Zahájení školní docházky je nejen významným milníkem v životě dítěte, ale i změna v rytmu života celé rodiny. Zápisy do škol jsou již v plném proudu a rodiče někdy tápou, co jejich potomky při něm vlastně čeká a zda jsou na něj dobře připravené.
Učitelé zdůrazňují, že je hlavně důležité sebe ani dítě příliš nestresovat, zápis do první třídy není zkouška a do září toho dítě ještě stihne hodně dohnat. Jak zápis probíhá?.
Mnoho škol v dnešní době umožňuje objednání se na konkrétní čas. Díky tomu se vyhnete frontám a čekání, což je i pro dítě příjemnější. „Pokud se rodiče objednají a formuláře vyplní předem, nečekají prakticky vůbec.
Největší zdržování je právě s dokumenty. Takže kdo se nepřipraví předem, může čekat třeba 20 minut,” popisuje paní učitelka Lucie Bajziková z Brna. Pokud školy rezervační systém nemají, nejvíce rušno bývá u zápisu hned po jeho zahájení a pak po 15. hodině, kdy si rodiče vyzvednou děti ze školek.
U zápisu je kromě vlastního občanského průkazu potřeba předložit i rodný list dítěte a dále vyplněnou a oběma rodiči podepsanou žádost o přijetí do školy, jejíž vzor je zpravidla možné najít na stránkách školy.
Některé školy chtějí k nahlédnutí také kartičku zdravotní pojišťovny dítěte a v případě cizinců i doklad o druhu pobytu v ČR. Pokud má dítě jiné trvalé bydliště než rodič, škola většinou chce, aby to rodiče doložili občanským průkazem dítěte nebo potvrzením z městského úřadu.
Zápis je slavnostní událostí, a tak by na ni dítě mělo být čistě a slušně oblečeno, důležité však je, aby se v oblečení cítilo příjemně a pohodlně.
Co by měly děti umět k zápisu?
Někde se zápis dětem snaží zpříjemnit žáci z vyšších ročníků. „U nás děti do tříd doprovází žáci z pátých ročníků převlečení za pohádkové postavy,“ popisuje atmosféru u zápisu v jejich škole pedagožka Jitka Teturová z Jedovnic.
Požadavky na děti se na jednotlivých školách mohou lišit. „U nás se ptáme na jméno a příjmení, geometrické tvary, barvy a zda dítě umí nějakou básničku a písničku,“ říká Lucie Bajziková, „dále prověřujeme zrakové vnímání, co je menší, větší, co do řady nepatří, počítání do pěti, kde je více a méně, prostorovou orientaci, co je nahoře, dole, uprostřed, vlevo, vpravo a podobně.“.

Častá je žádost o nakreslení postavy, kdy pedagogové sledují úchop tužky, tlak na ni a zda je dítě pravák či levák. Také se prověřuje hláskování a slabikování, případně skládání příběhu podle obrázků. Jinde mohou po zase dítěti chtít, aby jim řeklo, kdy má narozeniny a kde bydlí.
Pokud chtějí mít rodiče představu o tom, jak na tom jejich potomek je, mohou si stáhnout zdarma testovací sadu před zápisem. Obsahuje cvičení z Předškolákových týdeníčků, která by měly děti zhruba v době zápisu zvládnout.
Problémy s výslovností a držením tužky
Ze zkušenosti učitelů vyplývá, že nejčastěji mají děti problémy se správným držením tužky a výslovností. Dítě by mělo tužku držet třemi prsty jako ve špetce, mělo by také správně vyslovovat L, R, Ř a sykavky.
„Problémy dlouhodobě sledujeme v úchopu tužky a bývají i v mluvení. Tam by se měli rodiče zaměřit na nápravu,” vysvětluje učitelka Irena Košutová, která učí na jedné z brněnských základních škol. Podle lékařky a autorky předškolní přípravy Předškolákovy týdeníčky Jany Martincové je potřeba špatný úchop dětem opravovat už od začátku.
Nicméně zápis není zkouška, proto by rodiče neměli děti ani sebe stresovat tím, co všechno potomek neumí. „Děti by se měly u zápisu cítit příjemně, v pohodě. Nikdo tady nikoho neznámkuje, pokud se něco nepodaří, nic se neděje a rodiče mají do září dostatek času vše s dítětem docvičit,“ říká Lucie Bajziková.
Chybou je i snaha naučit dítě co nejvíce těsně před zápisem. „To je ta nejhorší varianta,“ myslí si Jana Martincová. „Pokud jste nedělali celoroční předškolní přípravu, stanovte si priority, které v klidu a pomocí her můžete s dítětem do zápisu zvládnout,” doplňuje.
Zápis by měl být informací pro rodiče, co dětem jde a co je ještě potřeba do září dotáhnout.
Zdroj: BabyOnline