Domů     Medicína
Legendární Milgramovy experimenty: Kolik šoků je ještě ok?
Veronika Tyrková 12.2.2025

O tom, že lidé byli v jednom psychologickém pokusu ochotni udělovat druhému člověku překvapivě vysoké šoky jste již pravděpodobně slyšeli. Dnes si ale o Milgramově experimentu povíme trochu jinak – dozvíte se i to, co se běžně neříká..

Předně se běžně neříká, že se nejednalo o experiment, ale o experimenty a míra poslušnosti se v nich dosti lišila v závislosti na konkrétní situaci. Také se neříká, že na účastnících experimentů, kteří šoky měli udělovat, bylo zřetelně znát, že udělování šoků je přivádí do značného rozrušení a distresu, a nelze je tedy tak považovat za necitelné tyrany.

Málo se také zdůrazňuje etická stránka těchto experimentů. Ale než si tyto záležitosti rozebereme, pojďme si v krátkosti připomenout základní podobu Milgramových experimentů.

Tenkrát na Yale

Účastník experimentu přišel v srpnu roku 1961 na univerzitu Yale v domnění, že zde bude probíhat výzkum o učení a paměti. V laboratoři mu bylo řečeno, že druhého účastníka experimentu (který byl ale ve skutečnosti společníkem experimentátora) bude učit spojení dvojic slov a za každou chybu mu má udělit elektrický šok.

Tyto šoky s postupujícím počtem chyb narůstaly až do maxima 450 voltů. Než pokus začal, pomocník experimentátora jen tak mimoděk prohlásil, že má slabší srdce. Poté odešel do kabiny tak, aby jej účastník výzkumu neviděl.

Se vzrůstající intenzitou šoků začal protestovat a prosit o propuštění z kabiny, později začal volat, že jeho srdce se začíná ozývat a při nejvyšších intenzitách šoků již neodpovídal vůbec. Experimentátor v případě, že účastník výzkumu projevil nesouhlas s udělováním šoků, řekl pouze klidně:

„Je nutné, abyste pokračoval.“ Nebo: „Experiment vyžaduje, abyste pokračoval.“ Experiment byl ukončen poté, co účastník výzkumu ani na třetí výzvu k pokračování v udělování šoků neuposlechl. Je jistě zřejmé, že šoky byly falešné a pomocníkovi experimentátora se nic nestalo.

Až na hranici poslušnosti/vzdoru

V této podobě experimentu, známé také jako základní podmínka, došlo na konec stupnice, tedy ke 450 voltům 26 ze 40 participantů. Můžeme se zaměřit na těch šestadvacet lidí a říci, že je to šokující číslo.

Ale také bychom se mohli soustředit na lidi, kteří v experimentu v určité chvíli odmítli pokračovat. Dokázali se vzepřít autoritě a to autoritě tak důvěryhodné jako je vědec, který se snaží posunout lidské poznání kupředu.

Dokázali překonat tu nechuť riskovat konflikt, protože došli k názoru, že je to zapotřebí. Milgramova studie se někdy uvádí jako studie poslušnosti. Ale možná bychom k ní mohli přilepit i slovo neposlušnost, vzdor, vzepření se, nebo něco podobného.

Čtyři z 20

Řekli jsme si, že zde byly i další experimenty. V nich se měnila například blízkost spojence experimentátora, který údajně dostával šoky. Asi nás nepřekvapí, že když tento pomocník nebyl zavřený v kabině, ale seděl vedle účastníka výzkumu, počet lidí, kteří došli až k udělení nejvyššího šoku klesl na polovinu.

Můžeme se tak ptát, zda za vysokou poslušností se kromě poslušnosti samotné neskrývá i míra, do jaké jsme vystaveni důsledkům svého jednání.

Ještě dramatičtější změnu ve „výsledcích“ bylo možné pozorovat, když člověk, který vyžadoval pokračování experimentu nebyl vědec v laboratorním plášti, ale další účastník (ve skutečnosti opět pomocník experimentátora).

Zde nejvyšší šok udělili pouze čtyři lidé z 20. Nikdo neudělil nejvyšší šok v případě, kdy v laboratoři byli přítomni dva vědci, kteří se přeli o to, zda ve studii pokračovat a pouze jeden z nich účastníka výzkumu vyzýval k dalšímu udělování šoků.

Autor: Martin Burget

Více se dočtete v čísle 3/2025.

Foto: Unsplash
Zdroje informací: spring.org.uk, npr.org, en.wikipedia.org
Související články
Medicína 16.3.2025
Konopí je jednou z nejrozšířenějších psychoaktivních látek na světě, a i proto jsou jeho dlouhodobé účinky na lidské zdraví předmětem intenzivního výzkumu. Nejnovější studie naznačuje, že užívání látek obsažených v konopí může být spojeno s epigenetickými změnami, tedy s úpravami v regulaci genů, které ovlivňují fungování organismu, aniž by měnily samotnou DNA. Tým vědců z […]
Medicína 14.3.2025
Na světě žije asi 40 milionů lidí s nákazou HIV, z toho dvě třetiny v Africe. Moderní léky již umí infekci potlačit, ale nakaženého viru nezbaví. Ročně se jím pak nově nakazí asi milion lidí, přičemž vakcína je stále v nedohlednu. Nyní ale začalo svítat na lepší časy. Nový injekčně podávaný lék zvaný lenacapavir totiž […]
Medicína 14.3.2025
Nová studie, za kterou stojí tým vedený Sebastiaanem van Heeschem z Oncode Institute v nizozemském Utrechtu, odhalila v lidském genomu celou armádu „podměrečných“ genů, kódujících takzvané mikroproteiny, jež jsou tvořené méně než stovkou aminokyselin, o nichž se dříve vědci domnívali, že nejsou příliš důležité. Mýlili se! Lidský genom je souhrnem veškeré genetické informace zapsané v […]
Medicína 11.3.2025
Mnozí z nás mají v živé paměti covidové testování. Hlavní roli v něm sehrály tak zvané antigenní testy, lépe řečeno laterální průtokové testy, jejichž nespornou výhodou byla rychlost v určení, zda je či není člověk nakažen. Jejich spolehlivost se však různila. O té doby ušly překotným vývojem, dnes jsou proto využívány nejen k diagnostice nemocí, […]
Medicína 11.3.2025
Vysoký krevní tlak může mít řadu příčin, jednou z nich je i tak zvaný Connův syndrom, spočívající v zadržování nadměrného množství soli v těle. A právě na tuto zdravotní komplikaci cílí nová léčba, vyvinutá lékaři v Londýně a Cambridgi, označovaná jako TTT, díky které by mohlo dojít ke zmírnění či úplnému vymizení vysokého krevního tlaku […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz