Domů     Technika
Do mise na mapování jižního pólu Měsíce budou zapojení i Češi

Jižní pól Měsíce je centrem zájmu Evropské vesmírné agentury, je totiž plánovaným místem pro přistání další lidské posádky na něm. Povrch jižního měsíčního pólu však ještě nebyl dostatečně detailně prozkoumán.

A právě to by měla změnit mise LUMI, za kterou stojí brněnská společnost TLR Space..

Na jižním pólu Měsíce se nachází led, skrytý v trvale zastíněných oblastech, což z něj činí ideální místo pro těžbu vody k výrobě paliva přímo na místě. To by mělo výrazně snížit náklady na zásobování trvalé lidské posádky, o které se v dlouhodobém horizontu uvažuje.

Jižní pól je rovněž geograficky spojen s tak zvanými vrcholy věčného světla, tedy s místy která jsou na pólech permanentně osvětlena. Problémem, který mimo jiné znesnadňuje přistání lidské posádky v těchto místech je fakt, že neexistuje dostatečně detailní digitální model jeho povrchu.

V čele mise LUMI stojí česká firma TRL Space

Změnu by měla přinést mise LUMI, Lunar Mapper and Inspector, v jejímž rámci by měl být k Měsíci vyslán mikrosatelit se speciální kamerou. Spolupracuje na ní mezinárodní konsorcium firem, které podepsaly dohodu dne 19. listopadu 2024 v Německu.

V čele mise stojí brněnská forma TLR Space, která již má za sebou několik vesmírných projektů. Mise LUMI byla vybrána do programu malých průzkumných misí Evropské vesmírné agentury z více než 70 kandidátů.

Jižní pól Měsíce

V současnosti je zmapována pouze desetina území jižního pólu, a to v malém rozlišení. „Aktuálně nemáme k dispozici kvalitní mapu oblasti pro složité přistávací mise či povrchové operace, konkrétně neexistuje dostatečně detailní digitální model povrchu a vrstevnic (DEM), který by tyto mise přesně navedl,“ vysvětluje Kim Sofgeová, Space Project Manager pro měsíční mise ve společnosti TRL Space.

Plán je vybavit misi LUMI kamerou, který poskytne data pro vytvoření digitálního modelu místa s rozlišením 50 centimetrů pro málo osvětlené oblasti pólu.

Kamera pro detailní monitoring povrchu Měsíce

„Nejlepší modely povrchu jižního pólu dnes mají rozlišení pět metrů – tedy když se na povrchu nachází 2,5 metru velký kámen nebo kráter, tak ho vůbec nezaznamenáme. S LUMI budeme schopni tuto nepřesnost změnit na 50 centimetrů, takže desetkrát lepší rozlišení,“ doplňuje architekt mise LUMI Petr Boháček.

Na vyslání mikrosatelitu se bude podílet hned několik společností z různých zemí, vědecký tým povede Akos Kereszturi z estonské univerzity v Tartu.

Platformu družice bude mít na starosti italská společnost Tyvak International. Kameru bude vyvíjet estonská společnost CrystaSpace ve spolupráci s polským výrobcem optických systémů pro vesmír Scanway.

Zpracování dat zajistí česká firma Zaitra, speciální pohonný systém pak nizozemská společnosti Dawn Aerospace. Do vesmíru by měla mise LUMI odstartovat na přelomu let 2029 a 2030. První fáze projektu, zahrnující studii proveditelnosti, však vypukne již příští rok.

V jejím rámci bude třeba navrhnout orbitu družice LUMI, definovat parametry kamery i zpracování dat pro tvorbu digitálního modelu povrchu.

Foto: NASA, WikiCommons
Zdroje informací: SpaceWatch, TRL Space
Štítky:
Související články
Medicína Technika 21.4.2025
Vědecký tým z Kalifornské univerzity v Berkeley oznámil  objev, který poněkud rozčeřil vody optiky a neurovědy: badatelé údajně identifikovali zcela novou barvu, která se vymyká běžnému lidskému vnímání. Tento nový barevný vjem pojmenovali „olo“ a podle samotných autorů experimentu jej nelze reprodukovat ani zobrazit na žádné běžné obrazovce či tiskovině. Objev je výsledkem experimentu, při […]
Český národní pavilon na světové výstavě EXPO 2025 byl oficiálně otevřen veřejnosti a hned od začátku zaujal nejen svou architekturou, ale i pestrým programem. Významným bodem je účast středoškolského týmu LASAR, který představí inovativní řešení problematiky kosmického odpadu. Pavilon navržený studiem Apropos Architects je architektonickým skvostem, jehož dřevěná a skleněná konstrukce ve tvaru spirály symbolizuje […]
Technika 10.4.2025
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu. Nově otevřené České polovodičové centrum (Czech Semiconductor Centre – CSC) má za cíl propojit výzkumné instituce, univerzity a technologické firmy. Pomůže především malým podnikům a startupům s vývojem čipů, […]
Technika 10.4.2025
Společnost Toyota Engineering Society začala loni pracovat na sférickém mobilním zařízení, které bude schopné přepravovat lidi v průhledné kulaté kapsli. Po čtyřech měsících vývoje představila funkční prototyp. Připomíná mobilní kapsli, kterou se pohybovali návštěvníci parku dinosaurů ve filmu Jurský svět. Vozidlo funguje na stejném principu jako kolo pro křečky. Na vnitřní straně koule jsou položeny […]
Tým z laboratoře CAPADS na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze provedl průlomové měření v oblasti intenzitní optické interferometrie, která je zásadní pro přesné měření směrů a vzdáleností ve vesmíru. Zlepšení v přesnosti by mohlo dosáhnout až několika řádů a výrazně přispět k hlubšímu pochopení kosmických struktur a jevů. Výzkum týmu se zaměřil na tzv. Hanbury […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz