v Brně je hlavní akademický tahoun Českého polovodičového centra.

Společné prohlášení aliance Silicon Europe stvrzuje mezinárodní význam projektu.

Vývojové laboratoře onsemi v Rožnově pod Radhoštěm – zde vznikají polovodiče světové úrovně.

Design čipů Codasip – brněnská firma tvoří srdce chytrých zařízení nové generace.

České čipy má posílit nejen tuzemskou, ale i evropskou technologickou suverenitu.

Foto: VUT–CEITEC
Zdroje informací: VUT–CEITEC
Související články
Technika 9.7.2025
Představte si robota, který se sám orientuje v temném podzemí, analyzuje stěny tunelu a rozpozná člověka i nečekanou trhlinu. Ne, to není sci-fi – to je JULBOT. A právě takoví roboti se dnes učí pracovat v podzemní laboratoři ČVUT. Moderní stavebnictví se posouvá hluboko pod zem – a s ním i technologie, které mu pomáhají. […]
Mluvit s chatbotem může být jako snažit se obejmout ledničku – chladné, strojené a bez odezvy. A když jde o něco osobního? Často zjistíme, že robot prostě nestačí. Proč nás ale právě tato komunikace tolik stresuje? Když člověk mluví s člověkem, nejde jen o slova. Hraje se tu s gesty, výrazem tváře, tónem hlasu… někdy […]
Technika 6.7.2025
V Číně se objevila nová a neobvyklá forma technologie „tap and pay“, která umožňuje zákazníkům platit pouhým naskenováním dlaně místo tradiční platební karty. Tuto biometrickou technologii poprvé uvedl internetový gigant Tencent a v posledních měsících se ji snaží co nejvíce rozšířit. Lidé, kteří novou technologií využívají, mohou zapomenout na peněženky a u pokladen nechat své […]
Objevy Technika 2.7.2025
Školní jaderný reaktor VR-1 na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, známý jako „Vrabec“, v prosinci oslaví 35 let od svého spuštění. A protože takové výročí si zaslouží něco speciálního, otevře fakulta 8. října 2025 reaktor pro širokou veřejnost! Běžně se do reaktorové haly jen tak někdo nedostane – slouží hlavně studentům a […]
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné technologie k přetvoření měst na chytrá města budoucnosti, která budou snižovat své dopady na životní prostředí a zároveň šetrně nakládat s […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz