Děti jsou nyní zpravidla vyšší než jejich rodiče. Tento trend je spojován především s dostatkem potravy. Vědci z University of Roehampton pod vedení profesora Lewise Halseye se rozhodli zjistit, k jakému nárůstu výšky došlo u lidí za posledních 100 let. Z jejich studie plyne, že existují značné rozdíly mezi pohlavími….
Halsey a jeho kolegové využili data Světové zdravotnické organizace (WHO), stejně jako zámořských úřadů či záznamy o výšce z jednotlivých zemí, aby zjistili, jak se výška a váha měnily se změnou životních podmínek za posledních sto let.
Jako ukazatel využili HDI (Human Development Index) neboli Index lidského rozvoje, což je prostředek pro srovnání klíčových parametrů lidského rozvoje. Patří mezi ně dlouhý a zdravý život, přístup ke vzdělání, životní standard a celková vyspělost státu. Nabývá hodnoty 0 až 1.
Lepší životní podmínky podněcují růst
Analýza záznamů z desítek zemí ukázala, že na každé zvýšení HDI o 0,2 bodu byly ženy v průměru o 1,7 cm vyšší a o 2,7 kg těžší, zatímco muži o 4 cm vyšší a o 6,5 kg těžší. To znamená, že se zlepšujícími se životními podmínkami se zvyšovala jak výška, tak hmotnost, ale více než dvakrát rychleji u mužů než u žen.
Když se zaměřili na údaje ze Spojeného království, zjistili, že HDI v zemi vzrostlo z 0,8 v roce 1900 na 0,94 v roce 2022.
V návaznosti na to se průměrná výška žen zvýšila o 1,9 % ze 159 cm na 162 cm, u mužů vzrostla o 4 % ze 170 cm na 177 cm. Halsey k tomu říká: „Abych to uvedl do perspektivy, asi jedna ze čtyř žen narozených v roce 1905 byla vyšší než průměrný muž narozený v roce 1905, ale u žen narozených v roce 1958 to kleslo na asi jednu z osmi žen.“ Podle něj jsou vyšší muži pro ženy atraktivnější, ať už proto, že je mohou lépe ochránit a zabezpečit, nebo proto, že je pro ně mužská výška indikátorem jejich dobrého zdraví.
Klady i zápory vyššího vzrůstu u mužů
Odborníci však upozorňují na fakt, že vyšší muži sice mají tendence vydělávat více, ale jsou také náchylnější k různým druhům rakoviny, pravděpodobně proto, že mají více buněk, které mohou akumulovat mutace, jež vyvrcholí právě propuknutím rakovinného bujení.
Michael Wilson, profesor ekologie, evoluce a chování na University of Minnesota, se domnívá, že ženská výška je limitována nároky na reprodukci, kde těhotenství a kojení jsou „energeticky nákladné“, a tak tělo raději investuje do nich než do vyššího růstu.
Wilson dále říká: „Zdá se, že investice do větší velikosti těla samců je citlivá na podmínky výživy. Když muži dostanou energeticky vydatnější jídlo během dospívání, budou vyšší ve větší míře než ženy.“ Odborníci však upozorňují na fakt, že v dnešní době, kdy se lidstvo potýká s až nadbytkem potravy, nemusí vyšší hmotnost nutně znamenat svalnatější postavu, což vlastně z pohledu žen již nemusí být vůbec žádoucí.
Nicméně ze studie jasně plyne, že muži na celém světě rostli do výšky (i hmotnostně) dvakrát rychleji než ženy, což způsobilo větší rozdíly mezi pohlavími.
Zdroj: The Guardian