Domů     Historie
Erupce Vesuvu nebyla jediným zabijákem Pompejí
Martin Janda 20.7.2024

Erupce sopky Vesuv v roce 79 byla smrtící, drtivá a nekompromisní. Avšak nejen ona tehdy vraždila. Nová zjištění potvrzují hypotézu, že mnoho lidí v Pompejích, Herculaneu a dalších městech tehdy zemřelo při zřícení budov v důsledku zemětřesení..

Výzkum publikovaný v časopise Frontiers in Earth Science přináší důkazy, že Pompeje byly současně se sopečnou erupcí zničeny mohutným zemětřesením. Objev stanovuje novou časovou osu zániku města a ukazuje, že nové přístupy k výzkumu mohou odhalit další tajemství již prozkoumaných archeologických lokalit.

Vědci vždy tušili, že ke zkáze města přispěla seizmická aktivita. Už antický spisovatel Plinius mladší ze svého pozorovacího stanoviště nedaleko Pompejí hlásil, že erupci Vesuvu doprovázely silné otřesy.

Až dosud však nebyly objeveny žádné důkazy, které by tuto historickou zprávu potvrzovaly. Tým vědců pod vedením Domenica Sparice z italského Národního ústavu geofyziky a vulkanologie se rozhodl tuto mezeru v záznamech prozkoumat.

Sparice uvedl, že na dosavadních vykopávkách v Pompejích se nepodíleli odborníci z oblasti archeoseizmologie, která se zabývá účinky zemětřesení na starověké stavby. Jeho tým se zaměřil na jeden blok domů, který zahrnoval několik budov, včetně pekárny a domu, ve kterém katastrofa vyrušila malíře při práci a jejich práce zůstala nedokončená a fresky nevybarvené.

Po vykopávkách a pečlivé analýze vědci dospěli k závěru, že zdi se zde zřítily v důsledku zemětřesení.

Už nános kamenů pod úlomky zdí naznačoval, že se nezhroutily během počáteční fáze erupce. Porovnání škod s účinky seizmických destrukcí na historické budovy rovněž ukázalo, že zkoumaný blok domů podlehl zemětřesení.

Archeologický průzkum také odhalil dvojici koster pokrytých úlomky stěn. Stopy na jedné z obětí vykazovaly známky toho, že se na poslední chvíli snažila před zemětřesením ukrýt. Podle vědců jsou vzory zlomenin kostí a další zranění pozorované u moderních obětí zemětřesení důkazem, že tito nešťastní Římané zahynuli při zřícení budovy.

Výsledkem výzkumu je mimo jiné aktualizovaná časová osa epického zániku Pompejí: Nejprve 18 hodin pršely na město sopečné lapilli (malé kameny), které způsobily zřícení mnoha střech a zabily řadu lidí, kteří na ulici hledali úkryt.

Poté městem prudce otřáslo zemětřesení, které si vyžádalo další životy. Nakonec se ulicemi města valily mohutné proudy popela, lávy a trosek, které navždy zpečetily osud Pompejí.

Související články
Historie Objevy 3.4.2025
Téměř dva tisíce let staré svitky, pohřbené pod nánosy sopečného popela v Herkulaneu, se dlouho zdály být navždy ztracené. Extrémní teplo při erupci Vesuvu v roce 79 n. l. je proměnilo v křehké, spálené „nic“, co se zdálo být nerozluštitelné. Díky moderním zobrazovacím technikám a umělé inteligenci však nyní vědci dokázali virtuálně rozvinout a přečíst […]
Historie Technika 27.3.2025
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Historie 12.3.2025
Pražské Národní muzeum hostí jednu z nejvýznamnějších výstav letošního roku. Pod názvem Čingischán a jeho svět se návštěvníci mohou ponořit do fascinující historie mongolského impéria a jeho vládce. Tato unikátní expozice, připravená ve spolupráci s mongolským Národním muzeem Čingischán a Archeologickým ústavem Mongolské akademie věd, představuje více než 260 vzácných exponátů z období Velké Mongolské […]
Historie 25.2.2025
Řeč umožnila rozvoj lidské společnosti, díky ní si byli jednotlivci schopni sdělit důležité informace, a plánovat, přispěla i k rozvoji kreativity a lepšímu porozumění záměrům jiných. Vědci z Rockefellerovy univerzity nyní zkoumali, co vedlo k jejímu rozvoji právě u lidí a nikoliv u jiného zvířecího druhu. Na „vině“ byla pravděpodobně mutace, drobná změna v DNA… […]
Historie 25.2.2025
Vědci měli dlouho za dané, že fosilizací dojde ke zničení všech organických složek ve vzorku a tudíž jakýkoliv jejich nález svědčí jen a pouze o kontaminaci vzorku. Nyní se však ukazuje, že se zřejmě mýlili. Ve zkamenělé kosti Edmontosaura byly totiž objeveny zbytky kolagenu. Edmontosaurus je rod velkého kachnozubého dinosaura, jednoho z nejmladších známých neptačích […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz