Domů     Zajímavosti
Proč žijí ženy zpravidla déle než muži?
Zdroj: Pixabay

I když žijí ve stejných podmínkách, mají manželky tendenci žít déle než jejich manželé, a i obecně se ženy dožívají vyššího věku než muži. Proč tomu tak je? Podle odborníků za tím stojí hned několik důvodů..

V České republice činí střední délka života u žen přibližně 82 let a u mužů 76 let. Podle předpovědi OSN to v roce 2050 bude 86 a 82 let. Nejinak je tomu i jinde ve světě. Podle Virginie Zarulliové, docentky demografie na University of Southern Denmark, jsou dvě z hlavních příčin biologické.

První z nich se týká rozdílu v pohlavních hormonech. Ženy produkují více estrogenu a méně testosteronu než muži a opačně.

Rozdíl v pohlavních hormonech

Estrogen je přitom chrání před řadou nemocí, včetně kardiovaskulárních onemocnění, jak dokládá studie z roku 2017 uveřejněná v časopise Biology of Sex Differences. Naopak vysoké hladiny testosteronu jsou spojeny se zvýšeným rizikem některých onemocnění, jako je rakovina děložního čípku a prsu u žen a rakovina prostaty u mužů, podle studie z roku 2020 zveřejněné v časopise Nature Medicine.

„Testosteron je také spojován s rizikovým chováním a vyšší mírou agrese, což může u mužů zvýšit riziko úmrtí v mladším věku,“ dodává Zarulliová.

Ve hře je však také genetická složka. Lidé mají dva pohlavní chromozomy X a Y, ženy mají dva chromozomy X, zatímco muži po jednom X a Y. „Chromozon Y je vlastně chromozom X s chybějící nohou, chybí mu genetický materiál,“ vysvětluje Zarulliová a pokračuje:

„Zatímco ženy mají díky dvěma chromozomům X záložní plán pro případ, kdy je na jednom z nich špatná mutace, muži ne.“ To je příčinou výskytu některých poruch a nemocí, jako je hemofilie, projevující se poruchou srážlivosti krve, či Duchennova svalové dystrofie, která způsobuje postupné ochabování svalů, pouze u mužů.

Zdroj: WikiCommons by Richard Wheeler

Dívky přežily hladomory i epidemie

Důkaz o tom, že je rozdíl v očekávané délce života u mužů a žen čistě biologický, podává studie provedená v roce 2003 na více než 11 000 katolických jeptiškách a mniších, žijících v Bavorsku mezi roky 1890 a 1995. V přísných podmínkách kláštera měli muži i ženy podobný životní styl, obě pohlaví se rovněž vyhýbala rizikovému chování, přesto i tam žily ženy déle než muži.

Podle docentky Zarulliové dává biologie ženám v průměru asi dva roky života navíc.

Nadto, i v prostředí s vysokou kojeneckou úmrtností, jako byly v minulosti hladomory či epidemie, měly novorozené dívky vyšší míru přežití než novorození chlapci, podle výsledků studie z roku 2018 zveřejněné v časopise Proceeding of the National Academy of Sciences.

Ženy žijí v průměru o 4 až 5 let déle než muži, co jim tedy vedle biologie přidává roky života navíc oproti mužům? „Sociální faktory rovněž sehrávají významnou roli,“ myslí si docentka Zarulliová.

Životní styl hraje roli

Muži mají tendenci kouřit častěji než ženy a dopřávají si rovněž více alkoholu. V České republice kouří denně 20 % mužů a 12 % žen, nadměrnou spotřebu alkoholu pak má 25 % mužů a 10 % žen. Naopak ženy častěji konzumují zdravou stravu, zatímco muži častěji preferují tučná jídla a fast food.

Ženy rovněž s o 33 % vyšší pravděpodobností navštíví v případě zdravotních problémů lékaře než muži. Proto dnes ženy žijí déle, nebylo tomu tak ale vždy. Ke změně začalo docházet až na počátku 20. století, předtím podléhaly ženy nejrůznějším infekčním onemocněním ve stejné míře jako muži, mnoho jich také umíralo při porodu.

Štítky:
Související články
Staletí zanechávají na olejomalbách významných i těch méně známých mistrů výrazné stopy. Přirozené stárnutí děl má za následek praskliny, odlupování kousků pigmentů, změny barev a nejrůznější drobné skvrny. Oprava škod může restaurátorům trvat roky, takže je toto úsilí vyhrazeno jen pro nejcennější díla. Těm ostatním nyní nabízí záchranu umělá inteligence… Restaurování uměleckých děl je náročná […]
V průběhu zimy došlo v Severní Americe k úhynu 60 % včelích populací. Dlouho trvalo, než vědci odhalili příčinu. Nyní už vědí, že za zkázou stál parazitický roztoč zvaný kleštík včelí (Varroa destructor). Ještě horší zprávou je, že se tento stává odolným vůči postřikům, které dosud k ochraně včelstev postačovaly. Odborníci proto volají po urychleném […]
Moře a oceány ani zdaleka nejsou oázou ticha. Ani nemohou být. Život se tu už od svých počátků učil využívat zvuky k orientaci a komunikaci. Fungovalo to dobře, dokud nepřišel člověk se svou technikou. Vojenské sonary a vzdušná děla přinesly hluk takové úrovně, že ohrožuje vše živé od planktonu až po velryby. Za celý problém přitom […]
Zvířata jsou často vnímána jako tvorové žijící instinktivně, bez rozumu, emocí nebo péče o hygienu. Jenže nová zjištění z výzkumu chování lidoopů obracejí tuto představu naruby. Zvláště šimpanzi. Naši nejbližší evoluční příbuzní totiž předvádějí, že péče o zdraví a tělo není výsadou lidí. Vědecký tým z Max Planckova institutu zaznamenal hned několik situací, kdy šimpanzi […]
Krevní testy, které hledají rakovinné markery existují již desítky let, ale nejnovější generace se soustředí na drobné fragmenty DNA jednotlivých nádorových buněk v krvi člověka. Díky tomu jsou schopny návrat rakoviny odhalit až o 5 měsíců dříve než běžné zobrazovací metody. Je to přínosem pro pacienty? Technologie personalizovaných testů ctDNA vychází z poznatku, že rakovinné […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz