Rakovina plic si ročně vyžádá 1,8 milionů životů. U nás je každoročně nově diagnostikováno více než 6 000 pacientů s karcinomem plic a více něž 5 000 jich na tento zhoubný nádor zemře. Zejména u pokročilých forem onemocnění je míra přežití velmi nízká, zvrátit by to měla nová vakcína..
Lékaři začali nyní testovat první mRNA vakcínu proti rakovině plic na světě. Je známá jako BNT 116 a vyrábí ji společnost BioNTech. Je určena k léčbě nemalobuněčného karcinomu plic (NSCLC), což je jedna ze dvou nejběžnějších forem rakoviny plic.
Vyskytuje se přibližně u 80 % pacientů se zhoubným nádorem plic, typicky u kuřáků. Vakcína využívá messengerovou RNA (mRNA), podobně jako očkování proti covidu-19.
Vakcína tělu označí karcinom NSCLC, aby ho připravila na boj s rakovinnými buňkami, až se s nimi setká. Zvýšení citlivosti imunitního systému člověka na nádorové buňky s sebou přináší výhodu oproti chemoterapii, protože zdravé buňky zůstanou při této terapii nedotčené.
„Vstupujeme do velmi vzrušující éry klinických studií imunoterapie založené na mRNA, které se zabývají léčbou rakoviny plic,“ vysvětluje profesor Siow Ming Lee, konzultant lékařské onkologie v University College London hospitals NHS foundation trust (UCLH).
mRNA vakcína jako při covidu
První fáze klinické studie, tedy první testování BNZ 116 na lidech, byla zahájena na 34 výzkumných pracovištích v 7 zemích světa, konkrétně ve Spojeném království, Spojených státech amerických, v Německu, Maďarsku, Polsku, Španělsku a Turecku.
Celkem je do ní zahrnuto asi 130 pacientů, a to jak těch, kteří se nacházejí v raném stádiu nemoci, tak i těch, kteří se již potýkají s pozdní fází onemocnění či dokonce recidivou.
„Doufáme, že přidání této dodatečné léčby zabrání návratu rakoviny, protože u pacientů s rakovinou plic se často i po operaci a ozařování rakovina vrací,“ říká k tomu profesor Lee. Vakcína může podle něj pomoci pacientům po celém světě.
A dodává: „Výzkumu rakoviny plic se věnuji již 40 let. Když jsem v 90. letech začínal, nikdo nevěřil, že chemoterapie funguje. Nyní víme, že asi 20 až 30 procent pacientů zůstává naživu ve 4. stadiu díky imunoterapii, a nyní chceme zlepšit míru přežití.
Doufejme tedy, že tato mRNA vakcína, která doplňuje imunoterapii, by mohla poskytnout dodatečnou podporu.“.
Naděje na záchranu tisíců životů
Jedním z pacientů, kteří tuto experimentální léčbu podstupují, je i Janusz Racz z Londýna. Je to 67letý vědec, který se specializuje na umělou inteligenci. Rakovina plic mu byla diagnostikována v květnu letošního roku, podstoupil již chemoterapii a radioterapii.
„Jsem také vědec a chápu, že pokrok vědy – zejména v medicíně – spočívá v tom, že lidé souhlasí se zapojením do takových výzkumů,“ říká k tomu. Dostal 6 injekcí s pětiminutovým odstupem. Vakcínu bude nyní dostávat každý týden po dobu šesti týdnů a následně každé tři týdny po dobu 54 týdnů.
Odborníci doufají, že se ukáže, že nová vakcína je přínosem v léčbě rakoviny. A postupně postoupí do fáze 2 a 3 testování, aby se následně stala standardem péče o pacienty s rakovinou plic. Britský ministr pro vědu, výzkum a inovace, lord Patrick Vallance, který je sám vědcem a klinickým farmakologem, vakcínu posvětil, když prohlásil:
„Tento přístup má potenciál zachránit životy tisíců lidí, u nichž je každoročně diagnostikována rakovina plic.“.