Domů     Historie
Trudný život starověkých učenců: Věřil Pythagoras v převtělování duší?
Veronika Tyrková 4.12.2024
Solón

Politik Solón vymyslel spoustu užitečných zákonů. Jenom díky němu se třeba občané mohli odvolat proti rozhodnutí úřadů. Nicméně všechny Solónovy reformy někdy zastiňuje poněkud přízemnější „výmysl“. „To je ten, co založil nevěstinec…?“.

 

Řecký básník, zákonodárce, státník, vojevůdce… Nejenom Solón se stal mužem mnoha profesí a talentů. I ostatní učenci antického Řecka většinou úspěšně ovládali víc než jeden obor. Mnozí z nich se pohybovali ve svém zvláštním světě a realita všedních dnů pro ně nebyla zrovna důležitá….

Zakladatel nevěstince

Kdo: Solón

Životní data: 638–558 př. n. l.

Obor:  poezie, politika, válečnictví

Zajímavost: Raději uteče z vlasti, aby nemusel rušit svoje zákony.

Potomek zchudlé aristokratické rodiny dokázal Atéňany přesvědčit k tomu, aby se vypravili proti Megařanům, kteří město ohrožovali. Solón se postavil se do čela aténského vojska a dovedl své bojovníky k vítězství.

Po návratu z boje se těšil mimořádně popularitě. Lidé si ho roku 594 př. n. l. dokonce zvolili za archonta, vládnoucího úředníka městského státu. Dostal plnou moc vytvořit nové zákony. Brzy je nechal vystavit veřejně na mramorových deskách.

Krátce poté ale na 10 let zmizel z vlasti. „Tu opustil na lodi pod záminkou, že si chce rozšířit vzdělání, aby nebyl přinucen zrušit některý ze zákonů, které vydal,“ dával k dobru perličku řecký dějepisec Hérodotos I. (asi 484–430/420 př.

n. l.).

Tři kategorie lehkých žen

Solón měl správné tušení. Jeho reforma totiž neměla příliš dobrý ohlas. Lidem například vadilo jeho rozdělení lidí do čtyř tříd podle majetku. Atéňany Solón vlastně potěšil jenom tím, že ve městě založil první nevěstinec.

Sehnal vhodný dům, koupil mladé otrokyně a poplatek za vstup stanovil velmi nízko. „Je to lék proti homosexualitě,“ promlouval k mužům a v nové instituci viděl nástroj pro blaho svého lidu. Vytvořil tři kategorie prostitutek:

dikteriady sloužící v nevěstincích, auletridy čili hráčky na flétny a tanečnice a potom hetéry. Brzy se ale ukázalo, že minimálně s prostitucí v nevěstincích měl dobrý nápad. Atéňanům nejstarší řemeslo plnilo městskou kasu a jenom díky němu mohli obyvatelé financovat například stavbu lodí nebo výstroj pro vojáky.

Situace dokonce došla tak daleko, že Solonovy nevěstky musely mít na opuštění Atén zvláštní povolení, a poskytnout záruky, že se vrátí.

Pythagoras ze Sámu

2. Vyznavač převtělování duší

Kdo: Pythagoras

Životní data: 580–510 př. n. l.

Obor: matematika, filozofie, politika

Zajímavost: Odpor vůči svým teoriím nepřipouští.

„Všechno je jenom číslo,“ prohlašoval přesvědčeně Pythagoras. Bezmezně věřil tomu, že veškerá čísla se dají vyjádřit jako zlomek, poměr dvou veličin. Když ale student jménem Hippasus prokázal, že to neplatí pro všechna čísla, hněv se obrátil proti němu.

„Vyzradils tajemství,“ vyhnal ho Pythagoras z okruhu svým přátel. Autor matematické poučky o součtu čtverců nad přeponami pravoúhlého trojúhelníku pochybnosti o svých teoriích nepřipouštěl. Číslo bylo jeho vírou, ostatně matematik byl zároveň i knězem.

Skupiny jeho následovníků se podobaly sektě uctívající svého mistra. Ve městech pak tvořily vlivné kruhy. Vyznávali dokonce převtělování duší. „Mnoha lidem z těch, s nimiž se sešel, připomněl dřívější život, který jejich duše v minulosti prožívala, než se spojila s jejich nynějším tělem,“ líčil Pythagora řecký filozof Porfyrios (232–304).

Myslitele nikde nechtějí

Výjimečnost Pythagorovi a jeho následovníkům sice přinesl krátkodobý obdiv – některá města jim svěřila vládu nad sebou – ale brzy ho vystřídaly závist a zášť. A tak nejdřív musel utéct z jihoitalského Krotonu, potom z Kaulónie.

Když přišel do Lokridy (oblast středního Řecka), nechtěli ho ani zde. „Pythagoro, my víme, že jsi moudrý a schopný člověk, avšak protože my ve svých zákonech nenalézáme nic, co bychom jim mohli vytknout, pokusíme se držet se jich dál.

Ty pak odejdi někam jinam.“ Útočiště nakonec našel v jihoitalském Metapontu, kde musel před pronásledováním utéct do svatyně Múz a zde nakonec zemřel.

Více se dočtete v čísle 1/2025.

Autor: Michal Maša

Foto: Náhled: FOTO: Sailko / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 1. FOTO: Galilea / Crative Commons / volné dílo
Zdroje informací: wikipedia.org, greekreporter.com, livescience.com
Související články
Historie 30.11.2024
Starověký Egypt je dodnes fascinující nejen svými monumenty, ale i záhadnými rituály, které utvářely život jeho obyvatel. Mezi tyto tajemné praktiky se nyní přidává i užívání halucinogenních látek, které byly pravděpodobně součástí magických obřadů spojených s plodností. Když nizozemský kurátor zaměřený na řecko-římské exponáty Branko van Oppen de Ruiter začal pracovat pro Muzeum umění v […]
Historie Ostatní 29.11.2024
Vědci z Chathamské univerzity v Pensylvánii objevili v Keni 1,5 milionu let staré stopy, které náležely dvěma různým homininům. Naznačují, že náš předchůdce, Homo erectus, zde žil společně s jiným druhem dvounohého lidoopa. Jedná se o první důkaz, že spolu skutečně mohli interagovat. Kevin Hatala, paleoantropolog z Chathamské univerzity v Pensylvánii, vedl tým odborníků, kteří […]
Historie Ostatní 22.11.2024
Ve starověké pohřební jámě v Grotte des Pigeons neboli Jeskyni holubů v severovýchodním Maroku objevili vědci semenné bobule chvojníku (Ephedra). Ty obsahují stimulant efedrin, který mohl pozůstalé uvést do stavu euforie s přítomností halucinací. Jedná se o důkaz dávného využívání rostlin jako léčiv či k nastolení transu. Chvojníky jsou bohatě rozvětvené keře připomínající přesličku. První […]
Historie Ostatní 9.11.2024
Archeologové objevili důkazy o raných křesťanských pohřebních zvyklostech ze čtvrtého století díky bazilice uprostřed egyptské pouště, která i přes nánosy dvou tisíciletí zůstala neuvěřitelně zachovaná. V této bazilice odborníci nalezli více než deset hrobů, z nichž značná část překvapivě patřila ženám a dětem. Při typických křesťanských pohřbech ze čtvrtého století byli duchovní jako kněží nebo […]
Historie 8.11.2024
Forenzní patologové zanalyzovali slavnou fresku Michelangela Buonarrotiho s názvem Potopa, která se nachází v Sixtinské kapli. Podle všeho je na ní zachycena mladá žena s příznaky rakoviny prsu. Výsledky svého zkoumání zveřejnili v odborném časopise The Brest. Odhalené ženská ňadra jsou ve výtvarném umění velmi častým motivem, zpravidla v souvislosti s mateřstvím či erotikou. Mohou […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz