Domů     Medicína
Laboratorně vytvořená lidská vajíčka a spermie by se do deseti let mohly stát realitou!

Vytvoření životaschopných vajíček a spermií z přeprogramovaných kožních či kmenových buněk je považováno za svatý grál výzkumu plodnosti. Podle oborníků nás od jeho dosažení dělí pouhé roky. Ačkoliv by tato vajíčka a spermie vyřešily řadu problémů s plodností, nesou s sebou mnoho nezodpovězených etických otázek. Bude to stát za to?.

Lidským vajíčkům a spermiím, vytvořeným v laboratoři z kožních či kmenových buněk, se říká IVG neboli in-vitro gamety. Jejich hromadné „pěstování“ v laboratořích je těsně před dosažením životaschopnosti.

Podle odborníků by se do deseti let mohly stát realitou, a to díky výrazným investicím, kterých se společnostem, zabývajícím se rozvojem těchto technologií, dostává. Tato technologie by umožnila, že by se vlastního potomka dočkaly páry stejného pohlaví a odstranily by se i věkové bariery pro početí.

Spermie a vajíčka z kožních či kmenových buněk

Peter Thompson, výkonný ředitel Human Fertilization and Embryology Authority (HFEA), k tomu říká: „Gemety in vitro mají potenciál výrazně zvýšit dostupnost lidských spermií a vajíček pro výzkum, a pokud se ukáže, že jsou bezpečné, účinné a veřejně přijatelné, poskytují nové možnosti léčby plodnosti pro muže s nízkým počtem spermií a ženy s nízkou ovariální rezervou.“ Metoda však s sebou nese řadu kontroverzí, kdy největšími jsou asi tak zvané „sólové rodičovství“ a naopak „sdružené rodičovství“.

„Sólové rodičovství“ by zahrnovalo vytvoření vajíčka i spermie z buněk od stejného jedince. V reálu to ovšem pro takto vzniklé embryo představuje velké riziko, bylo by velmi zranitelné vůči recesivním genetickým poruchám způsobeným vadnými geny, které většina lidí nese.

Ty se normálně neprojeví, protože je vadný gen nahrazen genem od druhého rodiče, neboť každý jedinec nese dvě kopie každého genu, jednu mateřskou a jednu otcovskou. Dítěti s pouze jedním rodičem by však chyběla záložní kopie pro vadné geny.

Incest či eugenika v praxi

Frances Flinterová, emeritní profesorka klinické genetiky na King’s College London, která je i členkou HFEA, k tomu podotýká: „Svým způsobem je to úplný extrém incestu. A proto je to tak nebezpečné a nikdo by to nikdy nepovažoval za bezpečnou věc.“ Podle členů HFEA by mělo být „sólové rodičovství“ zakázáno.

Podobně na hraně je i „sdružené rodičovství“, kdy by dva páry vyprodukovaly dvě embrya a až buňky z těchto embryí by byly využity pro získání spermií a vajíček pro končené embryo.

„Čtyři původní dárci buněk by byli vlastně prarodiči nově vzniklého embrya, kdy jeho rodiči by byla předchozí embrya,“ vysvětluje proces Rebecca Taylorová, manažerka pro vědeckou politiku HFEA. Další etické obavy pak vzbuzuje možnost vytvářet v laboratoři velké množství embryí, což by umožňoval provádět mnohem rozsáhlejší screening. V konečném důsledku by to mohlo vést k jisté formě eugeniky, kdy by mohla být embrya vybírána na základě žádoucích vlastností.

Příliš nebezpečný pokrok

Výzvou nejen pro medicínu by pak bylo rizikové těhotenství výrazně starších matek a děti narozené příliš starým rodičům. Zatím byla v laboratoři úspěšně vypěstována zdravá myší vajíčka, z nichž se narodilo zdravé potomstvo, a to včetně myšat se dvěma biologickými otci.

U lidských zárodečných buněk k tomu zatím nedošlo, i když americké startupy jako Conception a Gameto se k tomu blíží. Dle některých odborníků by se tvorba IVG mohla stát „rutinní součástí klinické praxe“ do dvou až tří, dle jiných do deseti let.

Ředitel HFEA Peter Thompson k tomu říká: „Výzkum IVG rychle postupuje, ale zatím není jasné, kdy by mohly být životaschopnou možností léčby. IVG vyvolávají důležité otázky, a proto HFEA doporučila, aby včas podléhaly zákonné regulaci a aby nikdy nebylo povoleno biologicky nebezpečné použití IVG při léčbě.“ Podle současných zákonů není IVG u lidských buněk povolené.

Odborníci ho považují za kontroverzní až nebezpečné, neboť jakékoliv nezamýšlené genetické změny na buňkách by se přenesly na všechny budoucí generace.

Zdroj: The Guardian

Foto: Pixabay
Zdroje informací: The Guardian
Štítky:
Související články
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
Míra demence ve stárnoucí populaci celosvětově roste, a tak není divu, že se lidé snaží najít všemožné způsoby, jak zajistit, aby u nich ke ztrátě duševních schopností, které demenci provází, nedošlo. Věda ukazuje, že zdravé stravovací návyky by mohly kognitivní funkce mozku i paměť ochránit. Co jíst? Studie v lednovém čísle odborného časopisu Nature Medicine […]
Medicína 22.6.2025
Vědci objevili nový přístup, který by mohl pomoci lidem trpícím traumatickými vzpomínkami nebo jinými psychickými obtížemi spojenými se špatnými zážitky. Podle jejich výzkumu lze negativní vzpomínky oslabit tím, že se aktivují pozitivní asociace. Mezinárodní tým výzkumníků provedl studii na 37 dobrovolnících. Nejprve jim byly předloženy náhodná nesmyslná slova, která si měli spojit s negativními obrázky, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz