Domů     Medicína
Nově objevený typ chrupavky zvyšuje potenciál regenerativní medicíny

Mezinárodní výzkumný tým pod vedením odborníků z Kalifornské univerzity v Irvine objevil nový typ chrupavčité tkáně, který by mohl znamenat velkou změnu v možnostech regenerativní medicíny a tkáňového inženýrství….

Chrupavka je pojivová tkáň sloužící zpravidla k pružnému spojení kostních tkání. Je tuhá, ale i poměrně pružná a schopná vyrovnávat otřesy. Obsahuje větší množství mezibuněčné hmoty a dále buňky zvané chondrocyty.

Ty musí vyrábět velké množství proteinů, ale energii k tomu získávají pouze anaerobně, protože chrupavka není vůbec prokrvená, takže je v ní nedostatek kyslíku. Rovněž nemá ani vlastní inervaci. Nyní se ale vědcům podařilo v uších, nosu a krku savců objevit nový typ chrupavčité tkáně, který se svými vlastnostmi vymyká.

Bublinková folie v uších, krku a nosu savců

Tuto novou chrupavku označují jako „lipochrupavku“, protože obsahuje lipochondrocyty. Ty si vytvářejí a udržují své vlastní tukové (lipodové) rezervoáry, přičemž jejich velikost zůstává vždy konstantní.

Na rozdíl od běžných tukových buněk, které se v reakci na dostupnost potravy zmenšují či zvětšují. Lipochondrocyty poskytují tkáni vnitřní podporu, přitom jí umožňují, aby zůstala měkká a pružná. Svojí strukturou tak připomíná bublinkovou folii.

„Odolnost a zároveň poddajnost lipochrupavky otvírá vzrušující možnosti v regenerativní medicíně a tkáňovém inženýrství, zejména pro obličejové defekty a poranění,“ komentuje zjištění Maksim Plikus, profesor vývojové a buněčné biologie na UC Irvine.

A dodává: „V současné době rekonstrukce chrupavky často vyžaduje odebrání tkáně z pacientova žebra, což je bolestivý a invazivní postup. V budoucnu by mohly být lipochondrocyty odvozeny z kmenových buněk pacienta, purifikovány a použity k výrobě živé chrupavky přizpůsobené jeho individuálním potřebám.“.

Chrupavka na míru

Věří, že pomocí 3D tisku bude možné tyto tkáně tvarovat tak, aby přesně seděly a díky tomu nabízet nová řešení pro léčbu vrozených vad, traumat a různých onemocnění chrupavky. Zajímavé je, že lipochondryty rozpoznal už v roce 1854 německý zoolog a anatom Franz von Leydig (1821–1908), když si všiml přítomnosti tukových kapének ve chrupavce potkaních uší.

Nyní se vědcům z UC Irvine podařilo kompletně určit molekulární biologii, metabolismus i strukturu těchto lipochrupavek v kosterních tkáních.

Odhalili rovněž genetický proces, který v těchto chrupavkách potlačuje aktivitu enzymů štěpících tuky a snižujících vstřebávání nových tukových molekul, čímž dochází k účinnému uzamykání lipidových rezerv uvnitř lipochondrytů.

Tuky jsou nezbytné pro zachování trvanlivosti a pružnosti lipochrupavky. Kromě toho vědecký tým zjistil, že u některých savců, jako jsou netopýři, se lipochondryty skládají do složitých tvarů, tvoří například výběžky (tragus) jejich ušních boltců, což u nich může zlepšovat sluchovou ostrost modulací zvukových vln.

Zdroj: ScienceDaily

Foto: Pixabay
Zdroje informací: ScienceDaily
Štítky:
Související články
Míra demence ve stárnoucí populaci celosvětově roste, a tak není divu, že se lidé snaží najít všemožné způsoby, jak zajistit, aby u nich ke ztrátě duševních schopností, které demenci provází, nedošlo. Věda ukazuje, že zdravé stravovací návyky by mohly kognitivní funkce mozku i paměť ochránit. Co jíst? Studie v lednovém čísle odborného časopisu Nature Medicine […]
Medicína 22.6.2025
Vědci objevili nový přístup, který by mohl pomoci lidem trpícím traumatickými vzpomínkami nebo jinými psychickými obtížemi spojenými se špatnými zážitky. Podle jejich výzkumu lze negativní vzpomínky oslabit tím, že se aktivují pozitivní asociace. Mezinárodní tým výzkumníků provedl studii na 37 dobrovolnících. Nejprve jim byly předloženy náhodná nesmyslná slova, která si měli spojit s negativními obrázky, […]
Houby lysohlávky se řadí mezi pravé halucinogeny, neboť ovlivňují smyslové vnímáni i prožívání reality, a to díky obsahu účinné látky zvané psilocybin. Její použití u pacientů s rakovinou, kteří trpí úzkostmi a depresemi, spolu s psychologickou podporou, jim poskytlo úlevu od psychických potíží až na dva roky! Lysohlávkám se přezdívá „houbičky“, jedná se o stopkovýtrusné […]
Toxoplazmóza je parazitární onemocnění, které způsobuje prvok Toxoplasma gondii. Jeho definitivním hostitelem jsou kočky a kočkovité šelmy, ovšem mezihostitelem může být i člověk. Ze závěrů mezinárodního výzkumu, provedeného v dubnu letošního roku, vyplývá, že by toto onemocnění mohlo mít negativní vliv na mužskou plodnost. Míra mužské plodnosti v posledním půl století prudce klesá. Analýza provedená […]
Krevní testy, které hledají rakovinné markery existují již desítky let, ale nejnovější generace se soustředí na drobné fragmenty DNA jednotlivých nádorových buněk v krvi člověka. Díky tomu jsou schopny návrat rakoviny odhalit až o 5 měsíců dříve než běžné zobrazovací metody. Je to přínosem pro pacienty? Technologie personalizovaných testů ctDNA vychází z poznatku, že rakovinné […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz