O tom, že jsou polyfenoly, obsažené v rostlinách, prospěšné lidskému zdraví, se ví mezi odborníky již delší dobu, pozvolna tato informace proniká i mezi laiky. Ukazuje se, že nejen zlepšují zdraví srdce a metabolismus, ale snižují i rizika rozvoje neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba. Kde polyfenoly hledat?.
Polyfenoly jsou chemické sloučeniny charakterizované přítomností více než jedné fenolové jednotky v molekule. Nejvíce a nejlépe prostudovanými polyfenoly jsou flavonoidy, mezi které patří tisíce sloučenin, například flavonoly, flavony, katechiny, flavanony, antokyanidiny a isoflavonoidy.
Rostlinám pomáhají polyfenoly vypořádat se s přírodními hrozbami, jako je hmyz či UV záření. Ukazuje se, že pokud je jíme, mohou ochránit i nás.
Dopřejte si řepu, ostružiny či černé olivy
Ve vysokých koncentracích se nacházejí v ovoci a zelenině tmavých barev, například v červené řepě, ostružinách, černých olivách, tmavě červených rajčatech i v tmavé listové zelenině. Kromě ochrany dodávají polyfenoly rostlinám i silné pigmenty a výraznou chuť.
Pokud ochutnávka extra panenského olivového oleje vyvolá až záchvat kašle, je velmi pravděpodobné, že obsahuje vysokou koncentraci polyfenolů. Jejich výbornými zdroji jsou i káva, čaj a hořká čokoláda.
Vedle polyfenolů existuje celá řada dalších fytonutrientů, tedy přirozeně se vyskytujících chemikálií v rostlinách, které je chrání. Například v červeném víně se nachází resveratrol, ve vlašských ořeších kyselina ellagová či katechiny v čaji.
Některé plodiny pak obsahují více druhů fytonutrientů, třeba rajčata obsahují polyfenoly (flavonoidy a flavanony), a zároveň i karotenoidy (lykopen, fytoen a beta karoten). „Flavanoly v kakau snižují riziko mrtvice a srdečního infarktu,“ vysvětluje Federica Amatiová, hlavní výzkumná pracovnice na School of Public Health, Imperial College London.
Zelený čaj, ibišek i kakao
„Katechin v zeleném čaji pozitivně ovlivňuje metabolismus, obvod pasu a index tělesné hmotnosti. Polyfenoly obsažené v ibišku zase snižují krevní tlak,“ dodává. Podle Daniela Del Rio, profesora lidské výživy na univerzitě v Parmě v Itálii, pomáhá vyšší příjem polyfenolů ve stravě snížit u lidí rizika řady chronických onemocnění.
Dle jedné studie měli tito lidé o 46 % nižší riziko rozvoje srdečních onemocnění než ti, jejichž strava tak bohatá na polyfenoly nebyla.
Dle vědeckých důkazů zvyšuje konzumace polyfenolů průtok krve do mozku a snižuje zánět v těle, což mu dává potenciál pro boj s neurodegenerativními onemocněními. Podle Daniela Del Rio a jeho spolupracovníků z University of Glasgow mění naše střevní mikroby polyfenoly na „menší, lépe vstřebatelné metabolity“, které pomáhají chránit naše tělo.
Mechanismy, kterými působí na řadu procesů v našem těle, budou předmětem jejich dalšího zkoumání.