Domů     Medicína
Češi navrhli přístroj, který usnadní sledování postupu léčby rakoviny štítné žlázy
Zdroj: ADVACAM

Kolem 1200 lidí v České republice a 300 000 celosvětově postihne každý rok rakovina štítné žlázy. Trpí jí především ženy, ale nevyhýbá se ani mužům, a věk nemocných se navíc snižuje. Komplikací této nemoci je fakt, že se ráda vrací, a to i po řadě let od vyléčení. Účinnější léčbu by mohl pomoci zajistit český přístroj ThyroPIX.

Pokud je diagnostikován nádor štítné žlázy, přistupuje se k jeho chirurgickému odstranění. Následně většinou probíhá terapie radiojódem. I po operaci totiž většinou zůstanou v krku pacienta nepatrné zbytky nádorové tkáně a ty je potřeba odstranit, aby nedošlo k návratu onemocnění.

Pacienti proto dostávají radioaktivní izotop jódu, který se ve štítné žláze přirozeně akumuluje, postižené místo lokálně ozáří a eliminuje tak rakovinové bujení.

Terapie radioaktivním jódem

Tato terapie musí proběhnout do dvou měsíců od operace a je účinná pouze u zbytků nádorů, které si zachovaly schopnost akumulovat jód. Problémem je, že aktuálně používané přístroje, sloužící k monitorování účinku radioaktivních léčiv, nejsou dostatečně přesné.

„Fyzikálně nejsou dnes běžně používané přístroje schopné mít takové rozlišení pro jód 131,“ vysvětluje klinická radiologická fyzička Fakultní nemocnice v Motole Tereza Kráčmerová.

Zdroj: ADVACAM

A dodává: „Vidíme tam několik skvrn, ale se špatným prostorovým rozlišením nejsme schopní přesně určit jejich polohu. Vyšetření navíc trvá dlouhou dobu, přibližně 20 minut.“ Proto vznikl projekt ThyroPIX, jehož cílem bylo vyvinout unikátní přístroj, který by umožnil přesné monitorování účinku radiofarmak a minimalizaci jejich případných nežádoucích účinků.

Na jeho vývoji se podílela 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, Fakultní nemocnice Motol, Český metrologický ústav a tuzemské inovativní firmy Radalytica a ADVACAM.

Jediný svého druhu

Přístroj ThyroPIX se pomocí robotického ramene dostane blíže ke snímanému místu, díky čemuž jej dokáže přesněji zabrat, a to vždy stejně i při opakovaných vyšetřeních. Stroj má v sobě zabudované částicové kamery, vyráběné společností ADVACAM, které díky nově vyvinuté metodice pro využití takzvaného Comptonova rozptylu umí určit směr a energii každé jednotlivé přicházející částice ionizujícího záření.

To umožňuje získat podrobné informace o tvaru a velikosti zbytků štítné žlázy, a ověřit tak distribuci a účinek radioaktivního jógu v těle pacienta.

Stěžejní je rovněž software, který vědci v rámci projektu vyvinuli. Až v počítači se získaná data mění na snímek s viditelnými pozůstatky nádoru. Testování přístroje probíhalo v Centru pokročilého preklinického zobrazování 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy „Hlavní výhoda ThyroPIXu spočívá v tom, že nabízí standardizaci vyšetření, široké zorné pole a vyšší senzitivitu než jiné přístroje,“ říká přednosta centra Luděk Šefc a doplňuje:

„Skvělá je také kompaktnost a s ní spojená mobilita přístroje. Díky ní je možné pacienta vyšetřit přímo na lůžku.“ Nyní autoři přístroje hledají průmyslového partnera, který by ThyroPIX přinesl na trh jako hotový produkt a umožnil jeho využití u pacientů, kteří jej potřebují.

Štítky:
Související články
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že vyšší koncentrace jemných částic PM10 a PM2.5 mohou snižovat riziko vzniku melanomu, nejnebezpečnějšího typu rakoviny kůže. Mechanismus je jednoduchý: částice v ovzduší blokují ultrafialové […]
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění odhalil už v rané fázi. Novou metodu testuje česká firma Lipidica, která získala vedle českého, evropského a japonského i americký patent. Otevírá se jí tak cesta […]
Už v 60. letech minulého století byla prokázána souvislost mezi nízkými hladinami vitaminu D v těle a roztroušenou sklerózou, ovšem žádné z tehdy provedených klinických studií se nepodařilo prokázat, že vysoké dávky vitaminu D mohu progresi nemoci zvrátit. Odborníci z univerzity ve francouzském Montpellier věří, že jim se to nyní povedlo. Roztroušená skleróza je chronické […]
Nedávný výzkum konečně rozluštil záhadu, s níž si medicína lámala hlavu po staletí: Odkud se vzala syfilis. Potvrdil spekulace, že infekci přivezli Kolumbovi námořníci, kteří se nakazili v nově objeveném kontinentě.   Málokterá jiná infekce budí takový děs a současně jistou negativní fascinaci. Že nevyvolávala takový odpor jako třeba lepra, která podobně deformuje tělo, zjevně souvisí se […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz