Domů     Medicína
Mohou za nachlazení jen teploty pod nulou?
Martin Janda 16.2.2025

Kolikrát jste slyšeli od starostlivé maminky či babičky: „Nechoď ven s mokrými vlasy, jinak nastydneš!“ nebo „Bez kabátu se venku nachladíš!“… Jenže za rýmou nestojí jen a pouze to, že člověk zmrzne jak pověstný preclík. Realita je totiž složitější..

Chladné počasí samo o sobě nikoho nepromění v chodící rýmu. Zároveň však platí, že v chladu se mnohé z virů přímo blahem tetelí. Zimní podmínky jsou totiž pro šíření virů jako stvořené.

Řada výzkumů již ukázala, že viry jako rhinovirus, který stojí za ucpaným nosem, chřipka nebo i SARS-CoV-2, který způsobuje covid, mají zimu nad míru rády. V chladu totiž vydrží být infekční delší dobu a také se rychleji množí Ale nejen to.

Chlad v kombinaci s nízkou vlhkostí přináší virům další nezanedbatelnou výhodu. Suchý vzduch způsobuje, že se částice z kapének, které si mezi sebou posíláme kašláním nebo kýcháním rychleji vypařují a z menších částic se pak stávají ještě vlezlejší vetřelci, protože více vydrží a dolétnou dál.

Tím ovšem výčet výhod pro viry v zimním období nekončí. Chlad dokáže změnit i podobu viru. „Studený vzduch mění strukturu lipidového obalu viru,“ vysvětluje virolog z Mount Sinai School of Medicine Peter Palese.

Jeho vnější obal ztvrdne, jakoby jej obalila odolná guma. Výsledek? Virus snadněji přežije cestu z člověka na člověka.

A tak zatímco v chladu viry získávají nové zbraně, lidský organismus je naopak trochu ztrácí. Studený vzduch oslabuje obranyschopnost dýchacích cest a viry tak získávají volnou cestu k útoku. Takže přesně proto je dobré si přes nos a ústa přetáhnout šálu, protože ta okolní vzduch vnikající do plic alespoň trochu zahřeje.

Inu, nelze se divit, že v tropických oblastech je nachlazení celkem vzácnou chorobou, i když takový covid se šířil i v nich. „Viry se v chladném počasí prostě cítí jako doma,“ říká expertka na přenos infekčních chorob Linsey Marrová z Virginia Tech. „Suchý vzduch a nízké teploty vytvářejí ideální podmínky pro jejich šíření.“.

K tomu se během zimy objevuje ještě další úskalí a tím je nedostatek slunečního svitu. Slunce nám dodává vitamín D, po kterém imunitní systém doslova prahne. A jelikož v zimním období se Slunce soustředí spíše na opačnou polokouli, zásoby vitamínu D v našich organismech klesají.

„Nedostatek vitamínu D může oslabit imunitní reakce těla,“ potvrzuje Michael Holick, odborník na vitamín D z Bostonské university. „To může být jedním z důvodů, proč jsme v zimě náchylnější k nemocem.“.

Navíc, co si budeme povídat, během zimy se většina lidí v našich končinách příliš nehýbe. Oblékat si několik vrstev na procházku do sychravého počasí se hned tak každému nechce. A tak velkou část času lidé tráví doma v rodinném prostředí.

A v takových podmínkách se viry šíří rychlostí, kterou s respektem ocení i piloti nadzvukových letadel.

Sečteno a podtrženo, zima sama o sobě nikoho nenakazí. Ale chlad společně se suchým vzduchem a oslabenou imunitou vytváří virům dokonalé podmínky k jejich řádění. A tak není od věci chránit se šálou, trochu se hýbat, dobít vitamín D a také si umývat ruce.

Protože babička měla s tím kabátem vlastně tak trochu pravdu, i když ne z těch důvodů, z jakých si myslela.

Foto: myDr.com.au
Zdroje informací: Ny Times
Související články
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
Míra demence ve stárnoucí populaci celosvětově roste, a tak není divu, že se lidé snaží najít všemožné způsoby, jak zajistit, aby u nich ke ztrátě duševních schopností, které demenci provází, nedošlo. Věda ukazuje, že zdravé stravovací návyky by mohly kognitivní funkce mozku i paměť ochránit. Co jíst? Studie v lednovém čísle odborného časopisu Nature Medicine […]
Medicína 22.6.2025
Vědci objevili nový přístup, který by mohl pomoci lidem trpícím traumatickými vzpomínkami nebo jinými psychickými obtížemi spojenými se špatnými zážitky. Podle jejich výzkumu lze negativní vzpomínky oslabit tím, že se aktivují pozitivní asociace. Mezinárodní tým výzkumníků provedl studii na 37 dobrovolnících. Nejprve jim byly předloženy náhodná nesmyslná slova, která si měli spojit s negativními obrázky, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz