Domů     Medicína
Syfilis: Nechtěný suvenýr z objevení Ameriky
Veronika Tyrková 26.3.2025

Nedávný výzkum konečně rozluštil záhadu, s níž si medicína lámala hlavu po staletí: Odkud se vzala syfilis. Potvrdil spekulace, že infekci přivezli Kolumbovi námořníci, kteří se nakazili v nově objeveném kontinentě. .

 

Málokterá jiná infekce budí takový děs a současně jistou negativní fascinaci. Že nevyvolávala takový odpor jako třeba lepra, která podobně deformuje tělo, zjevně souvisí se způsobem přenosu. Už od prvního prudkého propuknutí v Evropě byla považována za „trest za slast“. I když nebylo jasné, kde se najednou vzala, bylo očividné, jak se předává.

Šířit se začala mezi prostitutkami a vojáky mladičkého francouzského krále Karla VIII., když na samém konci 15. století vytáhl dobývat Neapol. S tažením neuspěl, i když se válka nejdřív vyvíjela podle jeho představ.

Francouzské území ale nerozšířil. Jednou z okolností, která mu v tom zabránila, bylo právě propuknutí dosud neznámé nemoci. Její děsivost časem jen narůstala a vedla k hledání viníka, který za novou pohromu může.

Souvislost s námořníky, kteří se právě vrátili z objevitelské cesty do Ameriky, se přímo nabízela, takže se toto podezření udržovalo po staletí.

Konečně pokrok

Až do objevu prvního účinného léku, který v roce 1910 představil německý vědec Paul Ehrlich, byla proti syfilidě Evropa prakticky bezmocná. Nazval ho Salvarsan, což převedeno z latiny může znamenat „buď zdráv, arzene“ nebo „léčivý arzen“ a jednalo se o obrovský průlom oproti dosavadním možnostem medicíny v léčbě syfilis.

Zájem o něj ukončil až v polovině 20. století objev antibiotik. Infekce sice začala být léčitelná, tím ale ze světa nezmizela a postupně začalo nových případů opět přibývat, a to i v ČR. Vysoký nárůst po celém světě pokračuje i tomto století, což se přisuzuje opadnutí někdejšího strachu ze sexuálně přenosných chorob.

Zvláště kritická situace je v Africe kvůli špatné dostupnosti léčby, a tak na tento kontinent připadá až 60 % všech úmrtí na syfilidu. A jestli se ptáte na vakcínu, tak o tu se sice vědci už nějakou dobu pokoušejí, ale zatím bez konkrétního úspěchu.

Mohl za to Kolumbus?

Po objevu původce nákazy a poté i účinného léku zbývalo vyřešit ještě jednu staletou záhadu – kde se syfilis na samém konci 15. století v Evropě vzala? Opravdu za to mohl Kolumbus? Některé výzkumy tuto domněnku vyvracely s tím, že šlo jen o časovou shodu návratu námořníků po objevu nového kontinentu a propuknutí mohutné vlny onemocnění.

To přitom mohlo v Evropě kolovat už dřív, aniž by vyvolávalo větší pozornost. K tomu aspoň před několika lety došli vědci z Curyšské univerzity po studiu kosterních ostatků z Finska a Estonska, na nichž byly typické syfilitické změny na kostře a zubech.

Jejich názor ale vyvrací novější studie Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii v Lipsku zveřejněná na konci loňského roku. Tým Johannese Krauseho, který vede oddělení archeogenetiky, analyzoval vzorky z pěti koster z Mexika, Chile, Peru a Argentiny, které pocházely z období kolem objevení Ameriky, nejstarší byla z roku 1280, tedy dlouho před Kolumbovým příchodem.

Vědcům se postupně podařilo ze zlomků sestavit genetický „rodokmen“ bakterií a porovnat ho s dnes kolujícími verzemi treponemy. Zjistili tak, že syfilis existuje v Americe asi 9 000 let, původně mohlo jít o infekci přenesenou na člověka ze zvířat.

Koncem 15. století se náhle z nějakého důvodu počty nákaz syfilidou u původních obyvatel Ameriky explozivně zvýšily. Shodou okolností k tomu došlo právě v době, kdy připluly Kolumbovy lodě. Ty pak nemoc zřejmě přivezly zpět do Evropy.

Podle výsledků lipského výzkumu původci dnešní syfilidy skutečně s vysokou pravděpodobností pocházejí z Ameriky. A pokud jde o předkolumbovské nálezy v Evropě, tam bude třeba ještě zjistit, jestli mohlo jít o jiné formy treponemy nebo třeba o lepru, která podobně poškozuje kosti.

Více se dočtete v čísle 5/2025.

Autorka: Kateřina Pavelcová

Foto: FOTO: CDC/ Robert Sumpter / Creative Commons / volné dílo
Zdroje informací: mpg.de, thelancet.com, nature.com
Související články
Vyslechnout si diagnózu rakovina je děsivé. U nás je ročně diagnostikováno zhruba 87 tisíc nových případů rakoviny s tím, že každých 20 minut na ni jeden člověk zemře. V posledních letech se naštěstí kontinuálně zvyšuje počet vyléčených pacientů, bohužel je však i mnoho těch, kterým se nádor vrátí. A vyslechnout si stejnou diagnózu podruhé je […]
Odborníci nabádají dospělé, aby spali alespoň 8 hodin, díky čemuž se vyhnou problémům spojeným s nedostatkem spánku, jako je únava, větší zapomnětlivost či zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění. Některým lidem se vzácnou mutací však stačí spát pouhé 4 hodiny denně, nyní vědci odhalili další gen, který jim to umožňuje… Množství spánku, bez kterého se člověk neobejde, […]
Medicína 8.5.2025
Právě dnes si připomínáme Světový den boje s rakovinou vaječníků. V České republice toto zhoubné onemocnění každoročně postihne kolem tisícovky žen. Závažné je nejen svou náročností na léčbu, ale také časnou diagnostikou, která bývá komplikovaná kvůli nenápadným příznakům. Jednou z klíčových oblastí, kde může medicína pacientkám i jejich blízkým poskytnout šanci na lepší budoucnost, je […]
Každé zjednodušení vede ke zkreslení, a právě autofagie je toho varujícím příkladem. Do obecného povědomí se dostala pod zkratkou „úklid v buňce“, kterým ve spojení s určitými metodami slibuje zlepšení zdraví a zpomalení stárnutí. Jenže celá věc je trochu složitější a skrývá i nemalá rizika.    Nejčastější metodou, která má díky autofagií vést k omlazení a zdraví, […]
Malárie si každoročně vyžádá přes 600 000 lidských životů a představuje jednu z největších výzev globálního zdraví. Vědci z Liverpool School of Tropical Medicine (LSTM) nyní přišli s revolučním přístupem: pomocí běžně schváleného léku nitisinon chtějí učinit lidskou krev smrtelnou pro komáry rodu Anopheles, kteří malárii přenášejí.​ Nitisinon je lék schválený pro léčbu vzácných genetických poruch, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz