Domů     Medicína
Zbavuje se mozek během spánku toxinů?
Martin Janda 3.8.2024

Spánek je úžasná věc. Člověk zregeneruje psychicky i fyzicky, odpočine si, nabere nových sil. Ale že by pomáhal vyplavit toxiny nahromaděné v mozku? Nová studie se kloní spíše k negativní odpovědi..

Tedy, ne že by se mozek jedů během spánku úplně nezbavoval. Ale tento proces neprobíhá v tak velkém množství, jak neurovědci očekávali. Alespoň to vyplývá z nové studie zveřejněné v časopise Nature Neuroscience.

Regenerační účinek dobrého nočního odpočinku je všeobecně známý tento efekt byl obvykle vysvětlován tím, že mozek během spánku vyplavuje toxiny. Nová zjištění však naznačují, že tato teorie, která se stala dominantním názorem v neurovědách, by mohla být chybná.

Studie zjistila, že vylučování a pohyb tekutin v mozku myší je ve skutečnosti během spánku a anestezie výrazně snížen. „Pokud jste nevyspalí, pokazí se vám nespočet věcí, spoustu věcí si nepamatujete, základní koordinace může být obtížná,“ řekl biofyzik a jeden z autorů studie Nick Franks, který působí na Imperial College London.

„Myšlenka, že váš mozek během spánku provádí základní úklid, se tak zdá být logická.“.

K této hypotéze však dosud neexistoval přímý důkaz. Při práci na nové studii vědci použili ke studiu mozku myší fluorescenční barvivo. To jim umožnilo sledovat, jak rychle se barvivo přesouvá z dutin naplněných tekutinou, tzv.

komor, do jiných oblastí mozku, a přímo měřit rychlost odstraňování barviva z mozku.

Měření poté ukázala, že u spících myší bylo vylučování barviva sníženo přibližně o 30 % a u myší, které byly pod narkózou, dokonce o 50 % ve srovnání s myšmi, které byly udržovány při vědomí. „Detoxikace mozku byla vnímána jako jeden z hlavních důvodů, proč spíme.

Je samozřejmé, že jsme byli velmi překvapeni, když jsme v našich výsledcích pozorovali opak,“ řekl Franks. „Zjistili jsme, že rychlost vyplavování barviva z mozku byla výrazně snížena u zvířat, která spala, nebo byla pod anestetikem.“ Vědci předpokládají, chování lidského mozku nebude jiné, protože spánek je základní potřebou společnou všem savcům.

Další s autorů studie ředitel britského Institutu pro výzkum demence Bill Wisden výsledky práce komentoval: „Vědci se domnívají, že spánek je pro ně důležitý: Existuje mnoho teorií o tom, proč spíme, a i když jsme ukázali, že odstraňování toxinů nemusí být klíčovým důvodem, nelze zpochybnit, že spánek je důležitý.“.

Nová zjištění jsou důležitá pro výzkum demence a to především vzhledem k rostoucímu počtu důkazů o souvislosti mezi špatným spánkem a rizikem Alzheimerovy choroby. Dosud nebylo jasné, zda nedostatek spánku může být příčinou této neurodegenerativní nemoci, nebo zda je pouze jejím časným příznakem.

Někteří badatelé předpokládali, že bez dostatečného spánku nemusí být mozek schopen účinně odstraňovat toxiny, ale nejnovější výzkum vyvolává pochybnosti o věrohodnosti tohoto vysvětlení. „Tato hypotéza, pravděpodobně zvýšila obavy lidí, že pokud nebudou spát, bude pravděpodobnější, že se u nich vyvine demence,“ řekl Franks.

Nějaká souvislost tu však zřejmě je. „Narušený spánek je běžným příznakem, se kterým se lidé trpící demencí setkávají. Stále však nevíme, zda je to důsledek nebo hnací faktor progrese onemocnění. Je možné, že kvalitní spánek pomáhá snižovat riziko demence i z jiných důvodů, než je odstraňování toxinů,“ podotkl Wisden a dodal:

„Druhou stránkou naší studie je, že jsme prokázali, že očista mozku je vysoce účinná během bdělého stavu. Obecně lze říci, že bdění, aktivita a cvičení mohou účinněji čistit mozek od toxinů.“.

Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz