Domů     Medicína
Zbavuje se mozek během spánku toxinů?
Martin Janda 3.8.2024

Spánek je úžasná věc. Člověk zregeneruje psychicky i fyzicky, odpočine si, nabere nových sil. Ale že by pomáhal vyplavit toxiny nahromaděné v mozku? Nová studie se kloní spíše k negativní odpovědi..

Tedy, ne že by se mozek jedů během spánku úplně nezbavoval. Ale tento proces neprobíhá v tak velkém množství, jak neurovědci očekávali. Alespoň to vyplývá z nové studie zveřejněné v časopise Nature Neuroscience.

Regenerační účinek dobrého nočního odpočinku je všeobecně známý tento efekt byl obvykle vysvětlován tím, že mozek během spánku vyplavuje toxiny. Nová zjištění však naznačují, že tato teorie, která se stala dominantním názorem v neurovědách, by mohla být chybná.

Studie zjistila, že vylučování a pohyb tekutin v mozku myší je ve skutečnosti během spánku a anestezie výrazně snížen. „Pokud jste nevyspalí, pokazí se vám nespočet věcí, spoustu věcí si nepamatujete, základní koordinace může být obtížná,“ řekl biofyzik a jeden z autorů studie Nick Franks, který působí na Imperial College London.

„Myšlenka, že váš mozek během spánku provádí základní úklid, se tak zdá být logická.“.

K této hypotéze však dosud neexistoval přímý důkaz. Při práci na nové studii vědci použili ke studiu mozku myší fluorescenční barvivo. To jim umožnilo sledovat, jak rychle se barvivo přesouvá z dutin naplněných tekutinou, tzv.

komor, do jiných oblastí mozku, a přímo měřit rychlost odstraňování barviva z mozku.

Měření poté ukázala, že u spících myší bylo vylučování barviva sníženo přibližně o 30 % a u myší, které byly pod narkózou, dokonce o 50 % ve srovnání s myšmi, které byly udržovány při vědomí. „Detoxikace mozku byla vnímána jako jeden z hlavních důvodů, proč spíme.

Je samozřejmé, že jsme byli velmi překvapeni, když jsme v našich výsledcích pozorovali opak,“ řekl Franks. „Zjistili jsme, že rychlost vyplavování barviva z mozku byla výrazně snížena u zvířat, která spala, nebo byla pod anestetikem.“ Vědci předpokládají, chování lidského mozku nebude jiné, protože spánek je základní potřebou společnou všem savcům.

Další s autorů studie ředitel britského Institutu pro výzkum demence Bill Wisden výsledky práce komentoval: „Vědci se domnívají, že spánek je pro ně důležitý: Existuje mnoho teorií o tom, proč spíme, a i když jsme ukázali, že odstraňování toxinů nemusí být klíčovým důvodem, nelze zpochybnit, že spánek je důležitý.“.

Nová zjištění jsou důležitá pro výzkum demence a to především vzhledem k rostoucímu počtu důkazů o souvislosti mezi špatným spánkem a rizikem Alzheimerovy choroby. Dosud nebylo jasné, zda nedostatek spánku může být příčinou této neurodegenerativní nemoci, nebo zda je pouze jejím časným příznakem.

Někteří badatelé předpokládali, že bez dostatečného spánku nemusí být mozek schopen účinně odstraňovat toxiny, ale nejnovější výzkum vyvolává pochybnosti o věrohodnosti tohoto vysvětlení. „Tato hypotéza, pravděpodobně zvýšila obavy lidí, že pokud nebudou spát, bude pravděpodobnější, že se u nich vyvine demence,“ řekl Franks.

Nějaká souvislost tu však zřejmě je. „Narušený spánek je běžným příznakem, se kterým se lidé trpící demencí setkávají. Stále však nevíme, zda je to důsledek nebo hnací faktor progrese onemocnění. Je možné, že kvalitní spánek pomáhá snižovat riziko demence i z jiných důvodů, než je odstraňování toxinů,“ podotkl Wisden a dodal:

„Druhou stránkou naší studie je, že jsme prokázali, že očista mozku je vysoce účinná během bdělého stavu. Obecně lze říci, že bdění, aktivita a cvičení mohou účinněji čistit mozek od toxinů.“.

Související články
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění odhalil už v rané fázi. Novou metodu testuje česká firma Lipidica, která získala vedle českého, evropského a japonského i americký patent. Otevírá se jí tak cesta […]
Už v 60. letech minulého století byla prokázána souvislost mezi nízkými hladinami vitaminu D v těle a roztroušenou sklerózou, ovšem žádné z tehdy provedených klinických studií se nepodařilo prokázat, že vysoké dávky vitaminu D mohu progresi nemoci zvrátit. Odborníci z univerzity ve francouzském Montpellier věří, že jim se to nyní povedlo. Roztroušená skleróza je chronické […]
Nedávný výzkum konečně rozluštil záhadu, s níž si medicína lámala hlavu po staletí: Odkud se vzala syfilis. Potvrdil spekulace, že infekci přivezli Kolumbovi námořníci, kteří se nakazili v nově objeveném kontinentě.   Málokterá jiná infekce budí takový děs a současně jistou negativní fascinaci. Že nevyvolávala takový odpor jako třeba lepra, která podobně deformuje tělo, zjevně souvisí se […]
Chrupavka slouží jako tlumič nárazů v kloubu, čímž ho chrání a umožňuje jeho bezbolestný pohyb. Když se poškodí, provází každý pohyb bolest. Lékaři ve Fakultní nemocnici Olomouc nyní nabízí terapii AutoCart, která pacientům pomáhá navrátit se k pohybu bez bolesti. Kloubní chrupavka nemá přímou výživu, není zásobena krví, a tak „spoléhá“ pouze na vyživování kloubní […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz