Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že vyšší koncentrace jemných částic PM10 a PM2.5 mohou snižovat riziko vzniku melanomu, nejnebezpečnějšího typu rakoviny kůže.
Mechanismus je jednoduchý: částice v ovzduší blokují ultrafialové (UV) záření, které je hlavním rizikovým faktorem pro tento typ rakoviny. Přesto by bylo chybou považovat znečištění ovzduší za jakousi „ochranu“ – jeho celkový dopad na lidské zdraví je totiž mnohem více devastující.
Smog jako nečekaná bariéra
UV záření hraje zásadní roli ve vzniku melanomu. Poškozuje DNA kožních buněk a přispívá k jejich nekontrolovanému růstu. Studie ukázala, že ve městech s vysokým znečištěním ovzduší, kde je koncentrace prachových částic vysoká, dochází k částečnému blokování UV záření.
To může vést ke snížení expozice kůže slunečnímu záření a tím i nižšímu riziku rakoviny.
Vědci analyzovali údaje o výskytu melanomu a úrovni znečištění ve vybraných městech a zjistili, že ve vysoce průmyslových oblastech je počet případů melanomu o něco nižší než v čistších lokalitách. To ale neznamená, že bychom měli smog oslavovat.

Temná stránka znečištění
Znečištění ovzduší je totiž tichým zabijákem. Jemné částice pronikají hluboko do plic a krve, způsobují zánětlivé reakce, zvyšují riziko srdečních onemocnění, mrtvice, astmatu a rakoviny plic. Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že znečištěné ovzduší ročně přispívá k milionům předčasných úmrtí.
Navíc, i když smog částečně blokuje UV záření, jeho negativní dopady na kůži jsou značné. Oxidační stres způsobený škodlivými látkami v ovzduší urychluje stárnutí pokožky, oslabuje její ochrannou bariéru a může přispívat k jiným typům rakoviny kůže.
Falešná ochrana
Ochrana před melanomem skrze znečištění ovzduší je jen vedlejším efektem širšího a mnohem závažnějšího problému. Je mnohem efektivnější chránit pokožku jinými způsoby – pravidelným používáním opalovacích krémů, vyhýbáním se přímému slunci v nejintenzivnějších hodinách a nošením ochranného oblečení.
Na rozdíl od smogu tyto metody nemají destruktivní dopady na ostatní aspekty lidského zdraví.
Znečištění ovzduší je globální výzvou a jeho snížení by přineslo nesrovnatelně více zdravotních benefitů než jeho ponechání jako „přirozené ochrany“ proti UV záření.
