Domů     Medicína
Co zvyšuje riziko demence? Studie odhalila 15 klíčových faktorů
Veronika Tyrková 26.2.2025

Demence je jedním z nejzávažnějších neurodegenerativních onemocnění, které postihuje miliony lidí po celém světě. Ačkoli se s tímto problémem setkáváme především u starší populace, stále častěji se objevuje i u lidí mladších 65 let, což je označováno jako časná demence (YOD – Young Onset Dementia).

Rozsáhlá vědecká studie nyní identifikovala 15 faktorů, které mohou riziko vzniku tohoto onemocnění výrazně zvýšit.

Výzkumy ukázaly, že jedním z nejvýznamnějších faktorů je nízký socioekonomický status, který ovlivňuje přístup ke zdravotní péči a kvalitě života. Lidé s nižším vzděláním a horšími životními podmínkami jsou často více ohroženi, protože nemají dostatek informací o prevenci nebo si nemohou dovolit pravidelné lékařské prohlídky.

Společně s tím souvisí i sociální izolace, která může vést k psychickým problémům a snížení kognitivních funkcí.

A další faktory…

Dalším významným rizikovým faktorem je ztráta sluchu, která bývá často přehlížena. Snížená schopnost slyšet vede k omezení sociálních interakcí, což má negativní dopad na mozek. Významnou roli hraje také cévní mozková příhoda (CMP), která poškozuje mozkovou tkáň a může způsobit zrychlený pokles mentálních funkcí.

Kardiovaskulární onemocnění, jako jsou srdeční choroby a diabetes, dále přispívají ke zhoršení stavu cév, což se promítá i do fungování mozku.

Studie také poukázala na význam duševního zdraví. Deprese je významným faktorem, který může urychlit kognitivní úpadek a zvýšit riziko vzniku demence. Nedostatek vitaminu D, který je důležitý pro zdraví nervového systému, a vysoké hladiny C-reaktivního proteinu (CRP), indikující chronický zánět v těle, mohou rovněž hrát klíčovou roli v rozvoji nemoci.

Alkohol jen s mírou

Zajímavým zjištěním je vliv alkoholu. Zatímco nadměrná konzumace alkoholu riziko demence jednoznačně zvyšuje, mírné až střední pití může mít naopak ochranný efekt. Pravděpodobně je to dáno tím, že osoby, které pijí s mírou, obvykle vedou zdravější životní styl a mají lepší sociální vazby.

Důležitým ochranným faktorem je i vzdělání, které působí jako „kognitivní rezerva“ a pomáhá mozku lépe odolávat neurodegenerativním procesům.

Významným preventivním opatřením je také udržování fyzické aktivity, která pomáhá snižovat riziko kognitivního úpadku a udržovat mozek v dobré kondici. Naopak vyšší míra fyzické křehkosti je spojována s vyšším rizikem demence, protože naznačuje celkové zhoršení zdravotního stavu.

Tyto poznatky naznačují, že zdravý životní styl může výrazně přispět ke snížení rizika demence i v mladším věku. Prevence spočívá v kombinaci správné výživy, dostatečné fyzické aktivity, sociálních vazeb a pravidelných lékařských kontrol.

Autor: Jiří Lukša

Foto: FOTO: Unsplash
Zdroje informací: medcz.com, nzip.cz, neurologiepropraxi.cz
Související články
Medicína 15.4.2025
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou poptávkou po krevních transfuzích z důvodu zvýšeného stárnutí populace, provádění rozsáhlých chirurgických zákroků či léčby chemoterapií, teroristických útoků i mezinárodních vojenských konfliktů. […]
Medicína 15.4.2025
Většina lidí si nevybaví nic, případně jen velmi málo z doby, kdy jim byly méně než tři roky. Už slavný rakouský psycholog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud nazval tento jev infantilní amnézií. Pokud jsou tyto vzpomínky klíčem k rozvoji naší identity v dospělosti, jak je možné, že si je nepamatujeme? Paměť je složitý a komplexní […]
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
Demence souvisí se ztrátou paměti, zmateností a kognitivními problémy. To se ví. Co když ale první varovné signály nepocházejí z mozku, ale z očí? Nedávná vědecká studie ukázala, že změny ve zrakovém vnímání mohou předpovědět demenci až 12 let před její oficiální diagnózou. Zjištění otevírají dveře novým možnostem včasné detekce a prevence neurodegenerativních onemocnění. Zrak […]
Invazivní biopsie neboli odebrání malého kousku tkáně z míst, kde předchozí zobrazovací metody neposkytly jasnou informaci o tom, zda pacient trpí rakovinou či nikoliv, by se v blízké budoucnosti mohla stát minulostí. Nahradit by ji mohli miniroboti schopní pořídit snímky přímo z nitra vašeho těla. První takový robot, označovaný jako OME (oloidní magnetický endoskop), vznikl […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz