Kolikrát jste slyšeli od starostlivé maminky či babičky: „Nechoď ven s mokrými vlasy, jinak nastydneš!“ nebo „Bez kabátu se venku nachladíš!“… Jenže za rýmou nestojí jen a pouze to, že člověk zmrzne jak pověstný preclík. Realita je totiž složitější..
Chladné počasí samo o sobě nikoho nepromění v chodící rýmu. Zároveň však platí, že v chladu se mnohé z virů přímo blahem tetelí. Zimní podmínky jsou totiž pro šíření virů jako stvořené.
Řada výzkumů již ukázala, že viry jako rhinovirus, který stojí za ucpaným nosem, chřipka nebo i SARS-CoV-2, který způsobuje covid, mají zimu nad míru rády. V chladu totiž vydrží být infekční delší dobu a také se rychleji množí Ale nejen to.
Chlad v kombinaci s nízkou vlhkostí přináší virům další nezanedbatelnou výhodu. Suchý vzduch způsobuje, že se částice z kapének, které si mezi sebou posíláme kašláním nebo kýcháním rychleji vypařují a z menších částic se pak stávají ještě vlezlejší vetřelci, protože více vydrží a dolétnou dál.
Tím ovšem výčet výhod pro viry v zimním období nekončí. Chlad dokáže změnit i podobu viru. „Studený vzduch mění strukturu lipidového obalu viru,“ vysvětluje virolog z Mount Sinai School of Medicine Peter Palese.
Jeho vnější obal ztvrdne, jakoby jej obalila odolná guma. Výsledek? Virus snadněji přežije cestu z člověka na člověka.
A tak zatímco v chladu viry získávají nové zbraně, lidský organismus je naopak trochu ztrácí. Studený vzduch oslabuje obranyschopnost dýchacích cest a viry tak získávají volnou cestu k útoku. Takže přesně proto je dobré si přes nos a ústa přetáhnout šálu, protože ta okolní vzduch vnikající do plic alespoň trochu zahřeje.
Inu, nelze se divit, že v tropických oblastech je nachlazení celkem vzácnou chorobou, i když takový covid se šířil i v nich. „Viry se v chladném počasí prostě cítí jako doma,“ říká expertka na přenos infekčních chorob Linsey Marrová z Virginia Tech. „Suchý vzduch a nízké teploty vytvářejí ideální podmínky pro jejich šíření.“.
K tomu se během zimy objevuje ještě další úskalí a tím je nedostatek slunečního svitu. Slunce nám dodává vitamín D, po kterém imunitní systém doslova prahne. A jelikož v zimním období se Slunce soustředí spíše na opačnou polokouli, zásoby vitamínu D v našich organismech klesají.
„Nedostatek vitamínu D může oslabit imunitní reakce těla,“ potvrzuje Michael Holick, odborník na vitamín D z Bostonské university. „To může být jedním z důvodů, proč jsme v zimě náchylnější k nemocem.“.
Navíc, co si budeme povídat, během zimy se většina lidí v našich končinách příliš nehýbe. Oblékat si několik vrstev na procházku do sychravého počasí se hned tak každému nechce. A tak velkou část času lidé tráví doma v rodinném prostředí.
A v takových podmínkách se viry šíří rychlostí, kterou s respektem ocení i piloti nadzvukových letadel.
Sečteno a podtrženo, zima sama o sobě nikoho nenakazí. Ale chlad společně se suchým vzduchem a oslabenou imunitou vytváří virům dokonalé podmínky k jejich řádění. A tak není od věci chránit se šálou, trochu se hýbat, dobít vitamín D a také si umývat ruce.
Protože babička měla s tím kabátem vlastně tak trochu pravdu, i když ne z těch důvodů, z jakých si myslela.