Domů     Příroda
Proč Mount Everest každým rokem roste?
Martin Janda 12.10.2024

V tibetštině je nazýván Čumulangma, v nepálštině Sagarmatha. Je to ikonická část pozemské topografie, představuje smrtelné nebezpečí pro horolezce a zároveň je geologickým zázrakem. A navíc stále roste.

Takový je Mt. Everest..

S vrcholem ve výšce 8 848,86 metrů nad mořem bez problémů drží titul nejvyšší hory světa. Jistě, havajská Mauna Kea měří od úpatí k vrcholu více než 10 kilometrů, jenže aby ona byla nejvyšší pozemskou horou, musela by se přestěhovat někam, kde by své základy neměla pod mořskou hladinou.

Everest je zkrátka výjimečný.

Co ale způsobuje, že neustále roste? Je to jistě tlak způsobený indickou deskou, která se před miliony let vydala na sever, srazila se s Asií a dala tak vzniknout pohořím, jako je Himálaj nebo Karákoram.

Výzkum zveřejněný v časopise Nature Geoscience však ukazuje na jinou překvapivou příčinu růstu hory: řeku, která byla dávno ukradena jiným vodním tokem.

Asi před 89 000 lety si mocná řeka přivlastnila svou sousedku. Spojením těchto dvou řek došlo k zesílení eroze, což vedlo k odplavení značné části himalájské krajiny a odlehčení zemské kůry, tedy vrstvy, na které žijeme.

Podle studie takto odlehčená kůra mohla snadněji plout nad podložním pláštěm Země. Tímto procesem Everset narostl o 50 až 165 metrů, což je připomínkou toho, že ani kolosální hora není nehybná. „Ačkoli hory mohou z pohledu lidského života vypadat jako nehybné, ve skutečnosti jsou neustále v pohybu,“ uvedl geovědec z Pekingské univerzity geověd v Jin-Gen Dai, který je jedním z autorů studie.

Toto vysvětlení sice pokrývá jen část nárůstu výšky Everestu, vědci to však považují za krok směrem k pochopení, jak hora dosáhla své současné velikosti. „Je to velmi zajímavý příběh a dává smysl,“ říká Tom Gernon, geovědec z Univerzity v Southamptonu v Anglii, který se na novém výzkumu nepodílel.

Everest začal vznikat před přibližně 45 miliony let, kdy se tektonická deska Indie střetla s euroasijskou deskou a začala se pod ni zanořovat.

Ačkoli se zemská kůra může zdát pevná, ve skutečnosti není. Když něco masivního, třeba ledovec nebo pohoří, zatíží kůru, ta se ohýbá směrem dolů. Ale plášť pod ní je nadnášený, což nutí pokleslou kůru opět vystoupat.

„Je to, jako by Himaláje stály na skákacím hradu,“ uvedl další z autorů studie Adam Smith z University College London.

Když se kůra nepohybuje nahoru ani dolů, mluvíme o izostatické rovnováze a Everest by měl být v tomto stavu. Jak indická deska vniká pod horské masívy, materiál se z ní neustále oškrabává a přidává se k horskému pásmu.

Současně se z povrchu hory odebírá hornina díky erozi a pohybům ledovců. Tyto síly by se měly vyrovnávat, a Everest by tak neměl růst ani se zmenšovat. Nicméně jeho mimořádná výška naznačuje, že něco mění tuto rovnováhu. A tím faktorem je erodující řeka.

V Everestově stínu leží řeka Arun. Ta vede podezřele klikatou trasou: teče podél severních Himalájí a pak se náhle obrací a protíná hřeben poblíž Everestu.

To naznačuje, že horní a dolní část řeky nebyly vždy sjednoceny, a že něco významného je přimělo spojit se.

Reprodukováním toku řek v oblasti pomocí počítačových simulací vědci identifikovali klíčový okamžik. Asi před 89 000 lety se říční síť řeky Kosi, které je přítokem Gangy, prořezala zpět do Himalájí, až nakonec dosáhla na řeku Arun, de facto ukradla její vodu a sloučila se s ní.

Himaláje tomuto erozivnímu gigantu nemohly konkurovat. Zemská kůra byla vytlačena vzhůru nadnášeným pláštěm, okolní vrcholy se začaly zvedat a Everest získal až 165 metrů během „geologického mrknutí oka“.

Nejvyšší hora světa stále roste, přibližně o šířku vlasu ročně. Tento růst však pravděpodobně nebude trvat věčně. Rovnováha se může převrátit a něco z výšky Everestu může být odebráno. Himaláje budou stoupat a klesat, stejně jako všechna pohoří.

Zemská kůra je dynamická a nikdy není stacionární. „Na dlouhých časových škálách,“ řekl Smith, „je to skoro, jako by Země dýchala.“.

Foto: Wiki
Související články
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že vyšší koncentrace jemných částic PM10 a PM2.5 mohou snižovat riziko vzniku melanomu, nejnebezpečnějšího typu rakoviny kůže. Mechanismus je jednoduchý: částice v ovzduší blokují ultrafialové […]
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak můžeme pěstovat brambory odolné vůči horku, nebo rýži, která přežije záplavy. Jak to ale bývá, revoluce někdy požírá vlastní děti. V roce 2023 spláchly Indii silné monzunové deště. Zatopené […]
„Předpokládám, že jsem změnil svět,“ nechal se slyšet Joe Farman, jeden z autorů studie, která před 40 lety oznámila objev díry v ozonové vrstvě klenoucí se nad Antarktidou. Nepřeháněl. Objev změnil mezinárodní vztahy, způsob, jakým žijeme i výrobky, které nakupujeme. Ať už to bylo globální oteplování, nebo okyselování oceánů, v posledním půlstoletí lidstvo čelilo hned několika vážným […]
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
V Maďarsku a na Slovensku byla potvrzena ohniska slintavky a kulhavky. Poslední hlášené místo se přitom nachází jen asi 40 km od hranic s Českem. Nemoc postihující sudokopytníky je extrémně nakažlivá a pro zamezení jejímu šíření je nutné vybíjet celé chovy. Podaří se Česku vyhnout zavlečení nemoci? Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz