Domů     Medicína
Při rozvoji bipolární poruchy hrají důležitou roli geny

Mezinárodní tým vědců provedl důkladnou analýzu DNA téměř 3 milionů lidí, aby zmapoval, které genové varianty zvyšují pravděpodobnost propuknutí bipolární poruchy. Nová studie výrazně zvýšila jejich předpokládaný počet!.

Bipolární porucha je psychiatrický stav, pro který jsou charakteristické extrémní změny nálady a energie, kdy jsou euforické až manické stavy střídány stavy beznaděje, označovanými jako depresivní epizody.

Bipolární porucha se vyskytuje zhruba u jednoho ze 150 dospělých, její biologický základ není dobře známý, nicméně důkazy naznačují, že genetika u toho sehrává důležitou roli. Existují dva hlavní typy bipolární poruchy, při prvním se střídají delší záchvaty deprese s mánií, u druhého typu je to deprese a poté hypománie, což je méně extrémní stav euforie.

Téměř 300 genových variant pro bipolární poruchu

Již v minulosti byly s touto poruchou spojovány specifické genové varianty, ovšem většina těchto výzkumů byla prováděna pouze na lidech evropského původu. To se nyní odborníci rozhodli změnit. Údaje o DNA proto shromáždil tým výzkumníků od 3 milionů lidí evropského, východoasijského, afrického a latinskoamerického původu, z toho 158 000 jedinců mělo diagnostikovánu bipolární poruchu.

V rámci tohoto ohromného množství genetických informací se odborníkům podařilo identifikovat 298 úseků genomu obsahujících genové varianty, které mohou zvýšit riziko bipolární poruchy, což je čtyřikrát více než v minulých výzkumech.

Přiblížili také 36 specifických genů spojených s touto poruchou. „U 16 z těchto 36 genů je známo, že jsou cílem malých molekul, které by mohly být potenciálně využity jako léky k vyladění jejich aktivity,“ uvádí Kevin Sean O’Connell, výzkumník z Center for Precision Psychiatry na University of Oslo.

Lithium jako lék funguje

Vědci odhalili jak genetické varianty související s rozvojem bipolární poruchy napříč demografickými skupinami, tak jedinečné varianty, specifické pouze pro určité skupiny. „Identifikovali jsme specifický lokus (přesné místo, kde se vyskytuje konkrétní gen) východoasijského původu, který je spojen s touto poruchou,“ vysvětluje O’Connell.

„Tato konkrétní varianta se nevyskytuje u jedinců evropského nebo afroamerického původu. Bude zajímavé zjistit, do jaké míry ovlivňuje riziko propuknutí nemoci.“ Odborníci rovněž objevili výrazné genetické rozdíly mezi lidmi, u kterých propukla bipolární porucha prvního či druhého typu.

Závěry nové studie rovněž potvrzují účinnost lithium jakožto léku na bipolární poruchu, přestože je s jeho užíváním spojena řada nežádoucích účinků. Vědci totiž nyní zjistili, že 2 z 36 nalezených genů jsou „cílové geny lithia“.

„Existují některá antipsychotika druhé generace schválená pro bipolární léčbu, která se vyhýbají některým problémům spojeným s lithiem,“ objasňuje Chaya Bhuvaneswarová, psychiatrička a ředitelka North Suffolk Mental Health Association, která se na studii nepodílela.

„Tyto léky však mají svůj vlastní soubor problémů, včetně potenciálu zvýšit riziko diabetu 2. typu,“ dodává.

Zdroj: LiveScience

Foto: Pixabay
Zdroje informací: LiveScience
Štítky:
Související články
Medicína 22.6.2025
Vědci objevili nový přístup, který by mohl pomoci lidem trpícím traumatickými vzpomínkami nebo jinými psychickými obtížemi spojenými se špatnými zážitky. Podle jejich výzkumu lze negativní vzpomínky oslabit tím, že se aktivují pozitivní asociace. Mezinárodní tým výzkumníků provedl studii na 37 dobrovolnících. Nejprve jim byly předloženy náhodná nesmyslná slova, která si měli spojit s negativními obrázky, […]
Houby lysohlávky se řadí mezi pravé halucinogeny, neboť ovlivňují smyslové vnímáni i prožívání reality, a to díky obsahu účinné látky zvané psilocybin. Její použití u pacientů s rakovinou, kteří trpí úzkostmi a depresemi, spolu s psychologickou podporou, jim poskytlo úlevu od psychických potíží až na dva roky! Lysohlávkám se přezdívá „houbičky“, jedná se o stopkovýtrusné […]
Toxoplazmóza je parazitární onemocnění, které způsobuje prvok Toxoplasma gondii. Jeho definitivním hostitelem jsou kočky a kočkovité šelmy, ovšem mezihostitelem může být i člověk. Ze závěrů mezinárodního výzkumu, provedeného v dubnu letošního roku, vyplývá, že by toto onemocnění mohlo mít negativní vliv na mužskou plodnost. Míra mužské plodnosti v posledním půl století prudce klesá. Analýza provedená […]
Krevní testy, které hledají rakovinné markery existují již desítky let, ale nejnovější generace se soustředí na drobné fragmenty DNA jednotlivých nádorových buněk v krvi člověka. Díky tomu jsou schopny návrat rakoviny odhalit až o 5 měsíců dříve než běžné zobrazovací metody. Je to přínosem pro pacienty? Technologie personalizovaných testů ctDNA vychází z poznatku, že rakovinné […]
Medicína Objevy 9.6.2025
V srpnu loňského roku svět obletěla zpráva o úmrtí nejstarší ženy světa, Marie Branyas Morerové, která se dožila úctyhodných 117 let. Narodila se ještě před první světovou válkou, přežila španělskou chřipku i covid, a přesto ji ve vysokém věku trápily jen běžné problémy s klouby a ztráta sluchu. Na otázku, jaký je její recept na […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz