Domů     Příroda
Chobotnice neloví sama, jako poskoky k tomu využívá hejna ryb
Zdroj: WikiCommons by Ahmed Abdul Rahman

O chobotnicích se ví, že jsou to výjimečně inteligentní tvorové, kteří jsou ovšem samotářští. Přítomnost příslušníků svého druhu vyhledávají jen v době páření. Nejnovější výzkum však odhalil, že jsou chobotnice schopné spolupracovat s jinými tvory, a to konkrétně s hejny ryb, při obstarávání si potravy. Chobotnice přitom rybám „šéfují“..

Chobotnice se řadí mezi hlavonožce, patří mezi nejinteligentnější a chováním nejrozmanitější zástupce bezobratlých. Disponují osmi chapadly s přísavkami, která při plavání táhnou za sebou. Mají složitý nervový systém, jejich chapadla mají zřejmě jistou míru autonomie, a vynikající zrak.

Ačkoliv jsou jejich oči velmi citlivé, hlavním loveckým smyslem chobotnice je hmat. Své okolí zkoumá pomocí svých chapadel, protože je často plné zvířeného prachu, jímž její zrak nepronikne.

Proč ryby následují chobotnici?

Obvykle tak strká chapadla do trhlin, aby nahmatala kořist v podobně drobných korýšů a rybek. Již dlouho se ví, že chobotnici následují hejna ryb, o kterých se odborníci domnívali, že tak činí z toho důvodu, aby si pochutnala na zbytcích jí ulovené kořisti.

Motivem jejich chování tak měla být nekrofágie. Eduard Sampaia z Institutu Maxe Plancka se ale domníval, že by za tím mohla být vědomá spolupráce. Aby to dokázal, potápěl se spolu se svým týmem u pobřeží Austrálie, Egypta a Izraele.

Zdroj: WikiCommons by Bernard DUPONT

Během 120 hodin potápění sledovali 13 chobotnic modrých (Octopus cyanea) a skupiny ryb, v nichž se nacházeli kanicové, parmice a halančíci, které je doprovázely. Pořídili 3,5 hodiny záznamu. Záběry poté vložil do softwaru, který vytvořil 3D mapu podmořského prostředí, zachycující pohyb každé z chobotnic i ryb v doprovodných hejnech.

Ze záběrů vyplynulo, že zejména parmice sloužily jako zvědi, které následoval zbytek skupiny. Chobotnice v roli šéfa pak rozhodla, kdy začne skupina pronásledovat kořist.

Kdo nespolupracuje, dostane pohlavek

Lov mohl trvat až 90 minut a skupina při něm mohla urazit i 50 metrů. Pokud se lov „zasekl“, chobotnice uštědřila rybě chapadlem ránu, aby se opět dala do pohybu. Nejčastějším cílem jejího chapadla byl kanic červenopruhý (Epinephelus fasciatus), což je ryba, která upřednostňuje vyčkávací taktiku lovu.

Tato mezidruhová spolupráce se jeví výhodnou jak pro chobotnici, kterou lov méně vyčerpá, tak pro ryby, jež díky tomu dostanou „větší díl“ ulovené kořisti.

„Asi od 80. let minulého století bylo všeobecně uznávaným paradigmatem, že zvířata fungují pouze v rámci svého vlastního druhu,“ říká Trevor Wardill, neuroetolog z University of Minnesota Twin Cities, který zkoumá hlavonožce, ale na studii se nepodílel.

„Ale když se objeví důkazy, že zvířata mohou spolupracovat napříč druhy, mění to toto obecně přijímané schéma myšlení,“ komentuje závěry studie zveřejněné v Nature Ecology & Evolution.

Štítky:
Související články
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivést k životu. Budou se po naší planetě znovu prohánět mamuti, tasmánští tygři či blbouni nejapní? V dubnu letošního roku představila americká společnost Colossal Biosciences světu […]
Příroda 3.7.2025
Bez slunce by nebyl život. Ale co kdybychom se naučili jeho sílu napodobit? Vědci jsou na stopě zázraku, který by mohl změnit svět. A pomáhá jim při tom kvantová magie. Každý zelený list je malá chemická továrna. V tichosti a s dokonalou přesností přeměňuje sluneční světlo, vodu a oxid uhličitý na kyslík a cukr. Tím […]
S rostoucími globálními teplotami jsou sezónní alergici vystaveni většímu množství pylu v ovzduší po delší dobu. To ale ještě není to nejhorší. Teplejší planeta s sebou přináší rovněž jevy zvané pylové bouře. Triliony pylových částic jsou během nich nasáty do mraků a v nich roztříštěny na menší úlomky, aby se následně vrátily zpět dolů, kde […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Objevy Příroda 30.6.2025
Vypadají jako medúzy, ale jsou úplně něco jiného. Jsou nejstarším známým pokusem o vývoj živočichů na naší planetě. Slovo primitivní se na ně ale nějak nehodí. Mají tak podivuhodné schopnosti, že by jim mohli závidět nejen mnohem pokročilejší živočichové, ale i autoři sci-fi. Jsou to pouhé dva roky, kdy věda definitivně potvrdila, co jsou žebernatky […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz