Domů     Medicína
Na vývoji vakcíny proti leishmanioze se podílejí i čeští odborníci
Zdroj: WikiCommons

Ačkoliv se v České republice leishmanióza prakticky nevyskytuje, asi 200 milionů lidé v Asii, Africe, Jižní a Střední Americe, stejně jako na jihu Evropy žije v oblastech, kde je toto onemocnění běžné.

Infikováno je jím až 12 milionů lidí, ročně jich na nákazu zemře až 50 tisíc. Jedná se o opomíjenou tropickou chorobu, proti které neexistuje očkování. Zatím!.

Leishmanióza je onemocnění vyvolané prvoky z rodu Leishmania, přičemž na lidi je infekce přenášena hostiteli, kterým se říká flebotomové. Jedná se o drobný dvoukřídlý hmyz podobný komárům, jehož samičky sají krev.

Vyskytuje se převážně v teplejších zeměpisných šířkách. Inkubační doba onemocnění jsou dva týdny až několik měsíců. Vyskytuje se ve třech formách. Nejzávažnější forma, viscerální leishmanióza, napadá játra a slezinu a pokud není včas léčena, postižený zemře.

Kožní leishmanióza zanechává jizvy

Nejrozšířenější formou nemoci je kožní leishmanióza, který se projevuje lézemi na kůži, jež se hojí jizvou. Naštěstí není smrtelná. A nakonec existuje kožně-slizniční leishmanióza, která kromě kůže napadá i chrupavčité tkáně obličeje, které ničí.

Prevencí před nákazou je používání repelentů, krytí těla vhodným oblečením a umisťování sítí do oken. Účinná vakcína zatím neexistuje. Obzvláště vnímaví jsou k nákaze leishmaniózou psi, proto by do oblastí výskytu neměli cestovat.

Zdroj: WikiCommons

U nás se ročně vyskytne jen několik případů zavlečené leishmaniózy, přesto na Přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity působí parazitologové, kteří jsou průkopníky nejen u nás, ale i ve světě ve studiu flebotomů, a zejména jejich vlastností, které ovlivňují vývoj leismanií uvnitř jejich těl a rozhodují o přenosu infekce na obratlovce.

Petr Volf a Jovana Sádlová z laboratoře Biologie hmyzích vektorů vybudovali laboratoř a insektárium pro zkoumání flebotomů a postupně získávali znalosti o nich i mezinárodní renomé.

Systém testování vakcín

Nyní se zapojili do mezinárodního výzkumu, jehož cílem je vyvinutí co nejefektivnějšího systému pro testování vakcín proti leishmanióze. K účasti na projektu Leish Challenge je vyzvali kolegové z Centra pro imunologii a infekční nákazy Univerzity z Yorku, kteří projekt vedou, když zjistili, že Češi mají pro výzkum dokonale vybavenou laboratoř i odpovídající zkušenosti.

Řada odborníků nyní pracuje na vývoji vakcín proti leishmanióze, jejich testování v přirozených podmínkách je však obtížné.

„Nově nakažení pacienti bývají rozptýleni po vesnicích. Museli byste vakcinovat tisíce lidí v různých vesnicích a druhou polovinu obyvatel ponechat bez vakcíny. Takové testy jsou složité z etického, finančního i časového hlediska,“ vysvětluje Petr Volf.

Projekt Leish Challenge se skládá z několika etap. Nejprve byly izolovány vhodné kmeny Leishmania major od pacientů v Izraeli, poté byla provedena jejich celogenomová sekvenace a charakterizace jejich patogenních účinků na myších, což zajistila Hebrejská univerzita v Jeruzalémě, která byla do projektu rovněž zapojena.

Zkoumání přenosu nákazy

Čeští odborníci měli za úkol sledovat vývoj leismanií ve flebotomech a myších a testovat možnosti přenosu nákazy na myši bodnutím nakaženými přenašeči. Následně bylo třeba přistoupit k práci s lidskými dobrovolníky.

Volf se Sádlovou měli za úkol zajistit, aby nenakažení flebotomové sáli na lidech, neboť přenašeč a jeho sliny vyvolávají u pobodaných zcela specifickou imunitní odpověď. „Poté kolegové doprovázeli zásilku flebotomů do laboratoře v Yorku, kde jsme provedli nákazu leismaniemi a využili je k pokusu s lidskými dobrovolníky. Nakažení flebotomové by totiž cestovat nemohli,“ popisuje Petr Volf.

Deset dní po nakažení flebotomů jimi byli poštípání dobrovolníci v Yorku, aby u nich mohl být sledován postup nákazy. Flebotomy museli vědci udržet naživu dost dlouho na to, aby mohli na dobrovolnících sát i podruhé.

„To se podařilo ve více než osmdesáti procentech případů a z těch pobodaných lidi naprostá většina onemocněla a mohla být využita k různým imunologickým testům,“ dodává Volf. Odborníci z Anglie a Izraele pak sledovali vývoj lézí.

Volfův tým nyní publikoval studii v Nature Communiactions, v níž popsal mechanismus přichycení leismanií ke střevu flebotoma a identifikoval, které proteiny jsou za to odpovědné. Čeští parazitologové doufají, že jejich zjištění pomohou lepšímu porozumění přenosu leishmaniózy a přispějí k vývoji vakcíny proti ní.

Štítky:
Související články
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění odhalil už v rané fázi. Novou metodu testuje česká firma Lipidica, která získala vedle českého, evropského a japonského i americký patent. Otevírá se jí tak cesta […]
Už v 60. letech minulého století byla prokázána souvislost mezi nízkými hladinami vitaminu D v těle a roztroušenou sklerózou, ovšem žádné z tehdy provedených klinických studií se nepodařilo prokázat, že vysoké dávky vitaminu D mohu progresi nemoci zvrátit. Odborníci z univerzity ve francouzském Montpellier věří, že jim se to nyní povedlo. Roztroušená skleróza je chronické […]
Nedávný výzkum konečně rozluštil záhadu, s níž si medicína lámala hlavu po staletí: Odkud se vzala syfilis. Potvrdil spekulace, že infekci přivezli Kolumbovi námořníci, kteří se nakazili v nově objeveném kontinentě.   Málokterá jiná infekce budí takový děs a současně jistou negativní fascinaci. Že nevyvolávala takový odpor jako třeba lepra, která podobně deformuje tělo, zjevně souvisí se […]
Chrupavka slouží jako tlumič nárazů v kloubu, čímž ho chrání a umožňuje jeho bezbolestný pohyb. Když se poškodí, provází každý pohyb bolest. Lékaři ve Fakultní nemocnici Olomouc nyní nabízí terapii AutoCart, která pacientům pomáhá navrátit se k pohybu bez bolesti. Kloubní chrupavka nemá přímou výživu, není zásobena krví, a tak „spoléhá“ pouze na vyživování kloubní […]
Parkinsonova choroba je spojena s nedostatkem neurotransmiteru dopaminu v mozku, což má za následek poruchy hybnosti. Po Alzheimerově chorobě je to druhé nejčastější neurodegenerativní onemocnění na světě, v současnosti na něj neexistuje lék. Lékaři ale odhalili důležité souvislosti, které by k jeho nalezení v nepříliš vzdálené budoucnosti vést mohly. Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění centrální […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz