Domů     Příroda
Halofyty – rostliny, kterým nevadí sůl

Jednou z hrozeb, kterou s sebou nese změna klimatu, je růst hladiny oceánů. Pobřežní oblasti, jež dnes slouží jako klíčové zemědělské regiony, mohou být v budoucnu zaplaveny slanou vodou a stát se neúrodnými.

Řešením by mohly být takzvané halofyty – rostliny, které přirozeně snášejí vysoké zasolení půdy i vody. Vědci se nyní obracejí k těmto odolným druhům a zkoumají jejich potenciál pro budoucí zemědělství.

Halofyty jsou rostliny, které dokážou růst v prostředí s vysokým obsahem soli, kde by běžné plodiny neuspěly. Přirozeně se vyskytují v pobřežních oblastech, v okolí solných jezer a v půdách s vysokou salinitou, jako jsou poldry v Nizozemsku nebo oblasti kolem Mrtvého a Kaspického moře.

V současnosti je známo přibližně 7 000 druhů halofytů. Některé z nich jsou dokonce jedlé a mohly by rozšířit lidský jídelníček. Například Slanorožec evropský (Salicornia europaea), někdy také nazývaný jako mořský chřest nebo mořské fazole, má čerstvé výhonky, které chutnají příjemně slaně, takže pokrm téměř není potřeba dosolit.

Můžete je jíst syrové nebo upravené v páře. Už nyní je oblíbenou ingrediencí v některých přímořských kuchyních. Mezi další slané rostliny patří mořská levandule a mořský fenykl, které jsou nejen odolné, ale také výživné.

Zemědělství budoucnosti

Využití halofytů by mohlo zmírnit potravinovou nejistotu v oblastech ohrožených rostoucí salinitou půdy. Tyto rostliny by umožnily zemědělcům pěstovat plodiny i v podmínkách, kde by běžné obiloviny nebo zelenina nepřežily.

Navíc některé halofyty obsahují cenné živiny a minerály, čímž se mohou stát zdravou alternativou k tradičním potravinám.

Vědci také zkoumají možnosti genetického vylepšení běžných plodin tak, aby získaly vlastnosti halofytů a dokázaly lépe odolávat slané půdě. Tím by se mohla zásadně zvýšit odolnost světového zemědělství vůči změnám klimatu.

Výzvy a perspektivy

Přestože halofyty nabízejí slibnou alternativu k tradičnímu zemědělství, jejich pěstování ve velkém měřítku přináší výzvy. Mnohé z těchto rostlin mají nižší výnosy než běžné plodiny a vyžadují specifické podmínky růstu.

Výzkum se proto zaměřuje na jejich šlechtění a přizpůsobení tak, aby byly výnosnější a ekonomicky udržitelné.

Další otázkou je akceptace těchto plodin spotřebiteli. I když se některé druhy halofytů již používají v kulinářství, rozšíření jejich konzumace bude vyžadovat osvětu a změnu stravovacích návyků.

Navzdory těmto výzvám se halofyty jeví jako nadějný krok směrem k adaptaci na měnící se podmínky na Zemi. Pokud se podaří překonat překážky, mohly by se stát klíčovým prvkem udržitelného zemědělství budoucnosti.

Autor: Jiří Lukša

Foto: FOTO: Jürgen Howaldt / Creative Commons / CC BY-SA 2.0 de
Zdroje informací: earth.org, extremeplants.org, nature.com
..
Související články
Příroda 12.4.2025
Pravlci, kteří získali proslulost zejména díky seriálu Hra o trůny, vyhynuli před zhruba 13 000 lety. Nyní se však skupině vědců z americké společnosti Colossal Biosciences podařilo vytvořit jejich genetické repliky. Na svět tak přišla tři mláďata šedého vlka, která zároveň nesou části DNA těchto dávných šelem. Cílem projektu bylo oživit vyhynulého pravlka obrovského pomocí […]
Vědci zkoumali vegetaci na ostrově Barro Colorado v Panamě, aby potvrdili škodlivé účinky zásahu bleskem na stromy. Kupodivu zjistili, že jeden, konkrétně silovoň Dipteryx oleifera, k sobě blesky záměrně přitahuje, aby se zbavil svých konkurentů a zejména parazitické liány, aniž by sám byl poškozen! Ostrov Barro Colorado se nachází v uměle vytvořeném Gatunském jezeře uprostřed […]
Příroda 7.4.2025
Oteplování a sucho způsobují rapidní úbytek stromového patra v jižní oblasti boreálních lesů (tajgy).  Druhy mírného pásma zároveň nejsou schopny dostatečně rychle migrovat na sever a obsadit uvolněný prostor. Výsledkem je degradace a zánik těchto ekosystémů. Vědci z Botanického ústavu AV ČR zjistili, že pozitivní vliv na zasažené oblasti mohou mít překvapivě tropické cyklóny. Studie […]
Může technologie zrušit smrt, jak ji známe? Možná ano. Uchování mozku by podle jednoho mladého australského vědce mohlo být možnou cestou k tomu, aby lidstvo překonalo své největší biologicky dané omezení. V roce 1918 bylo Elizabeth Hughes Gossettové jedenáct let. Místo, aby si hrála s jinými dětmi, pomalu umírala. Lékaři jí totiž diagnostikovali diabetes 1. […]
Příroda 5.4.2025
Desítky hodin nahrávek bonobů naznačují, že tito lidoopi dokážou spojovat jednotlivé zvuky do dvojic, které společně nesou nový význam. Některé odvážné závěry dokonce hovoří o tom, že tito primáti používají jazyk, ale zda je tomu skutečně tak, k tomu budou zapotřebí další výzkumy. Po vyslechnutí stovek hodin zvukových záznamů dospěl mezinárodní tým vědců k závěru, […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz