Domů     Příroda
V krvi pand byly objeveny malé kousky genetické informace bambusu, kterým se živí

Vědci se domnívají, že drobné útržky genetického materiálu z bambusu, který objevili v krvi pand, zřejmě těmto zvířatům pomáhají přizpůsobit se převážně bambusové stravě. Rostliny, které jíme my, na nás mají zřejmě stejný účinek..

Podle článku dnes publikovaného v časopise Frontiers in Veterinary Science objevili čínští vědci v krvi sedmi pand velkých (Ailuropoda melanoleuca) mikroRNA – malé kousky genetické informace, které hrají zásadní roli při zapínání a vypínání genů – z bambusu.

Tato mikro RNA podle vědců může ovlivnit expresi genů ovlivňujících čich, chuť a dopaminové dráhy pand. „Naše studie prokázala, že bambus jakožto dominantní potrava pand velkých měl velký vliv na změnu jejich stravovacích návyků,“ říká v prohlášení Feng Li, výzkumník z China West Normal University.

Vliv rostlin, které jíme, na naše tělo

„RNA je jednovláknová molekula tvořená stejnými molekulárními písmeny jako naše DNA. DNA je pak dvouvláknový návod, který se skládá z jednotlivých genů, které našim buňkám říkají, jak vytvořit specifické proteiny.

MikroRNA jsou malé útržky RNA, které mohou ovlivnit, zda jsou tyto geny zapnuty nebo vypnuty a kolik jejich produktů by mělo být vyrobeno,“ vysvětluje dále. Když pandy jedí bambusovou stravu, absorbují do svého těla malé kousky genetického materiálu z bambusu, stejně jako to děláme my s rostlinami, které jíme.

Při analýze krve pocházející od sedmi pand, z nichž jedno bylo mládě, zjistili odborníci přítomnost 57 mikroRNA, pravděpodobně pocházejících z jejich bambusové stravy. Tyto mikroRNA ovlivnily expresi genů souvisejících s krmnými návyky pand, včetně signalizace chuti a čichu, trávení a dopaminových drah.

Měly tak vliv na potravní preference pand, pomohly jim shledat pojídání bambusu atraktivnějším a přizpůsobit jejich těla situaci, kdy nejí téměř nic jiného než bambus.

Od masožravce k býložravci

„Bambusové mikroRNA nejsou jen zbytky potravy, ale aktivní regulátory, které umožňují pandám velkým prospívat na nepravděpodobné stravě, jakou je pro ně bambus, a překlenout tak propast mezi jejich masožravým původem a býložravým životním stylem,“ domnívá se Li.

Díky mikro RNA jsou pandy schopny vyčenichat bambus a absorbovat z této potraviny, chudé na živiny, co nejvíce kalorií. „Panda velká je v naší zemi velmi cenným národním pokladem a není snadné získat vzorky krve,“ vysvětluje Li, který by rád zkoumal větší množství těchto býložravých medvědů.

„Pokud to bude možné, doufáme, že shromáždíme vzorky krve mladých pand, které ještě nejedly bambus, pro výzkum a možná získáme ještě překvapivější výsledky,“ dodává.

Předchozí výzkum zjistil, že miRNA z rostlin, které jíme, může ovlivnit genovou expresi u lidí a jiných savců, a potenciálně tak hrát roli při regulaci imunitní aktivity a „zvýšení jejich odolnosti vůči chorobám“.

Objev, že miRNA z rostlin může mít až takový dopad na genovou expresi zvířat, jako se ukázalo u pand, by mohl připravit cestu k různým způsobům léčby jak pro zvířata, tak pro lidi. Li například počítá s potenciálními biomedicínskými aplikacemi pro léčbu zánětů a metabolických poruch.

Zdroj: LiveScience

Foto: Pixabay
Zdroje informací: LiveScience
Související články
Příroda 17.4.2025
Každý den každý z nás vdechuje kyslík, který z velké části pochází z moří a oceánů. Ano, hlavním producentem tohoto plynu není deštný prales, ale drobné mikroskopické řasy a fytoplankton. A ten je teď v extrémním nebezpečí… Nová vědecká studie přichází s alarmujícím zjištěním: mikroplasty narušují schopnost těchto organismů fotosyntetizovat, což může mít dalekosáhlé důsledky […]
Desetitisíce sklenic uspořádaných v obřích lednicích. Konstantní teplota -18 °C. A uchované odrůdy pšenice až z roku 1917. Česká genová banka, jejíž provoz zajišťuje odborný tým CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu), uchovává rostlinné dědictví české země pro výživovou bezpečnost i biodiverzitu a velikostí patří mezi 10 největších v Evropě.   Podle Organizace pro výživu a […]
A nejen po zdi… Gekoni se klidně procházejí po stropě nebo se přichytí na skle terária hlavou dolů, jako by na ně nepůsobila gravitace. Jejich superschopnosti se snaží napodobit technici při konstrukci robotů a dalších vynálezů.   Gekoni umí nejen přilnout ke svislým povrchům včetně zcela hladkých, jako jsou dlaždice a sklo, ale také se […]
Příroda 13.4.2025
Zažité představy o jednom z nejznámějších dinosaurů, Tyrannosaurovi rexovi, se znovu otřásají. Byl to opravdu děsivý a chytrý predátor, jak tvrdila některá nedávná zjištění, nebo jen veliké, svalnaté monstrum s omezeným intelektem? Nová studie se kloní k původní teorii, že T. rex nebyl tak chytrý, jak některé práce dříve naznačovaly. Poněkud kontroverzní studie z roku […]
Příroda 12.4.2025
Pravlci, kteří získali proslulost zejména díky seriálu Hra o trůny, vyhynuli před zhruba 13 000 lety. Nyní se však skupině vědců z americké společnosti Colossal Biosciences podařilo vytvořit jejich genetické repliky. Na svět tak přišla tři mláďata šedého vlka, která zároveň nesou části DNA těchto dávných šelem. Cílem projektu bylo oživit vyhynulého pravlka obrovského pomocí […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz