Domů     Historie
DNA odhaluje život křesťanů ve středověkém Španělsku ovládaném Araby
Alhambra, zdroj: WikiCommons by Slaunger

Po pádu Západořímské říše ovládli Pyrenejský poloostrov Vizigóti, pocházející ze severní Evropy. Jejich království však nemohlo dlouho odolat Arabům, kteří do oblasti v roce 711 vtrhli přes Gibraltar ze severu Afriky.

Hřbitov na severu Španělska nyní vydal svědectví o tom, jak se žilo křesťanům v době, kdy se Pyrenejský poloostrov přeměnil v muslimskou baštu..

Švédsko-španělský vědecký tým vedený Ricardem Rodríguez-Varelou a Andersem Götherströmem ze Stockholmské univerzity podrobil zkoumání ostatky nalezené na hřbitově v lokalitě Las Gobas v provincii Burgos na severu dnešního Španělska.

Ve středověku zde lidé nežili v klasických staveních, ale uchylovali se do jeskyní vytesaných do skal. Odborníci se domnívají, že se zřejmě jednalo o přívržence nějaké náboženské sekty, existuje pro to však minimum důkazů.

Život v jeskynním komplexu

Ačkoliv je součástí jeskynního komplexu i kostel, pro badatele byl důležitější hřbitov, kteří místní využívali nepřetržitě mezi 7. a 11. století, ačkoliv jeskynní obydlí opustili už v průběhu 10. století a se přestěhovali do venkovských stavení.

Tým archeologů a archeogenetiků získal v rámci vykopávek na hřbitově ostatky 41 lidí, z nich 39 podrobil genetickým analýzám. Z 33 pak vědci získali dostatek DNA pro identifikaci pohlaví, jednalo se o 22 mužů a 11 žen.

U 28 jedinců se potom povedlo provést podrobnější genetickou analýzu, jejíž výsledky vědci zveřejnili ve vědeckém časopise Science Advances. „Podařilo se nám odhalit příběh příbuzenských sňatků a občasných záchvatů násilí mezi blízkými, stejně jako šíření infekčních chorob mezi nimi,“ shrnuje závěry studie Anders Götherström.

Obyvatelé Las Gobas byli převážně místního iberského původu. I když se jejich domov nacházel v těsné blízkosti Al Andalus, objevili genetici v jejich krvi jen malou příměs od lidí pocházejících ze severní Afriky.

Příbuzenské sňatky i šarvátky

Po dobytí většiny Pyrenejského poloostrova muslimy nicméně k určitému mísení mezi místními a lidmi severoafrického původu přeci jen došlo. Dvě z koster, které náležely obyvatelům z rané fáze osídlení Las Gobas, nesly stopy po zraněních hlavy, způsobených úderem meče.

Oba byli geneticky blízce příbuzní, jeden těžké zranění dokonce přežil. Vzhledem k tomu, že oba zemřeli dávno předtím, než do oblasti přišli Arabové, je pravděpodobné, že si zranění muži způsobili navzájem.

Las Gobas, zdroj: Patrimonio Cultural de Castilla y León

Genetické analýzy rovněž prokázaly častý výskyt příbuzenských sňatků, vzešly z nich dvě třetiny lidí, jejichž ostatky byly zkoumány. V nejstarších dobách osídlení Las Gobas byli tamní muži blízce příbuzní, měli prakticky totožné sekvence na chromozomech Y. Podle odborníků z těchto zjištění plyne, že Las Gobas založila v 7. století malá skupina, zřejmě početnější rodina, ve které muži disponovali válečnickými zkušenostmi.

Nákaza od prasat i křesťanských poutníků

Mnoho informací se odborníkům podařilo zjistit i o infekčních chorobách, kterými tito lidé trpěli, protože zejména na zubech se dobře uchovává DNA mikrobů, s nimiž daný člověk zemřel. U několika jedinců z rané fáze Las Gobas byla odhalena nákaza bakterií Erysipelothrix rhusiopathiae, která způsobuje u prasat onemocnění zvané červenka, u lidí vyvolává kožní infekce.

Dalším důkazem, že prasata sehrávala významnou roli v životě těchto lidí, je nález bakterií Yersinia enterocolitica v pozůstatcích jednoho ze zkoumaných jedinců. Tou se člověk nejčastěji nakazí z nedokonale tepelně upraveného vepřového masa, nemoc se projevuje silnými průjmy.

V pozdější fázi osídlení, když obyvatelé Las Gobas již opustili jeskyně, je postihl virus pravých neštovic (Variola vera), na který umírá až 30 % nakažených v naivní populaci. Často se má za to, že virus na Pyrenejský poloostrov zavlekli právě muslimové, ale virus detekovaný v Las Gobas má blíže k virům, které se v té době vyskytovaly ve Skandinávii, Rusku a Německu.

Mezi 9. a 10. stoletím se významným poutním místem stalo nedaleké město Santiago de Compostela, kam proudili křesťanští poutníci. Je tak možné, že virus na sever Španělska zavlekli právě oni. A nakazili se jím mimo jiné právě obyvatelé Las Gobas, kteří tehdy vystoupili z izolace svých jeskynních obydlí.

Štítky:
Související články
Historie 29.6.2025
Drsní a silní bojovníci, tak nějak bývají Keltové zapsáni v obecném povědomí. Tedy, ne že by nebyli, avšak na přelomu věků, kdy nastala zlatá keltská éra, nebyli v tomto ohledu výjimkou. Nové objevy však přinášejí možná překvapivé informace o tom, jakým způsobem některé keltské kmeny žily. Nový objev z jihozápadní Anglie přináší zajímavý vhled do […]
Doba kamenná, bronzová, železná i římská. Jeskyně, keltské hroby, zlaté prsteny a mamutí mládě. A k tomu knihy, které generace čtenářů neodložily, dokud nedočetly do poslední stránky. Výstava Pravěká dobrodružství Eduarda Štorcha, otevřená od 26. června v Nové budově Národního muzea, představuje fascinující svět českého autora, který spojil literaturu, pedagogiku a archeologii v jeden poutavý […]
Malomocenství neboli lepra činila po dlouhá staletí ze svých obětí znetvořená monstra, kterých se zdraví panicky báli. Dlouho se mělo za to, že na americký kontinent nemoc zanesli evropští kolonizátoři. Nejnovější mezinárodní výzkum však dospěl ke zcela jiným závěrům, existuje tam nejméně tisíc let! Jak je to možné? Lepra, známá také jako Hansenova choroba, je […]
Přezdívá se jí „božská částice“ – Higgsův boson. Ač její jméno zní téměř mysticky, jde o velmi reálný, vědecky doložený objev, který proměnil naše chápání vesmíru. Právě ona totiž dává elementárním částicím jejich hmotnost, a tedy i podmínky pro vznik hvězd, planet i života samotného. V červenci 2012 se v podzemí u Ženevy otřásl svět […]
Staletí zanechávají na olejomalbách významných i těch méně známých mistrů výrazné stopy. Přirozené stárnutí děl má za následek praskliny, odlupování kousků pigmentů, změny barev a nejrůznější drobné skvrny. Oprava škod může restaurátorům trvat roky, takže je toto úsilí vyhrazeno jen pro nejcennější díla. Těm ostatním nyní nabízí záchranu umělá inteligence… Restaurování uměleckých děl je náročná […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz