Během pandemie covidu-19 sehrávala dezinfekce a ochrana před viry a bakteriemi klíčovou roli při zamezení šíření nákazy. Právě tehdy se zrodil nápad, že by bylo dobré chránit veřejně využívané dotykové obrazovky před tím, aby se staly zdrojem pro přenos infekcí.
Díky tomu spatřila světlo světa unikátní ochranná fólie LOTUS Foil, která už je i komerčně dostupná..
Za myšlenkou ochrany dotykových displejů před viry a bakteriemi stojí Libor Vošický, ředitel společnosti FORTES interactive, která se specializuje na venkovní dotykové technologie. Právě během pandemie covidu-19 se lidé začali bát dotýkat displejů samoobslužných pokladen či přístrojů v nemocnicích k odběru pořadového čísla, a to právě kvůli obavě z nakažení.
Společnost proto s žádostí o spolupráci oslovila Laboratoř fotochemie Vysokého učení technického v Brně.
Antimikrobiální látky aktivované světlem
„Věděli jsme, že máme k dispozici sloučeniny reagující na světlo, které produkují kyslíkové radikály. Tyto látky spolu s konvenčními biocidy v extrémně nízké koncentraci jsou schopny likvidovat bakterie i viry, a tak vznikl nápad na ochrannou fólii pro dotykové displeje,“ vysvětluje Michal Veselý, děkan fakulty a profesor Ústavu fyzikální a spotřební chemie VUT. Fakultní tým využil své znalosti v oblasti tenkých vrstev, fotochemie a materiálového tisku a zaměřil se na vytváření ultratenkých vrstev. Ty testoval především s ohledem na jejich schopnost odolávat patogenům.

Protože vrstva využívá světlem aktivované látky, bylo klíčové standardizovat podmínky experimentů. „Museli jsme mít pod kontrolou aktivní záření – tedy světlo, které proces spouští. Díky našim znalostem fotometrie a radiometrie jsme nastavili jednotné podmínky, které zaručily srovnatelnost výsledků napříč pracovišti,“ vysvětluje Petr Dzik, proděkan fakulty a docent Ústavu fyzikální a spotřební chemie.
K aktivaci fotoaktivní látky naštěstí stačí běžné viditelné světlo, a to i z LED nebo klasických žárovek.
Ničí viry covidu i patogenní bakterie
Nejedná se však o samodezinfekční povrch, vrstva udržuje mikroorganismy na nízké úrovni díky kombinovanému efektu biocidů a fotoaktivní látky. Fólie byly testovány v reálných podmínkách na pokladnách rychlého občerstvení, supermarketů i letišti.
Odebírá je například drogerie DM, kde chrání obrazovky samoobslužných pokladen. Laboratorní testy prokázaly, že LOTUS Foil eliminuje více než 99 % viru covid-19 a více než 99,9 % bakterií, jako jsou E. coli a Staphylococcus aureus.
V České republice je technologie chráněna patentem, v USA je na patentovou ochranu podána přihláška.
„Dotykové obrazovky na veřejných místech používají lidé s různými hygienickými návyky, což vede k hromadění mikroorganismů a zvyšuje riziko přenosu infekcí. Fólie LOTUS aktivně eliminuje nežádoucí mikroorganismy a výrazně zvyšuje hygienickou bezpečnost,“ vysvětluje Libor Vošický.
Při testování vykazovala fólie rovněž mimořádnou odolnost, dokázala vydržet až 30 000 dotyků dámským umělým nehtem. Otírat ji lze dezinfekčními prostředky a utěrkou z mikrovlákna. Životnost závisí na vytížení, ideální je ji vyměnit po třech měsících používání. Lze ji snadno sejmout díky samolepicí vrstvě s nízkou přilnavostí.
Zdroj: VUT Brno