Domů     Medicína
Antibiotika, antivirotika či protizánětlivé léky jako naděje pro léčbu demence

Stále roste počet lidí, kteří trpí demencí či jinými neurodegenerativními onemocněními. Podle odhadů se do roku 2050 počet takto postižených lidí ztrojnásobí na 153 milionů, což již představuje velkou zátěž pro systém zdravotní a sociální péče.

Nový lék je stále v nedohlednu, a tak se vědci rozhodli po účinné léčbě pátrat mezi těmi, které se již využívají k léčbě jiných obtíží..

Doktor Ben Underwood z University of Cambridge říká: „Naléhavě potřebujeme nové způsoby léčby, abychom zpomalili postup demence, případně úplně zabránili jejímu rozvoji. Pokud najdeme léky, které jsou již licencovány pro léčbu jiných obtíží, můžeme je dostat do zkoušek a – což je zásadní –zpřístupnit je pacientům mnohem, mnohem rychleji, než by to bylo možné u zcela nového léku.“ I když se nové nadějné léky čas od času objeví, podle odborníků je jejich zavádění do praxe příliš pomalé.

Rychlejší cesta k prevenci demence

V novém výzkumu se odborníci z Cambridge a University of Exeter zaměřili na analýzu studií, které spojovaly běžně užívané léky se snížením rizika demence. Celkem zanalyzovali data ze 14 studií, jež sledovaly zdraví více než 130 milionů lidí a zahrnovaly 1 milion případů demence.

Zaměřili se na údaje o předepsaných lécích, aby byli schopni určit, které konkrétně by mohly riziko demence snižovat. Ačkoliv data nebyla příliš konzistentní, podařilo se jim objevit několik slibných kandidátů.

Neočekávaným zjištěním bylo, že některá antibiotika, antivirotika a dokonce i vakcíny mohou snižovat riziko demence. To podporuje hypotézu, že některé případy neurodegenerativních chorob mohou být spouštěny virovými či bakteriálními infekcemi, čemuž tyto léky brání.

Výzkum rovněž prokázal, že protizánětlivé léky, jako je například ibuprofen, mohou rovněž snižovat riziko demence. Souvisí to s tím, že je zánět stále častěji brán jako významný přispěvatel k rozvoji celé řady nemocí.

Přednost v dalších výzkumech

U některých léků je jejich přínos sporný. Zatímco některé léky na krevní tlak, diabetes či antidepresiva mohou snižovat riziko demence, jiné jej naopak zvyšují. „Spojení mezi antibiotiky, antivirotiky a vakcínami a sníženým rizikem demence je zajímavé,“ napsali vědci.

A dodali: „Naše zjištění podporují hypotézy o přínosech těchto léků, což z nich činí nadějné preparáty pro léčbu či prevenci demence.“ Podle doktorky Julie Dudleyové z Alzheimer’s Research UK je však předčasné dělat závěry, protože léky musí projít řadou klinických zkoušek, než se jejich přínos potvrdí.

Doktor Richard Oakley z Alzheimer’s Society se zase domnívá: „Pokud dokážeme znovu použít léky, u kterých se již prokázalo, že jsou bezpečné a schválené k použití pro jiné stavy, mohlo by to ušetřit miliony liber a mnoho let výzkumu nutných k vyvinutí nových léků na demenci od nuly, a tudíž dostat nás blíže k poražení demence.“ I podle jiných odborníků by léky, které mají potenciál snižovat riziko demence, měly být v dalším výzkumu upřednostněny.

Zdroj: The Guardian

Foto: Pixabay
Zdroje informací: The Guardian
Štítky:
Související články
Medicína 18.4.2025
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tento přístup pomohl pomoci významně posunout screening a diagnostiku rakoviny. Test je poháněn umělou inteligencí, která zkoumá rozdíly v molekulách, nacházejících se v […]
Medicína 17.4.2025
Akutní i chronické leukemie patří mezi nádorová onemocnění krve a krvetvorby, pro která v současnosti neexistuje screeningový program zachycující nemoc v široké populaci. Na leukemii však může poukázat běžné vyšetření krevního obrazu – ať již v rámci pravidelných preventivních kontrol u praktického lékaře, nebo v případě příznaků. Důležitým předpokladem je, aby pacient určité symptomy rozpoznal […]
Medicína 15.4.2025
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou poptávkou po krevních transfuzích z důvodu zvýšeného stárnutí populace, provádění rozsáhlých chirurgických zákroků či léčby chemoterapií, teroristických útoků i mezinárodních vojenských konfliktů. […]
Medicína 15.4.2025
Většina lidí si nevybaví nic, případně jen velmi málo z doby, kdy jim byly méně než tři roky. Už slavný rakouský psycholog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud nazval tento jev infantilní amnézií. Pokud jsou tyto vzpomínky klíčem k rozvoji naší identity v dospělosti, jak je možné, že si je nepamatujeme? Paměť je složitý a komplexní […]
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz