Domů     Medicína
Výroba léků: Jak farmaceutický průmysl využívá přírodu?
Veronika Tyrková 18.12.2024

Přemýšleli jste někdy o tom, jak se vyrábí léky? Práce vždy začíná v laboratoři, kde se zkoumá daná choroba a co na ni platí. K tomu ale vědecké týmy potřebují stále přírodu a její houby, rostliny či některé živočichy. .

Aby vyrobili vhodný lék, dá se použít chemický, ale také biologický proces. Člověk je až překvapen, jaké léky byly takto nalezeny. Ne vždy se ale extrakce vhodné sloučeniny a její zpracování hodí. Spíše naopak.

 

Farmacie a příroda

Mnoho současných léků je vlastně extrakt z bylinek. Cesta k výrobě nového léku začíná v laboratoři, kde výzkumníci s granty od farmaceutického průmyslu provedli základní výzkum k pochopení procesů, jež stojí za onemocněním.

Díky pochopení těchto procesů jsou identifikovány cíle pro správný způsob léčby. „Může se jednat o gen nebo protein, který nějak slouží v procesu nemoci, který by nová léčba mohla zasahovat, například blokováním esenciálního receptoru.” sdělují odborníci.

Po identifikaci potenciálního cíle výzkumníci hledají molekulu nebo sloučeninu, která na něj působí. Dříve hledali přírodní sloučeniny z hub, rostlin nebo mořských živočichů. Ty jim poskytují základ pro nové léky.

Dnes stále využívají poznatky získané studiem genetiky k vytvoření nových molekul za pomoci počítačů. Odhaduje se, že polovina léčiv na rostlinné bázi pochází z deštných pralesů. Dalším krokem si vědci ověřují, že získané molekuly jsou účinné a bezpečné.

Než vědecký tým přistoupí k testování na lidských subjektech, provádí testy pomocí buněk, počítačových modelů a na zvířatech.

Chemická cesta

Jsou dvě cesty výroby léků – chemická a biologická. Nejprve k té první. „Chemické látky, organické nebo anorganické, jsou smíchány dohromady a po sérii složitých chemických reakcí získáme lék, který má jedinečné farmakologické vlastnosti.” vysvětluje web rehabilitace.info.

Reakce probíhají v gigantických reakčních nádržích, kde jsou buď zahřívány nebo chlazeny, aby byly následně řízeně míchány. Po dokončení reakce se zbylé chemikálie vyvaří nadměrným zahříváním směsi. Výsledný produkt se zatím ochladí do krystalické nebo práškové formy.

Prášková či krystalická látka obsahuje aktivní farmaceutickou složku, jež se přenáší do další fáze – formulace léčiva. Za formulace se aktivní složka smíchá s vodou a pojivy v mixéru za vzniku léčivé sloučeniny.

Podle zvoleného způsobu se výsledná směs suší a lisuje do tablet, zpracovává na krémy a gely nebo plní do injekčních lahviček.

Čistota půl zdraví

To je ale jen část složité výroby léků. Musíme si uvědomit, že samotná výroba probíhá v čistém a vysoce kontrolovaném prostředí. Pracovníci musí mít ve vyhrazeném prostoru zakryté vlasy i vousy a být oblečeni ve sterilním oděvu.

Ve výrobních halách je také důležité udržovat čistý vzduch bez částic a regulování teploty a vlhkosti. To je samozřejmě nesmírně energicky náročné a jen v Zentivě za rok 2022 vzrostly náklady na energii o 200 procent.

„Výroba pevných lékových forem je energeticky náročná. Ale problém nastává především u léčiv, která jsou na výrobu náročnější – třeba sterilní injekce, antibiotické masti nebo oční kapky. Tam už je to velký problém,“ vysvětluje šéf výroby pevných lékových forem společnosti Zentiva Matěj Kovář.

Stejně přísné hygienické podmínky panují ve výrobních linkách, kde se tablety balí do blistrů a poté do krabiček.

Více se dočtete v čísle 2/2025.

Autor: Stanislav Jalovec

Foto: Unsplash
Zdroje informací: vedavyzkum.cz, zentiva.cz, statistikaamy.csu.gov.cz
Související články
Mnoho lidí se potýká s kardiovaskulárními problémy, přičemž u některých dochází k selhání srdce. Orgánů vhodných k transplantaci není dostatek, nadějí pro čekatele na nové srdce se tak může stát titanové srdce, se kterým strávil 40letý muž v Austrálii celých 100 dní, než mu bylo voperováno srdce od dárce. Titanové srdce obdrželo již pěti pacientům […]
Vyslechnout si diagnózu rakovina je děsivé. U nás je ročně diagnostikováno zhruba 87 tisíc nových případů rakoviny s tím, že každých 20 minut na ni jeden člověk zemře. V posledních letech se naštěstí kontinuálně zvyšuje počet vyléčených pacientů, bohužel je však i mnoho těch, kterým se nádor vrátí. A vyslechnout si stejnou diagnózu podruhé je […]
Odborníci nabádají dospělé, aby spali alespoň 8 hodin, díky čemuž se vyhnou problémům spojeným s nedostatkem spánku, jako je únava, větší zapomnětlivost či zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění. Některým lidem se vzácnou mutací však stačí spát pouhé 4 hodiny denně, nyní vědci odhalili další gen, který jim to umožňuje… Množství spánku, bez kterého se člověk neobejde, […]
Medicína 8.5.2025
Právě dnes si připomínáme Světový den boje s rakovinou vaječníků. V České republice toto zhoubné onemocnění každoročně postihne kolem tisícovky žen. Závažné je nejen svou náročností na léčbu, ale také časnou diagnostikou, která bývá komplikovaná kvůli nenápadným příznakům. Jednou z klíčových oblastí, kde může medicína pacientkám i jejich blízkým poskytnout šanci na lepší budoucnost, je […]
Každé zjednodušení vede ke zkreslení, a právě autofagie je toho varujícím příkladem. Do obecného povědomí se dostala pod zkratkou „úklid v buňce“, kterým ve spojení s určitými metodami slibuje zlepšení zdraví a zpomalení stárnutí. Jenže celá věc je trochu složitější a skrývá i nemalá rizika.    Nejčastější metodou, která má díky autofagií vést k omlazení a zdraví, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz