Letos bude mít premiéru druhá řada seriálu Last of Us, ve kterém parazitická houba mění lidi v zombie. To, co je pro lidi televizní zábavou, je však pro některé nebohé pavouky krutou realitou..
V severním Irsku biologové objevili houbu, která parazituje na pavoucích, přičemž ovládá jejich chování. Podle vědců, kteří svou práci publikovali v odborném časopise Fungal Systematics and Evolution, houba pavouky zneužívá ke své reprodukci, podobně jako známá houba Ophiocordyceps využívá mravence.
Houba byla vůbec poprvé zaznamenána v roce 2021 v přírodní rezervaci nedaleko Belfastu. Tehdy si dobrovolníci pracující na dokumentárním projektu BBC všimli mrtvého pavouka pokrytého jakýmsi zvláštním bílým houbovitým útvarem. To samozřejmě badatele zaujalo a pustili se do dalšího výzkumu.
Ten vedl mykolog João Araújo působící v Dánském přárodovědeckém muzeu. Vědci následně odhalili, že houba proniká do těla pavouka pomocí speciální struktury zvané zárodečná trubice, která navrtá a poté perforuje exoskelet hostitele.
Jakmile se houba dostane do útrob nešťastného pavouka, začne se množit a postupně ovládne téměř celé jeho tělo. Infikovaný pavouk ztácí pud sebezáchovy a zatímco předtím přežíval v tmavých koutech jeskyní, nyní jej houba nutí chodit do otevřených prostor na denní světlo, což se dříve nebo později stane pavoukovi osudným.
Tento mechanismus umožňuje houbě co nejefektivněji šířit své spory vzduchem. Na počest britského přírodovědce Davida Attenborougha byla houba pojmenována Gibellula attenboroughii.
Chování podobných organismů sice připomíná ty nejděsivější horory, ale i ony mohou být užitečné. Podle Araúja mají podobné houby potenciál sloužit k biologické kontrole škůdců. Navíc příbuzný druh houby Ophiocordyceps také produkuje látku využívanou v lécích proti odmítnutí transplantovaných orgánů.
Kromě toho se zde otevírají i možnosti pro objevy nových antibiotik, což v době, kdy je antibiotická rezistence na vzestupu, vůbec není od věci.