Domů     Medicína
Testování vakcíny proti rakovině plic se rozběhlo v 7 zemích světa
Zdroj: Pixabay

Rakovina plic si ročně vyžádá 1,8 milionů životů. U nás je každoročně nově diagnostikováno více než 6 000 pacientů s karcinomem plic a více něž 5 000 jich na tento zhoubný nádor zemře. Zejména u pokročilých forem onemocnění je míra přežití velmi nízká, zvrátit by to měla nová vakcína..

Lékaři začali nyní testovat první mRNA vakcínu proti rakovině plic na světě. Je známá jako BNT 116 a vyrábí ji společnost BioNTech. Je určena k léčbě nemalobuněčného karcinomu plic (NSCLC), což je jedna ze dvou nejběžnějších forem rakoviny plic.

Vyskytuje se přibližně u 80 % pacientů se zhoubným nádorem plic, typicky u kuřáků. Vakcína využívá messengerovou RNA (mRNA), podobně jako očkování proti covidu-19.

Vakcína tělu označí karcinom NSCLC, aby ho připravila na boj s rakovinnými buňkami, až se s nimi setká. Zvýšení citlivosti imunitního systému člověka na nádorové buňky s sebou přináší výhodu oproti chemoterapii, protože zdravé buňky zůstanou při této terapii nedotčené.

„Vstupujeme do velmi vzrušující éry klinických studií imunoterapie založené na mRNA, které se zabývají léčbou rakoviny plic,“ vysvětluje profesor Siow Ming Lee, konzultant lékařské onkologie v University College London hospitals NHS foundation trust (UCLH).

Zdroj: WikiCommons by James Heilman

mRNA vakcína jako při covidu

První fáze klinické studie, tedy první testování BNZ 116 na lidech, byla zahájena na 34 výzkumných pracovištích v 7 zemích světa, konkrétně ve Spojeném království, Spojených státech amerických, v Německu, Maďarsku, Polsku, Španělsku a Turecku.

Celkem je do ní zahrnuto asi 130 pacientů, a to jak těch, kteří se nacházejí v raném stádiu nemoci, tak i těch, kteří se již potýkají s pozdní fází onemocnění či dokonce recidivou.

„Doufáme, že přidání této dodatečné léčby zabrání návratu rakoviny, protože u pacientů s rakovinou plic se často i po operaci a ozařování rakovina vrací,“ říká k tomu profesor Lee. Vakcína může podle něj pomoci pacientům po celém světě.

A dodává: „Výzkumu rakoviny plic se věnuji již 40 let. Když jsem v 90. letech začínal, nikdo nevěřil, že chemoterapie funguje. Nyní víme, že asi 20 až 30 procent pacientů zůstává naživu ve 4. stadiu díky imunoterapii, a nyní chceme zlepšit míru přežití.

Doufejme tedy, že tato mRNA vakcína, která doplňuje imunoterapii, by mohla poskytnout dodatečnou podporu.“.

Naděje na záchranu tisíců životů

Jedním z pacientů, kteří tuto experimentální léčbu podstupují, je i Janusz Racz z Londýna. Je to 67letý vědec, který se specializuje na umělou inteligenci. Rakovina plic mu byla diagnostikována v květnu letošního roku, podstoupil již chemoterapii a radioterapii.

„Jsem také vědec a chápu, že pokrok vědy – zejména v medicíně – spočívá v tom, že lidé souhlasí se zapojením do takových výzkumů,“ říká k tomu. Dostal 6 injekcí s pětiminutovým odstupem. Vakcínu bude nyní dostávat každý týden po dobu šesti týdnů a následně každé tři týdny po dobu 54 týdnů.

Odborníci doufají, že se ukáže, že nová vakcína je přínosem v léčbě rakoviny. A postupně postoupí do fáze 2 a 3 testování, aby se následně stala standardem péče o pacienty s rakovinou plic. Britský ministr pro vědu, výzkum a inovace, lord Patrick Vallance, který je sám vědcem a klinickým farmakologem, vakcínu posvětil, když prohlásil:

„Tento přístup má potenciál zachránit životy tisíců lidí, u nichž je každoročně diagnostikována rakovina plic.“.

Štítky:
Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz