Domů     Medicína
Boom „antigenních“ testů: Od diagnostiky covidu k mnohem širšímu využití

Mnozí z nás mají v živé paměti covidové testování. Hlavní roli v něm sehrály tak zvané antigenní testy, lépe řečeno laterální průtokové testy, jejichž nespornou výhodou byla rychlost v určení, zda je či není člověk nakažen.

Jejich spolehlivost se však různila. O té doby ušly překotným vývojem, dnes jsou proto využívány nejen k diagnostice nemocí, ale dokonce i k detekci kontaminantů v leteckém palivu či choroboplodných zárodků v říční vodě. Svůj test už mají i domácí mazlíčci!.

Laterální průtokové testy (LFT) jsou jednoduchá zařízení určená ke zjišťování přítomnosti cílové látky v kapalném vzorku bez potřeby specializovaného a nákladného vybavení. Jsou využívány především pro domácí testování.

Prvním komerčním LFT byl těhotenský test Clearblue, uvedený na trh na konci 80. let 20.století. Dokud se neobjevil covid, byly těhotenské testy založené na moči primární aplikaci těchto testů. Pandemie tak pro tento druh testování znamenala novou éru inovací.

Antigenní testy na covid jsou založené na přítomnost tzv. antigenu, bílkoviny typické pro vir SARS-CoV-2. Při nákaze vytváří lidský imunitní systém protilátky, které se váží na viry s cílem je zničit. Antigenní test využívá dvou protilátek, které se vážou na různá místa viru SARS-CoV-2. Po provedení výtěru z nosu či nosohltanu se získaný vzorek smíchal s roztokem, který obsahoval jednu z protilátek.

Druhá byla přítomna na destičce, na kterou byl roztok kápnut. Ten poté vzlínal na konec testu, kde došlo, v případě nakažení, k chemické reakci mezi antigenem a protilátkou. V případě přítomnosti antigenu se zbarvil testovací proužek.

Zjišťování hladiny vitaminu D, železa či cholesterolu v krvi

Díky pandemii se rovněž masivně rozšířila kapacita výroby těchto testů a osobní zkušenost s vlastním testováním znamená, že většina lidí tuto technologii zná a vyhovuje jí. Vědí, že dvě čárky znamenají onemocnění, jedna (kontrolní) značí negativitu, jinak je test neplatný.

Použití LTF testů je dnes díky tomu mnohem širší. Nedávno například spatřily světlo světa testy na zjištění hladiny vitaminu D, železa či cholesterolu v krvi, na obdobném principu jako test na covid funguje i LTF test na chřipku.

A to stále není vše. Vyvíjejí se nebo se zahajuje výroba testů k detekci mikrobiálních kontaminantů v leteckém palivu, choroboplodných organismů, jako je E.coli, v říční vodě nebo otřesu mozku při kontaktních sportech.

V červenci byla v Británii uvedena na trh první řada LFT pro domácí mazlíčky, která je schopna detekovat 12 nejčastějších infekcí u koček a psů. Společnost Intelligent Fingerprinting se sídlem v Cambridge pak vyvinula LFT, které dokážou detekovat drogy včetně konopí, kokainu a opiátů v potu otisků prstů.

Již se využívají k testování zaměstnanců a uchazečů o zaměstnání v odvětvích kritických z hlediska bezpečnosti.

Detekce drog i ochrana před sepsí

Dále dochází k vývoji LFT k detekci život ohrožující sepse organismu. Jeden z nich, Neutrocheck, by měl sloužit k domácímu použití u pacientů, jejichž imunitní systém byl oslaben chemoterapií, a proto jsou vystaveni vysokému riziku sepse.

Nyní v takových případech pacienti navštěvují nemocnici, kde dostávají preventivně antibiotika, aniž by to vždy bylo nutné, plus jsou v nemocničním prostředí vystaveni riziku jiné nákazy. Pokud se Neutrocheck ukáže být funkčním, ušetří těmto pacientům mnoho návštěv pohotovosti.

Druhý typ, Septiloop, je určen k použití na pohotovostech k rozkrytí hrozícího septického stavu u rizikových pacientů předtím, než propukne. Ron Daniels, zakladatel a hlavní lékař britské Sepsis Trust, věří, že LFT by mohly pomoci čelit i rostoucí hrozbě, kterou představuje antimikrobiální rezistence.

Je však potřeba mít na paměti také jejich slabé stránky, zejména to, že odhalí až poměrně vysokou virovou nálož. Daniels k tomu říká: „Kvalita laterálních průtokových testů není tak vysoká jako u laboratorních testů, a proto se musíme ujistit, že je do nemocnic integrujeme opatrně.“ Výrobci pak uvažují o jejich zhotovování z ekologičtějších materiálů než současného plastu, protože jejich masivní využívání by jinak znamenalo ekologickou zátěž pro planetu.

Zdroj: The Guardian

Foto: Pixabay
Zdroje informací: The Guardian, VŠCHT
Štítky:
Související články
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz