Domů     Příroda
Naděje pro budoucnost: Recyklace vzácných kovů pomocí bakterií
Zdroj: Getty Images by Elke Scholiers

Tým vědců z University of Edinburgh extrahuje vzácné kovy, jako je lithium, mangan či kobalt, ze starých baterií za pomoci mikrobů. Bez toho by nám mohly začít rychle docházet suroviny na stavbu turbín, elektromobilů či solárních panelů..

Součástí starých baterií a vyřazených elektronických zařízení je řada vzácných a drahých kovů, jako je lithium, kobalt či mangan. Ty jsou zároveň důležité pro výrobu elektromobilů a dalších zařízení, které jsou ekologičtější variantou pro naši planetu.

„Pokud skoncujeme se svou závislostí na petrochemii a budeme u vytápění, dopravy a dalšího spoléhat na elektřinu, staneme se závislejšími na těchto kovech,“ zdůrazňuje profesorka Louise Horsfallová, předsedkyně udržitelné biotechnologie na University of Edinburgh.

Recyklace vzácných kovů je nutnost

A dodává: „Všechny ty fotovoltaiky, drony, 3D tiskárny, vodíkové palivové články, větrné turbíny a motory pro elektromobily vyžadují kovy – mnohé z nich vzácné – které jsou klíčové pro jejich provoz.“ Domnívá se proto, že je třeba vydat se cestou recyklace těchto kovů, když říká:

„Na Zemi je pouze omezené množství těchto kovů a my si již nemůžeme dovolit je vyhazovat jako odpad jak jsme činili dosud. Pokud chceme s globálním oteplováním něco udělat, potřebujeme nové recyklační technologie.“.

Zdroj: Rocky Mountain Laboratories, NIAID, NIH

Hlavní zásoby těchto kovů kontroluje Čína, která dominuje i jejich zpracovávání. Vymezit se z této závislosti může pomoci právě recyklace kovů. „Musíme vyvinout oběhové hospodářství, kde tyto materiály znovu využijeme, kdekoli je to možné, jinak nám velmi rychle dojdou,“ myslí si Horsfallová.

Klíčem k této recyklaci jsou podle ní mikrobi. „Bakterie jsou úžasné, některé dokonce umí syntetizovat nanočástice kovů. Věříme, že to dělají jako detoxikační proces. V podstatě se zachytí na atomech kovu a pak je vyplivnou jako nanočástice, aby jimi nebyly otráveny,“ vysvětluje profesorka.

Bakterie vychytávají kovy z odpadu

Ta nyní spolu se svým týmem testuje využitelnost bakterií k recyklaci kovů. Odpad z elektronických baterií a automobilů rozpustí, aby využili bakterie k zachycení konkrétních kovů z tohoto odpadu a jejich uložení v pevním stavu.

„Nejprve jsme to udělali s manganem. Později následovaly pokusy s niklem a lithiem. A pak jsme použili jiný kmen bakterií, abychom byli schopni extrahovat kobalt a nikl,“ vysvětluje Louise Horsfallová.

Všechny použité kmeny bakterií jsou přirozeně se vyskytující, do budoucna ovšem plánuje profesorka Horsfallová využit i geneticky upravené bakterie, aby zvýšila produkci těchto kovů. „Potřebujeme být schopni extrahovat kobalt a nikl odděleně, což v současnosti nemůžeme,“ vysvětluje své důvody.

Následně plánuje demonstrovat, že takto získané kovy mohou být znovu využity jako složky nových baterií a dalších zařízení. Legislativa do budoucna nařizuje využití recyklovaných kovů, dle profesorky Horsfallové budou pro jejich získání klíčové právě bakterie, které jsou schopny je syntetizovat.

Štítky:
Související články
Že osiřeli, je na šimpanzích znát i v dospělosti. Obzvlášť na to doplácejí samci, mívají horší postavení ve skupině a méně potomků. Trauma osiření je dokonce vidět na magnetické rezonanci, jelikož trvale mění strukturu mozku.   Šimpanzi jsou ve zvířecí říši nápadní nezvykle dlouhým dětstvím, které trvá 13 až 15 let. Důvod je podobný jako u […]
Objevy Příroda 12.5.2025
Sršni asijští se stali nechtěnou součástí evropské krajiny a snižují počty užitečných opylovačů. Tento invazní druh pochází z jihovýchodní Asie, ale od prvního výskytu ve Francii v roce 2004 se přes veškerou snahu o vymýcení postupně šíří dál. Zatím mu v tom podle odborníků nebrání ani žádný přirozený nepřítel. V polovině dubna začínají ze zimovišť vylétat […]
Hypoxie je stav, při kterém se tělu nedostává kyslíku. Ukazuje se však, že se lidský organismus s těmito podmínkami umí vyrovnat, pokud je jim vystaven dlouhodobě. Příkladem jsou národy žijící ve vysokých nadmořských výškách či mořské národy potápějící se do velkých hloubek. Mezi ty patří i ženy Hänjo z jihokorejského ostrova Čedžu. Jak se jejich […]
Objevy Příroda 5.5.2025
My suchozemci si tlak prostředí, který na nás doléhá, obvykle uvědomíme až při potápění. Už v 10 metrech je dvojnásobný, než byl na hladině. A to je znát. Každých 10 m směrem do hloubky se dál zvyšuje o jednu atmosféru. Brzy začne být drtivý. Život v mořích tím ale zjevně neomezuje. Jak je to možné? […]
Příroda Vesmír 4.5.2025
Rotace Země se od jejího vzniku postupně zpomaluje. Tento proces probíhá neustále a den se za 4,5 miliardy let protáhl z původních šesti hodin na současných 24 hodin. Zpomalení otáčení planety však není jen zajímavý fakt z astronomie. Nové poznatky naznačují, že právě díky prodlužování dne mohlo dojít k zásadním změnám v atmosféře, které umožnily […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz