Domů     Historie
Bakterie pomáhají restaurovat vzácné fresky
Zdroj: WikiCommons by Diego Delso

Kostel Santos Juanes ve španělské Valencii vyhořel během občanské války. V průběhu 60. let minulého století ho odborníci nešetrně zrestaurovali, při snímání fresek ze stěn na nich totiž zanechali lepidlo, které ztěžuje nynější opravy.

Restaurátorka Pilar Roigová při nich naštěstí spojila síly se svojí dcerou, mikrobioložkou Pilar Boschovou, která trénuje bakterie, aby si s lepidlem poradily..

Kostel Santos Juanes byl postaven v místě bývalé mešity původně v gotickém stylu, ovšem požáry, které ho zachvátily v průběhu 14. století, si vyžádaly jeho rekonstrukci. V roce 1700 tak byla dokončena jeho přestavba v barokním stylu.

O vnitřní výzdobu se mezi roky 1699 až 1701 postaral Antonio Palomino, dvorní malíř krále Karla II. (1661–1700), který opatřil celou klenbu freskami, znázorňujícími například Nejsvětější Trojici, Neposkvrněné početí a další výjevy. Restaurace fresek pak proběhla v roce 1861.

Během španělské občanské války (1936-1939) zachvátil dne 19. července 1936 kostel požár, který jej vypálil do základů a významně poškodil Palominovy fresky. Ty byly mezi roky 1958 až 1963 předmětem katastrofální obnovy týmem bratří Gudiolů.

Během ní byly nástěnné malby z klenby kostela přeneseny na překližkové podložky, čímž vzniklo asi 90 nepravidelných panelů, které byly následně na klenbu ukotveny hřebíky bez ohledu na jejich původní umístění. Navíc byly opatřeny přemalbou bez vazby na barvy původního uměleckého díla.

Zdroj: WikiCommons by Diego Delso

Požár a nešetrná restaurace

Od června 2021 pracuje na obnově Palominových fresek tým z Institutu památkové obnovy (IRP) a Oddělení konzervace a restaurování kulturních statků Universitat Politècnica de València (UPV), vedený emeritní profesorkou UPV Pilar Roigovou.

Projekt financuje Nadace Hortensia Herrero a koordinuje jej architekt Carlos Campos, dokončen by měl být na konci roku 2025. Na složité restaurace se podílí asi 30členný tým odborníků z mnoha vědních oborů.

Výchozím materiálem pro restaurátorské práce jsou dvě černobílé fotografie pořízené před požárem, které zachycují malby na klenbě. S pomocí moderních technologií byly fotografie převedeny do digitální podoby a opraveny.

Také bylo provedeno podrobné kartografické mapování klenby, aby měl následně každý pixel digitální fotografie svoji odpovídající prostorovou polohu ve skutečnosti. Poté přišly na řadu panely s freskou, které byly k podkladu připevněny lepidlem, jež komplikovalo restaurátorské práce.

Bakterie zachraňují fresku

Mikrobioložka Pilar Boschová využila k jeho odstranění bakterie. V Petriho misce je krmila vzorky lepidla vyrobeného ze zvířecího kolagenu. Bakterie následně začaly produkovat enzymy rozkládající lepidlo.

Restaurátoři je smíchali s přírodním gelem na bázi řas a nanesli směs na fresky. Po třech hodinách bylo možné lepidlo spolu s aplikovaným gelem s fresky jednoduše setřít. „Dříve jsme pracovali obtížným ručním způsobem, a to s teplou vodou a houbičkami. To někdy trvalo hodiny a obraz se poškodil,“ prozradila Roigová.

Díky této technice dojde k odstranění lepidla, stejně jako přebarvení provedeného bratry Guidolovými, sazí a následků požáru. Následně je malba přenesena na lehčí a stabilnější nosič z uhlíkových vláken, který se snadněji udržuje a je méně náchylný k poškození.

Chybějící místa jsou doplněná na základě zbytků původní malby a kolorimetrické studie Palominova díla přenosem digitálního obrazu vytištěného na gelový papír.

Štítky:
Související články
Nedávný mezinárodní výzkum, který vedla paleoantropoložka April Nowellová z University of Victoria, ukázal, že i v době ledové, tedy před 25 000 lety procházeli dospívající dívky a chlapci stejnými fázemi puberty jako dnešní teenageři. To rozšiřuje naše znalosti o tom, jak vypadal život předchůdců moderního člověka. Na studii, jejíž závěry byly v září letošního roku […]
Nový objev vnáší světlo do 179 let starého tajemství, které vedlo k úmrtí více než 100 průzkumníků během Franklinovy expedice v kanadské Arktidě. V roce 1845 se Sir John Franklin a jeho posádka čítající 128 mužů vydali z Anglie, aby našli Severozápadní průplav. Jejich cesta však skončila v nehostinné kanadské Arktidě, kde všichni zahynuli. Přesné […]
Náhorní plošina Nazca je proslulá nálezy obrazců, kterým se říká geoglyfy. Díky zapojení umělé inteligence a dronů do hledání těchto glyfů se nyní daří jich v krátké době nalézat velké množství. Poslední velký objev čítá 303 nových, tak zvaně rodinných glyfů. Co ztvárňují? Nazca se nachází v jihoamerickém Peru, asi 400 km jihovýchodně od hlavního […]
„Kde je ten kámen?! Okamžitě mi ho přineste!“ řval římský císař. Rozhodně nechce mžourat na představení, které se v aréně pod ním chystá. Jen co dostane zelený smaragd do ruky, přikládá si ho k oku. To je podívaná – gladiátoři a lvi bojující o holý život. Krátkozrakost je fuč. S krátkozrakostí se podle profesora oftalmologie Ivana R. Schwaba […]
Odborníci se domnívají, že za vyhynutím mamutů srstnatých stála kombinace faktorů životního prostředí a lidských vlivů. Nyní však přišel mezinárodní tým vědců s novou teorií, podle které stála za vyhynutím těchto obřích savců alergie na pyly, jež vyřadila ze hry jejich čich. Ne všichni jejich kolegové ale s touto přelomovou myšlenkou souhlasí… Mamuti srstnatí (Mammuthus […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz