Domů     Medicína
Kontroverzní Kratom: Fakta a Mýty o Asijské Rostlině

komerční sdělení

Kratom, v poslední době často diskutovaná bylina, se dostává do centra zájmu médií. Co o této rostlině vlastně víme? Kvůli nedostatku výzkumů je opředen tajemstvími a mýty, které mu často přisuzují negativní pověst. V tomto článku se zaměříme na objasnění některých z těchto nejasností.

Co Je Kratom?

Kratom je označení pro rostlinu Mitragyna speciosa, případně další příbuzné druhy, které obsahují alkaloidy jako mitragynin, 7-hydroxymitragynin a další. Název pochází z thajštiny, což není překvapivé, protože právě Thajsko a Malajsie patří mezi nejvýznamnější exportéry této rostliny.

Tato bylina je známá svými účinky, které se liší v závislosti na dávce. V menším množství může působit stimulujícím až euforickým způsobem, zatímco ve vyšších dávkách přináší tlumící až sedativní efekt. Tento fakt přispívá k rozšířenému omylu, že účinky kratomu jsou u všech stejné.

Tento mýtus však neobstojí. Každý člověk na kratom reaguje odlišně, což ovlivňuje nejen dávka, ale i fyzické predispozice a způsob konzumace.

Regulace Kratomu: Krok ke Změně?

V souvislosti s kratomem se často hovoří o jeho regulaci nebo možném zákazu. V srpnu 2023 se vláda pokusila zařadit tuto rostlinu na seznam zakázaných látek, což vyvolalo dlouhé debaty.

Do konce září téhož roku však bylo jasné, že vláda tento krok nepodnikne. Namísto toho se očekává, že prodej kratomu bude regulován podobně jako u tabáku či alkoholu již od roku 2025.

Na první pohled může regulace působit negativně, ale při bližším pohledu je zřejmé, že do situace vnáší potřebnou jasnost. V současnosti se totiž kratom prodává jako sběratelský předmět, což ho staví do právně nejasné šedé zóny.

Nejčastější Mýty o Kratomu

Kratom je spojen s řadou mýtů a dezinformací, což je způsobeno především jeho nedostatečným výzkumem. I když dlouhodobé studie stále probíhají, některé otázky zůstávají nezodpovězené.

1.Kratom je droga

Prášek z kratomu nelze považovat za drogu více než nikotin či alkohol. Na seznamu nebezpečných látek se nenachází, stejně jako například kontroverzní 10-OH-HHC nebo CBD. Situaci by mohla vyjasnit právě plánovaná regulace.

2. Existují různé druhy kratomu

Na trhu lze najít různé barevné varianty prášku. Ty se však neliší původem rostliny, ale především způsobem zpracování. Například červený kratom vzniká fermentací a čtyř- až pětidenním sušením listů.

3. Kratom léčí závislosti

Někteří vědci považují kratom za potenciální pomoc při substituční léčbě závislostí na alkoholu nebo nikotinu. Přesná data však stále chybí, a proto tuto vlastnost nelze jednoznačně potvrdit.

4. Kratom je nově objevená látka

Domorodé obyvatelstvo Thajska a Malajsie zná kratom od nepaměti. Moderní medicína ho objevila až v 19. století, kdy byl používán k tlumení bolesti a zklidnění.

5. Sběr kratomu zatěžuje přírodu

Dodavatelé dnes dbají na ekologický způsob sběru, ať už jde o divoké rostliny, nebo kratom pěstovaný na farmách. Odpovědný přístup k přírodě a ekosystému je dnes standardem, který také ovlivňuje kvalitu výsledného produktu.

Budoucnost Kratomu

Situace kolem kratomu se snad brzy vyjasní. Vše nyní záleží na legislativních krocích, které mohou přinést do celé problematiky potřebný pořádek. Společně s regulací zmizí i řada mýtů a kontroverzí, jež tuto rostlinu dlouhodobě provázejí.

Kratom prodej je v momentální chvíli čím dál tím více rozšířený.

Související články
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění odhalil už v rané fázi. Novou metodu testuje česká firma Lipidica, která získala vedle českého, evropského a japonského i americký patent. Otevírá se jí tak cesta […]
Už v 60. letech minulého století byla prokázána souvislost mezi nízkými hladinami vitaminu D v těle a roztroušenou sklerózou, ovšem žádné z tehdy provedených klinických studií se nepodařilo prokázat, že vysoké dávky vitaminu D mohu progresi nemoci zvrátit. Odborníci z univerzity ve francouzském Montpellier věří, že jim se to nyní povedlo. Roztroušená skleróza je chronické […]
Nedávný výzkum konečně rozluštil záhadu, s níž si medicína lámala hlavu po staletí: Odkud se vzala syfilis. Potvrdil spekulace, že infekci přivezli Kolumbovi námořníci, kteří se nakazili v nově objeveném kontinentě.   Málokterá jiná infekce budí takový děs a současně jistou negativní fascinaci. Že nevyvolávala takový odpor jako třeba lepra, která podobně deformuje tělo, zjevně souvisí se […]
Chrupavka slouží jako tlumič nárazů v kloubu, čímž ho chrání a umožňuje jeho bezbolestný pohyb. Když se poškodí, provází každý pohyb bolest. Lékaři ve Fakultní nemocnici Olomouc nyní nabízí terapii AutoCart, která pacientům pomáhá navrátit se k pohybu bez bolesti. Kloubní chrupavka nemá přímou výživu, není zásobena krví, a tak „spoléhá“ pouze na vyživování kloubní […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz