Domů     Historie
Tragédie Lusitanie: Osudný útok, který změnil dějiny
Jan Zelenka 17.2.2025

Dne 7. května 1915 se odehrála jedna z největších námořních tragédií první světové války. Britský zaoceánský parník RMS Lusitania byl torpédován německou ponorkou U-20 a během pouhých osmnácti minut se potopil.

Událost si vyžádala životy 1 198 cestujících a členů posádky a měla dalekosáhlé důsledky pro průběh války.

A právě na pozadí těchto historických událostí se odehrává i detektivní román Smrt na parníku z pera R. L. Grahama.

Lusitania: Symbol luxusu a rychlosti

Lusitania byla jedním z nejmodernějších a nejluxusnějších parníků své doby. Postavila ji loděnice John Brown & Company pro společnost Cunard Line a na svou první plavbu vyplula v roce 1906. Se svou maximální rychlostí přes 25 uzlů byla jednou z nejrychlejších osobních lodí světa.

Lusitania pravidelně zajišťovala transatlantické spojení mezi Liverpoolem a New Yorkem a její paluby hostily jak bohaté aristokraty, tak i obyčejné cestující hledající nový život v Americe.

Cestující a osud přeživších

Na palubě Lusitanie se nacházelo 1 959 lidí. K nejznámějším cestujícím patřil například Alfred Vanderbilt, člen slavné rodiny amerických průmyslníků, který se obětoval, aby pomohl ostatním pasažérům dostat se do záchranných člunů.

Další významnou osobností byl multimilionář Charles Frohman, broadwayský producent, jenž se rozhodl svůj osud přijmout se smířením.

Z obětí byla více než polovina Američanů, což ještě více vyostřilo vztahy mezi USA a Německem. Přežilo jen 761 lidí, přičemž mnozí z nich trpěli podchlazením a traumatem. Záchranné čluny nestačily a mnoho pasažérů se utopilo ve studených vodách Atlantského oceánu.

Plavba do nebezpečné zóny

V květnu 1915 byla první světová válka v plném proudu a německé námořnictvo zesilovalo ponorkovou válku proti britským lodím. Německé císařství dokonce varovalo cestující Lusitanie inzerátem v amerických novinách, že plují do válečné zóny.

Přesto 1. května Lusitania opustila New York s 1 959 lidmi na palubě a směřovala do Británie.

Lusitania byl luxusní zaoceánský parník.

Osudný útok

Odpoledne 7. května, když se Lusitania blížila k irskému pobřeží, zpozorovala ji německá ponorka U-20 pod velením kapitána Walthera Schwiegera. Ponorka vypálila jedno torpédo, které zasáhlo pravobok lodi.

Krátce nato došlo k druhé explozi, jejíž příčina je dodnes předmětem spekulací. Během 18 minut se loď převrátila a klesla ke dnu. Záchranné operace byly chaotické – mnoho lidí se utopilo nebo zemřelo v ledové vodě.

Během první světové války byla 7. května 1915 torpedována německou ponorkou U 20.

Následky a historický dopad

Potopení Lusitanie vyvolalo mezinárodní pobouření. Spojené státy, dosud neutrální v konfliktu, začaly přehodnocovat svůj postoj k válce. Incident posílil odpor vůči Německu a stal se jedním z faktorů, které v roce 1917 vedly ke vstupu USA do první světové války.

Debata o odpovědnosti za druhou explozi pokračuje dodnes. Někteří tvrdí, že loď převážela munici pro Británii, což Německo později uvádělo jako ospravedlnění útoku. Jiní se domnívají, že šlo o výbuch parního kotle nebo konstrukční selhání.

Vyšetřování a konspirační teorie

Vyšetřování potopení Lusitanie přineslo mnoho spekulací o druhé explozi, která výrazně urychlila její zkázu. Některé teorie tvrdí, že Lusitania skutečně vezla vojenský materiál, což by mohlo vysvětlovat neobvykle rychlé potopení lodi. Britská vláda však tuto skutečnost nikdy nepřiznala.

Další teorie naznačuje, že britská admiralita mohla úmyslně nechránit Lusitanii, aby vyvolala veřejné rozhořčení a přiměla USA ke vstupu do války. Tato hypotéza však nebyla nikdy potvrzena důkazy.

Památka a odkaz Lusitanie

Potopení Lusitanie dodnes zůstává v paměti historiků a námořních nadšenců. V roce 1982 byla lokalita vraku prohlášena za chráněnou oblast, což znamená, že jakékoli pokusy o vyzvednutí trosek či průzkum jsou přísně regulovány.

Oběti této tragédie připomíná mnoho památníků po celém světě, včetně toho v irském Cobh, kam byli dopraveni přeživší cestující. Lusitania zůstává symbolem nejen válečných hrůz, ale i statečnosti posádky a pasažérů, kteří se i v těch nejhorších chvílích snažili pomoci druhým.

Smrt na parníku

Právě na pozadí těchto události se odehrává historický román s kriminální zápletkou. Smrt na parníku vrací čtenáře do atmosféry klasické, poctivé detektivky ve stylu Agathy Christie. Manželská dvojice publikující pod pseudonymem R. L. Graham usadila ke stolu č.

22 v první třídě různorodou společnost – nechybí bohatý průmyslník, bývalý britský vicekonzul či manželka kanadského důstojníka. Jednoho dne je v zamčené kajutě s klíčem uvnitř nalezena mrtvola a smrtící zbraň se nenajde.

Rozbíhá se kolotoč vyšetřování, který odkrývá tajemství jednotlivých aktérů. Motiv k vraždě měli všichni, spoušť ale mohl stisknout jen jeden….

Za jménem R. L. Graham stojí manželská dvojice historiků a spisovatelů, kteří se specializují zejména na bouřlivé roky předcházející první světové válce a na poválečné uspořádání světa. Fascinují je zejména historické záhady:

věci, které se staly, ale nemají zjevné vysvětlení. Manželé pocházejí z Kanady a žili v malé vesnici v Devonu. Marilyn Livingstoneové – polovině pseudonymu – byla však v době psaní knihy Smrt na parníku diagnostikována rakovina slinivky, na niž v září 2023 zemřela.

Foto: Grada https://cs.wikipedia.org/wiki/RMS_Lusitania Bundesarchiv, DVM 10 Bild-23-61-17 CC-BY-SA
Zdroje informací: Grada https://cs.wikipedia.org/wiki/RMS_Lusitania https://temata.rozhlas.cz/lusitanie-tragedie-ktera-se-stala-symbolem-8110022
Související články
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná královská hrobka. Caracol byl jedním z největších a nejdůležitějších měst mayského světa s odhadovanou populací přesahující 100 000 obyvatel v době svého největšího rozmachu. […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele Staré říše, starý 4 800 let. Pochází tedy z doby, kdy vznikaly pyramidy. Co prozradil? Genom se snažily extrahovat z egyptských mumií četné laboratoře. V roce […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Historie 29.6.2025
Drsní a silní bojovníci, tak nějak bývají Keltové zapsáni v obecném povědomí. Tedy, ne že by nebyli, avšak na přelomu věků, kdy nastala zlatá keltská éra, nebyli v tomto ohledu výjimkou. Nové objevy však přinášejí možná překvapivé informace o tom, jakým způsobem některé keltské kmeny žily. Nový objev z jihozápadní Anglie přináší zajímavý vhled do […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz