Pocity osamělosti, stejně jako poruchy spánku patří mezi vážné problémy veřejného zdraví, s obojím se navíc potýká čím dál více lidí. Jsou spojeny se zvýšeným rizikem deprese, snížené imunity, chronických nemocí i předčasné smrti.
Podle nejnovější studie, za kterou stojí vědci z Oregonské státní univerzity, mezi osamělostí a poruchami spánku existuje spojitost..
„Touha někam patřit je vrozená a základní potřeba člověka. Pokud nám tohle chybí, může to mít závažné následky,“ říká Frank Infura, docent psychologie na Arizona State University. Ten stál za výzkumem, týkajícím se míry osamělosti u lidí středního věku ve Spojených státech ve srovnání se stejně starými lidmi v Evropě.
Závěry jeho výzkumu byly zveřejněny letos na jaře v časopise American Psychologist. Ze studie vyplynulo, že Američané ve věku mezi 45 a 65 lety jsou osamělejší než jejich evropské protějšky.
Američané jsou osamělejší než Evropané
Odborníci se zaměřili právě na lidi ve středním věku, kteří se často musejí starat nejen o své dospívající děti, ale i o stárnoucí rodiče, takže jim nezbývá příliš času na budování a udržování sociálních vazeb.
„Domníváme se, že vyšší míra osamělosti, kterou Američané hlásí v porovnání se svými protějšky z jiných zemí, je důsledkem omezených sociálních záchranných sítí a kulturních norem, které upřednostňují individualismus před společenstvím,“ předpokládají autoři studie.
Američané se rovněž častěji stěhují, což dále oslabuje jejich vazby s jinými lidmi.
Osamělost přitom prokazatelně škodí zdraví, podle vědců je statisticky stejně nebezpečná jako kouření. Snižuje imunitu, zvyšuje náchylnost k chronickým nemocím, depresím i pravděpodobnost předčasné smrti.
Nyní přišli vědci z University of Arizona, University of Tampa, Oregon State University a Whitworth University s další studií, která dává do souvislosti osamělost a špatný spánek. Podle zjištění vědců trápí osamělé lidi častěji noční můry.
Spojujícím prvkem mezi osamělostí a četností a závažností nočních můr je podle nich stres.
Osamělost narušuje spánek, vede k depresím a nemocem
Dalšími faktory jsou pak nadměrné hloubání nad starostmi, které zvyšuje úroveň úzkosti a strachu, a dále časté noční buzení. Všechny tyto stavy jsou spojené s osamělostí a vedou k poruchám spánku. „Když není potřeba mezilidských vztahů u lidí naplněná, trpí fyzicky, psychicky i společensky.
Stejně jako hlad nebo únava znamenají, že člověk nemá dostatek kalorií nebo spánku, osamělost se vyvinula, aby varovala jednotlivce, když jim chybí kontakt s jinými lidmi,“ vysvětluje Colin Hesse z Oregon State University.
Osamělost je všeobjímající stav, který významně ovlivňuje zdraví, výrazný vliv pak má na zhoršenou kvalitu spánku, která se mimo jiné projevuje nočními můrami. Výzkum odborníci prováděli na 1600 dospělých ve věku 18 až 81 let, pocházejících ze Spojených států amerických.
„Kvalitní spánek je základním pilířem kognitivního fungování, regulace nálady, metabolismu a mnoha dalších aspektů duševní pohody,“ říká Hesse a dodává: „Proto je tak důležité prozkoumat psychologické stavy, které narušují spánek, přičemž osamělost je mezi nimi klíčová.“.