Domů     Technika
Artemis: Jak se staví raketa, která nás vrátí na Měsíc
Jan Zelenka 3.2.2025
Technik NASA kontroluje spoje mezi segmenty boosteru, které musí být dokonale utěsněny pro bezpečný start rakety.

Stavba rakety, která dopraví lidstvo zpět na Měsíc, je jedním z největších inženýrských výkonů moderní doby. Program Artemis, vedený NASA, připravuje start superrakety SLS (Space Launch System), která vynese kosmickou loď Orion na cestu kolem Měsíce.

Podívejme se krok za krokem, jak se sestavuje tento obří nosič, který jednou dopraví astronauty nejen na Měsíc, ale možná i dál – k Marsu..

Program Artemis je milníkem v cestě lidstva do vesmíru. Právě teď se v montážní hale Kennedyho vesmírného střediska formuje raketa, která jednou dopraví astronauty na Měsíc a možná i dál.

Sestavení centrálního stupně

Hlavním prvkem rakety je centrální stupeň, obří oranžová nádrž na kapalný vodík a kyslík, která pohání čtyři motory RS-25 (zdokonalené motory z raketoplánů). Tento 65 metrů dlouhý válec je připojen k pomocným boostrům, které dodávají raketě hlavní tah při startu.

Technici NASA pracují na připojení centrálního stupně rakety SLS k montážní konstrukci v budově VAB (Vehicle Assembly Building).

Připojení pomocných motorů (boostrů)

Po stranách centrálního stupně se nacházejí dva bílé pomocné boostery, které raketě pomáhají odlepit se od země. Jsou složeny z pěti segmentů na tuhé palivo a jejich montáž vyžaduje extrémní přesnost.

Na fotkách NASA je vidět jejich vertikální instalace v montážní budově Kennedyho vesmírného střediska.

Jeden z pomocných motorů (boosterů) je pečlivě umisťován ke spodní části rakety. Tyto boostery poskytnou hlavní tah při startu.

Připojení druhého stupně a kosmické lodi Orion

Na vrchol rakety je následně připojen druhý stupeň ICPS (Interim Cryogenic Propulsion Stage), který se postará o finální urychlení rakety po odpojení hlavního stupně. Nad ním se nachází kosmická loď Orion, která je chráněna aerodynamickým krytem. Orion poskytne astronautům bezpečné prostředí při cestě k Měsíci a zpět.

Kosmická loď Orion je upevňována na vrchol rakety SLS. Tento modul bude domovem astronautů při misi Artemis.

Finální testy a příprava na start

Po sestavení se celá raketa přepravuje pomocí obřího Crawler-Transporteru na startovací rampu LC-39B. Zde probíhají poslední testy – tlakové zkoušky, zkušebné tankování a simulace odpočtu. Pokud vše proběhne úspěšně, raketa SLS je připravena ke startu.

Celá raketa SLS je téměř připravena k transportu na startovací rampu Kennedyho vesmírného střediska.

Proč je Artemis tak důležitý?

Mise Artemis není jen návratem na Měsíc. Je to první krok k dlouhodobému průzkumu vesmíru, který povede k budoucím misím na Mars. Artemis I byl zkušební let bez posádky, Artemis II poletí v roce 2025 s astronauty na oblet Měsíce a Artemis III už dopraví první ženu a dalšího muže na povrch našeho přirozeného satelitu.

Raketa SLS je nejvýkonnější raketou, jakou kdy NASA postavila, a její úspěšný start bude znamenat novou éru vesmírného průzkumu.

Foto: NASA
Zdroje informací: https://images.nasa.gov/
Související články
Mluvit s chatbotem může být jako snažit se obejmout ledničku – chladné, strojené a bez odezvy. A když jde o něco osobního? Často zjistíme, že robot prostě nestačí. Proč nás ale právě tato komunikace tolik stresuje? Když člověk mluví s člověkem, nejde jen o slova. Hraje se tu s gesty, výrazem tváře, tónem hlasu… někdy […]
Technika 6.7.2025
V Číně se objevila nová a neobvyklá forma technologie „tap and pay“, která umožňuje zákazníkům platit pouhým naskenováním dlaně místo tradiční platební karty. Tuto biometrickou technologii poprvé uvedl internetový gigant Tencent a v posledních měsících se ji snaží co nejvíce rozšířit. Lidé, kteří novou technologií využívají, mohou zapomenout na peněženky a u pokladen nechat své […]
Objevy Technika 2.7.2025
Školní jaderný reaktor VR-1 na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, známý jako „Vrabec“, v prosinci oslaví 35 let od svého spuštění. A protože takové výročí si zaslouží něco speciálního, otevře fakulta 8. října 2025 reaktor pro širokou veřejnost! Běžně se do reaktorové haly jen tak někdo nedostane – slouží hlavně studentům a […]
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné technologie k přetvoření měst na chytrá města budoucnosti, která budou snižovat své dopady na životní prostředí a zároveň šetrně nakládat s […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz