Domů     Historie
Jakou odměnu dostal za vítězství olympionik ve starém Řecku? Zlatá medaile to nebyla…
Zdroj: Paris 2024 Olympics

Letos hostí francouzská metropole již 33. novodobé letní olympijské hry. V Paříži se konají potřetí, předtím to bylo v letech 1900 a 1924, vrátily se tak do ní přesně po sto letech. Nejlepší tři sportovci v jednotlivých disciplínách obdrží zlatou, stříbrnou a bronzovou medaili. V antickém Řecku však byla odměna pro vítěze jiná..

Novodobé olympijské hry navazují na ty konané v antickém Řecku. Olympiáda konaná v starověké Olympii představovala největší, nejvýznamnější a zároveň nejstarší z všeřeckých her na počest boha Dia, které trvaly šest měsíců a zahrnovaly zápasení, hod oštěpem a diskem či závody na voze.

Účastnit se jí mohli pouze muži, soutěžili nazí. Pro ženy existovaly samostatné hry zvané héraia, pojmenované podle bohyně Héry.

Odměna pro nejlepšího

Medaile třem nejlepším sportovcům v každé sportovní disciplíně se udělují od roku 1904. Starověký vítěz obdržel desítky terakotových váz ozdobených výjevy ze sportu, ve kterém zvítězil. Nádoby byly zhotovovány tak zvaným černofigurovým stylem, kdy byly obrysy černých postav, zde sportovců, do usušeného povrchu nádoby nejprve vyryty a pak plošně vyplněny jemnější řídkou hlínou.

Znázorněni byli běžci, vozatajové či lukostřelci. Amfory nejrůznějších velikostí byly naplněné athénským olivovým olejem, který byl velmi cenný.

Zdroj: Album via Alamy

Pocházel přímo z posvátných olivových hájů bohyně Athény. Řekové obecně považovali olivovníky za posvátné, symbolizovali nejvyššího z bohů, Dia, boha oblohy a patrona olympijských her. Olympijské hry se konaly od roku 776 př.

n.l. až do roku 393 našeho letopočtu. V následujícím roce jejich konání zakázal zvláštním ediktem římský císař Theodosius I. (347–395), protože je považoval za pohanský svátek, který v jeho křesťanské říši neměl své místo.

Roku 426 pak musely být v Olympii zbourány všechny chrámy i sochy, dílo zkázy následně dokonala série zemětřesení.

Otec novodobých olympijských her

K obnově řeckých olympijských her došlo v roce 1859, kdy před zraky 20 000 diváků soupeřilo v hlavním městě země o vítězství v různých sportovních disciplínách na 300 soutěžících. O obnovu her v Olympii poté, co se Řecko osvobodilo z turecké nadvlády, se zasloužil hrdina osvobozovacích bojů Evangelos Zappas.

Jako datum konání byl stanoven 25. březen, jakožto Den řecké nezávislosti. Ovšem bažinaté území Olympie, které představovalo riziko pro šíření malárie, způsobilo, že se hry nakonec konaly v Athénách, a to až v listopadu.

Za skutečného zakladatele novodobých olympijských her je považován francouzský pedagog Pierre de Coubertin (1863–1937), který se velmi zasazoval o zavedení sportu na francouzských školách. Roku 1894 založil Mezinárodní olympijský výbor a už o dva roky později, v roce 1896, se konaly v Athénách první novodobé olympijské hry.

Následně vznikly, pro sporty pořádané na sněhu a ledu, zimní olympijské hry, poprvé konané v roce 1924. Nyní se střídají letní a zimní olympiáda ve dvouletém intervalu. Účast na nich je nyní povolena jen profesionálním sportovcům.

Štítky:
Související články
Malomocenství neboli lepra činila po dlouhá staletí ze svých obětí znetvořená monstra, kterých se zdraví panicky báli. Dlouho se mělo za to, že na americký kontinent nemoc zanesli evropští kolonizátoři. Nejnovější mezinárodní výzkum však dospěl ke zcela jiným závěrům, existuje tam nejméně tisíc let! Jak je to možné? Lepra, známá také jako Hansenova choroba, je […]
Přezdívá se jí „božská částice“ – Higgsův boson. Ač její jméno zní téměř mysticky, jde o velmi reálný, vědecky doložený objev, který proměnil naše chápání vesmíru. Právě ona totiž dává elementárním částicím jejich hmotnost, a tedy i podmínky pro vznik hvězd, planet i života samotného. V červenci 2012 se v podzemí u Ženevy otřásl svět […]
Staletí zanechávají na olejomalbách významných i těch méně známých mistrů výrazné stopy. Přirozené stárnutí děl má za následek praskliny, odlupování kousků pigmentů, změny barev a nejrůznější drobné skvrny. Oprava škod může restaurátorům trvat roky, takže je toto úsilí vyhrazeno jen pro nejcennější díla. Těm ostatním nyní nabízí záchranu umělá inteligence… Restaurování uměleckých děl je náročná […]
Historie Objevy 12.6.2025
Jak mohl skutečně vypadat svatý Václav? Na to se pokusil odpovědět mezinárodní tým vědců, který za pomoci nejmodernějších forenzních technik vytvořil digitální rekonstrukci podoby slavného českého knížete a světce. Využili k tomu lebku uloženou v rámci Svatovítského pokladu v Praze, přičemž výsledky svého výzkumu zveřejnili v odborném časopise Heritage. Na projektu se podíleli odborníci z […]
Dnes si řada lidí neumí představit svůj život bez kočky po svém boku. Jejich původ je však stejně záhadný jako tato zvířata samotná. Vědci nyní zpochybnili dlouho platnou hypotézu o tom, že kočky byly poprvé domestikovány v oblasti Levanty, kde chránily úrodu obilí před hlodavci. Podle dvou nových teorií pochází kočky ze Severní Afriky, nejpravděpodobněji […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz