Domů     Medicína
Riziko srdečních onemocnění pomohou přesněji stanovit další dva biomarkery
Zdroj: Pixabay

Kardiovaskulární onemocnění jsou stále nejčastější příčinou úmrtí ve světě i u nás. V roce 2022 trpělo nějakou nemocí srdce téměř 3 miliony Čechů. Lékaři tradičně hodnotí riziko rozvoje těchto chorob u pacientů na základě vysokých hodnot LDL tedy „špatného“ cholesterolu. Nový výzkum ukazuje, že je přínosné sledovat i další parametry….

Lékaři se snaží předvídat riziko vzniku srdečních onemocnění u pacientů až 30 let dopředu. Dosud se přitom soustředili pouze na hodnoty LDL cholesterolu. Výsledky nejnovějšího výzkumu, za kterým stojí Paul Ridker, ředitel Centra pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění v Brigham and Women’s Hospital v Bostonu, však ukazují, že skryté rizikové faktory nemusí tradiční testy zachytit.

Je proto podle něj důležité sledovat ještě další dva parametry, a to lipoprotein (a) a C-reaktivní protein.

Lipoprotein (a) je geneticky podmíněný typ tuku v krvi. Jeho hladina je převážně daná geneticky, takže není výrazně ovlivnitelná ani stravou ani cvičením. Vysoké hladiny lipoproteinu (a) jsou ale spojeny se zvýšeným rizikem rozvoje srdečních onemocnění, jako je ateroskleróza, infarkt myokardu a mrtvice.

Dalším biomarkerem, produkovaným játry, je C-reaktivní protein (CRP), který se nejčastěji používá k odhalení zánětu v těle. Zánět však hraje důležitou roli i v rozvoji aterosklerózy, může vést k destabilizaci plaku v tepnách a jejich následnému prasknutí, což může vyústit až v infarkt myokardu nebo mrtvici.

LDL cholesterol, lipoprotein (a) a CRP

Vědci v rámci výzkumu, jehož závěry publikovali koncem srpna v odborném časopise New England Journal od Medicine, analyzovali data od téměř 30 000 amerických žen, které byly zahrnuty do studie Women’s Health Study.

Jejich průměrný věk při zapojení do studie byl 55 let, všechny na začátku podstoupily krevní testy, které u nich měřily hladiny LDL cholesterolu, lipoproteinu (a) a C-reaktivního proteinu (CRP). V průběhu 30 let pak zhruba 13 % účastnic, což je asi 3600 žen, zemřelo na infarkt, mrtvici nebo jiné kardiovaskulární onemocnění, případně musely podstoupit operaci z důvodu zúžených či zablokovaných tepen.

Zdroj: Pixabay

Ukázalo se, že všechny tři biomarkery byly spolehlivými ukazateli zdravotního stavu, ať už jednotlivě či v kombinaci. Ženy s nejvyššími hladinami LDL cholesterolu měly o 36 % vyšší riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění než ty s nejnižšími hodnotami.

Ty s vysokými hladinami lipoproteinu (a) pak měly o 33 % vyšší riziko rozvoje onemocnění srdce a ženy s nejvyššími hladinami CRP dokonce o 70 % vyšší riziko vzniku srdečních chorob.

Biomarkery spolehlivě odhalí riziko srdečních chorob

Když byly všechny tyto biomarkery zkoumány společně, u žen s jejich nejvyššími hodnotami byla 1,5krát vyšší pravděpodobnost mrtvice a 3krát vyšší pravděpodobnost, že se u nich v průběhu následujících 30 let rozvine nějaká forma onemocnění srdce než u žen s nízkými hodnotami.

Každý z těchto biomarkerů tak přispívá k lepšímu pochopení toho, proč se u některých lidí vyvine srdeční choroba a u jiných ne. „Říkají nám, proč je někdo vlastně ohrožen,“ vysvětluje Ridker.

Ačkoliv byl výzkum proveden na ženách, jeho závěry jsou platné i pro muže. Podle Ridkera jsou to ale právě ženy, u kterých jsou srdeční onemocnění často pozdě diagnostikována a poté nedostatečně léčena.

Je to zřejmě v důsledku toho, že ženy v plodném věku chrání ženské hormony před nemocemi srdce, takže v určitém věku jsou k nim muži náchylnější než ženy, ovšem po menopauze se rozdíly mezi pohlavími stírají.

Závěry studie podtrhují důležitost sledování všech těchto tří biomarkerů ve snaze o co nejlepší predikci a prevenci srdečních onemocnění u pacientů, kteří k nim jsou náchylnější.

Štítky:
Související články
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění odhalil už v rané fázi. Novou metodu testuje česká firma Lipidica, která získala vedle českého, evropského a japonského i americký patent. Otevírá se jí tak cesta […]
Už v 60. letech minulého století byla prokázána souvislost mezi nízkými hladinami vitaminu D v těle a roztroušenou sklerózou, ovšem žádné z tehdy provedených klinických studií se nepodařilo prokázat, že vysoké dávky vitaminu D mohu progresi nemoci zvrátit. Odborníci z univerzity ve francouzském Montpellier věří, že jim se to nyní povedlo. Roztroušená skleróza je chronické […]
Nedávný výzkum konečně rozluštil záhadu, s níž si medicína lámala hlavu po staletí: Odkud se vzala syfilis. Potvrdil spekulace, že infekci přivezli Kolumbovi námořníci, kteří se nakazili v nově objeveném kontinentě.   Málokterá jiná infekce budí takový děs a současně jistou negativní fascinaci. Že nevyvolávala takový odpor jako třeba lepra, která podobně deformuje tělo, zjevně souvisí se […]
Chrupavka slouží jako tlumič nárazů v kloubu, čímž ho chrání a umožňuje jeho bezbolestný pohyb. Když se poškodí, provází každý pohyb bolest. Lékaři ve Fakultní nemocnici Olomouc nyní nabízí terapii AutoCart, která pacientům pomáhá navrátit se k pohybu bez bolesti. Kloubní chrupavka nemá přímou výživu, není zásobena krví, a tak „spoléhá“ pouze na vyživování kloubní […]
Parkinsonova choroba je spojena s nedostatkem neurotransmiteru dopaminu v mozku, což má za následek poruchy hybnosti. Po Alzheimerově chorobě je to druhé nejčastější neurodegenerativní onemocnění na světě, v současnosti na něj neexistuje lék. Lékaři ale odhalili důležité souvislosti, které by k jeho nalezení v nepříliš vzdálené budoucnosti vést mohly. Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění centrální […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz