Domů     Medicína
Riziko srdečních onemocnění pomohou přesněji stanovit další dva biomarkery
Zdroj: Pixabay

Kardiovaskulární onemocnění jsou stále nejčastější příčinou úmrtí ve světě i u nás. V roce 2022 trpělo nějakou nemocí srdce téměř 3 miliony Čechů. Lékaři tradičně hodnotí riziko rozvoje těchto chorob u pacientů na základě vysokých hodnot LDL tedy „špatného“ cholesterolu. Nový výzkum ukazuje, že je přínosné sledovat i další parametry….

Lékaři se snaží předvídat riziko vzniku srdečních onemocnění u pacientů až 30 let dopředu. Dosud se přitom soustředili pouze na hodnoty LDL cholesterolu. Výsledky nejnovějšího výzkumu, za kterým stojí Paul Ridker, ředitel Centra pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění v Brigham and Women’s Hospital v Bostonu, však ukazují, že skryté rizikové faktory nemusí tradiční testy zachytit.

Je proto podle něj důležité sledovat ještě další dva parametry, a to lipoprotein (a) a C-reaktivní protein.

Lipoprotein (a) je geneticky podmíněný typ tuku v krvi. Jeho hladina je převážně daná geneticky, takže není výrazně ovlivnitelná ani stravou ani cvičením. Vysoké hladiny lipoproteinu (a) jsou ale spojeny se zvýšeným rizikem rozvoje srdečních onemocnění, jako je ateroskleróza, infarkt myokardu a mrtvice.

Dalším biomarkerem, produkovaným játry, je C-reaktivní protein (CRP), který se nejčastěji používá k odhalení zánětu v těle. Zánět však hraje důležitou roli i v rozvoji aterosklerózy, může vést k destabilizaci plaku v tepnách a jejich následnému prasknutí, což může vyústit až v infarkt myokardu nebo mrtvici.

LDL cholesterol, lipoprotein (a) a CRP

Vědci v rámci výzkumu, jehož závěry publikovali koncem srpna v odborném časopise New England Journal od Medicine, analyzovali data od téměř 30 000 amerických žen, které byly zahrnuty do studie Women’s Health Study.

Jejich průměrný věk při zapojení do studie byl 55 let, všechny na začátku podstoupily krevní testy, které u nich měřily hladiny LDL cholesterolu, lipoproteinu (a) a C-reaktivního proteinu (CRP). V průběhu 30 let pak zhruba 13 % účastnic, což je asi 3600 žen, zemřelo na infarkt, mrtvici nebo jiné kardiovaskulární onemocnění, případně musely podstoupit operaci z důvodu zúžených či zablokovaných tepen.

Zdroj: Pixabay

Ukázalo se, že všechny tři biomarkery byly spolehlivými ukazateli zdravotního stavu, ať už jednotlivě či v kombinaci. Ženy s nejvyššími hladinami LDL cholesterolu měly o 36 % vyšší riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění než ty s nejnižšími hodnotami.

Ty s vysokými hladinami lipoproteinu (a) pak měly o 33 % vyšší riziko rozvoje onemocnění srdce a ženy s nejvyššími hladinami CRP dokonce o 70 % vyšší riziko vzniku srdečních chorob.

Biomarkery spolehlivě odhalí riziko srdečních chorob

Když byly všechny tyto biomarkery zkoumány společně, u žen s jejich nejvyššími hodnotami byla 1,5krát vyšší pravděpodobnost mrtvice a 3krát vyšší pravděpodobnost, že se u nich v průběhu následujících 30 let rozvine nějaká forma onemocnění srdce než u žen s nízkými hodnotami.

Každý z těchto biomarkerů tak přispívá k lepšímu pochopení toho, proč se u některých lidí vyvine srdeční choroba a u jiných ne. „Říkají nám, proč je někdo vlastně ohrožen,“ vysvětluje Ridker.

Ačkoliv byl výzkum proveden na ženách, jeho závěry jsou platné i pro muže. Podle Ridkera jsou to ale právě ženy, u kterých jsou srdeční onemocnění často pozdě diagnostikována a poté nedostatečně léčena.

Je to zřejmě v důsledku toho, že ženy v plodném věku chrání ženské hormony před nemocemi srdce, takže v určitém věku jsou k nim muži náchylnější než ženy, ovšem po menopauze se rozdíly mezi pohlavími stírají.

Závěry studie podtrhují důležitost sledování všech těchto tří biomarkerů ve snaze o co nejlepší predikci a prevenci srdečních onemocnění u pacientů, kteří k nim jsou náchylnější.

Štítky:
Související články
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
Míra demence ve stárnoucí populaci celosvětově roste, a tak není divu, že se lidé snaží najít všemožné způsoby, jak zajistit, aby u nich ke ztrátě duševních schopností, které demenci provází, nedošlo. Věda ukazuje, že zdravé stravovací návyky by mohly kognitivní funkce mozku i paměť ochránit. Co jíst? Studie v lednovém čísle odborného časopisu Nature Medicine […]
Medicína 22.6.2025
Vědci objevili nový přístup, který by mohl pomoci lidem trpícím traumatickými vzpomínkami nebo jinými psychickými obtížemi spojenými se špatnými zážitky. Podle jejich výzkumu lze negativní vzpomínky oslabit tím, že se aktivují pozitivní asociace. Mezinárodní tým výzkumníků provedl studii na 37 dobrovolnících. Nejprve jim byly předloženy náhodná nesmyslná slova, která si měli spojit s negativními obrázky, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz