Domů     Objevy
Umělá inteligence přepisuje pravidla: Nová éra léčby hadího uštknutí?
Veronika Tyrková 12.3.2025

Hadí uštknutí představuje jednu z největších zdravotních hrozeb, zejména v tropických a subtropických oblastech. Každoročně se více než 2,5 milionu lidí po celém světě stane obětí hadího jedu. .

Zatímco někteří přežijí pouze s bolestivým otokem, jiní čelí vážným následkům – těžkým nekrózám tkání, selhání orgánů či amputacím. Každý rok si hadí jed vyžádá až 130 000 obětí, přičemž dalších 500 000 lidí trvale trpí zdravotními komplikacemi.

AI proti starému

Navzdory těmto děsivým číslům zůstává vývoj protijedů zastaralý a neefektivní. Většina současných antidot vzniká technologií starou více než 100 let – sérum se získává z krve koní nebo ovcí, které byly opakovaně vystaveny hadímu jedu.

Tento způsob výroby je nejen nákladný, ale také problematický z hlediska dostupnosti a vedlejších účinků. A právě zde přichází na scénu umělá inteligence, která by mohla celý proces revolučně změnit.

Revoluce v léčbě: Umělá inteligence hledá řešení

Tým vědců z Dánské technické univerzity a několika dalších výzkumných institucí se rozhodl přepsat pravidla. Za pomoci pokročilého systému RFdiffusion, založeného na umělé inteligenci, se jim podařilo vytvořit nové bílkoviny, které mohou blokovat toxické účinky hadího jedu.

Na rozdíl od tradičních protijedů, které neutralizují toxin až po jeho vstřebání do těla, mají tyto bílkoviny schopnost předcházet jeho smrtícím účinkům na buněčné úrovni.

Vědecký tým již úspěšně otestoval první navržené proteiny na zvířecích modelech a výsledky jsou slibné. Další krok povede k testování na lidech a k vývoji dostupného, účinného a bezpečného léku, který by mohl zachránit stovky tisíc životů ročně.

Blíže k budoucnosti bez strachu

Představme si svět, kde hadí uštknutí nebude automaticky znamenat rozsudek smrti nebo trvalé postižení – svět, kde bude léčba stejně jednoduchá a dostupná jako běžné antibiotikum. Díky umělé inteligenci už tato vize nemusí být jen sci-fi, ale realita blízké budoucnosti.

Dánský průlom by mohl znamenat konec závislosti na drahých a těžko dostupných tradičních protijedech. Například v afrických nebo jihoasijských státech je přístup k účinným antidotům omezený, což vede k vysoké úmrtnosti a trvalým zdravotním následkům uštknutých pacientů.

Díky umělé inteligenci by mohly být nové protijedy vyráběny přímo na míru konkrétním regionům a jejich jedovatým hadům.

Zatím se však vědci nacházejí v experimentální fázi. Testy na zvířatech již potvrdily účinnost některých navržených bílkovin, ale k reálnému použití na lidech vede ještě dlouhá cesta. Přesto se zdá, že jsme svědky historického milníku v boji proti hadímu jedu.

Autor: Jiří Lukša

Foto: Unsplash
Zdroje informací: sciencedirect.com, biotechniques.com, scitechdaily.com
Související články
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Objevy Technika 2.7.2025
Školní jaderný reaktor VR-1 na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, známý jako „Vrabec“, v prosinci oslaví 35 let od svého spuštění. A protože takové výročí si zaslouží něco speciálního, otevře fakulta 8. října 2025 reaktor pro širokou veřejnost! Běžně se do reaktorové haly jen tak někdo nedostane – slouží hlavně studentům a […]
Objevy Příroda 30.6.2025
Vypadají jako medúzy, ale jsou úplně něco jiného. Jsou nejstarším známým pokusem o vývoj živočichů na naší planetě. Slovo primitivní se na ně ale nějak nehodí. Mají tak podivuhodné schopnosti, že by jim mohli závidět nejen mnohem pokročilejší živočichové, ale i autoři sci-fi. Jsou to pouhé dva roky, kdy věda definitivně potvrdila, co jsou žebernatky […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Objevy Vesmír 25.6.2025
Na observatoři vysoko v chilských Andách odstartoval desetiletý projekt, který promění naše vnímání vesmíru. Nový teleskop s největší digitální kamerou na světě zveřejnil první snímky a ukázal, co všechno nás čeká. Na vrcholu Cerro Pachón v Chile se 23. června 2025 otevřely dveře do nového věku astronomie. Dalekohled Vera C. Rubinové za 810 milionů dolarů, vybavený […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz