Na první pohled se může zdát, že jde o obyčejnou únavu… Může však jít i o život. Ačkoli patří Myasthenia gravis k nejčastějším a zároveň nejnebezpečnějším svalovým onemocněním, o jeho existenci ví laická i odborná veřejnost stále velmi málo.
Podle předsedkyně pacientské organizace MYGRA, Miriam Křivkové, se přitom může objevit v řádu několika minut. „Tělo se opravdu zastaví. Nepohnete rukou, nenapijete se, nemůžete mluvit, máte problém s dýcháním a musíte se prostě uklidnit,“ popsala.
Když se svět zastaví
Sama s nemocí bojuje již přes čtyřicet let. Jako první pociťovala pokles víček, dvojité vidění a další obtíže v oblasti hlavy. „Když máte pocit únavy, tak dokážete všechno vykonávat. Ale pacient s touto nemocí není ani schopný zvednout ruce, začne vidět dvojitě, nemůže dojíst jídlo,“ doplnil lékař Stanislav Voháňka z Neurologické kliniky Fakultní nemocnice v Brně.
Virtuální pomoc
V České republice trpí tímto onemocněním zhruba dva a půl tisíce lidí. Informovanost je však nejen mezi laickou veřejností ale i odborníky stále poměrně nízká, z čehož následně vyplývá složitější diagnostika, která může trvat i několik měsíců.
Zdravotníkům a lékařům proto myasthenii představuje nová aplikace pro virtuální realitu. Lidem v akutní fázi nemoci totiž nemohou být podávány některé léky, jelikož by mohly jejich stav zhoršit. Podle Křivkové se případnému neštěstí již podařilo zabránit s pomocí speciálních kartiček, díky kterým byli pacienti schopni přesně popsat svůj stav.
Nepřítel svalů
Myasthenia gravis je chronické a progresivní autoimunitní neuromuskulární onemocnění. Objevit se může v jakémkoli věku, u žen se tak nejčastěji stává po sfouknutí čtyřiceti svíček na narozeninovém dortu, u můžu o dvacet let později.
Obvykle se projevuje svalovou slabostí, jež bývá spojena s poruchou pohybu očí a víček, u většiny pacientů do dvou let postupuje do formy postihující všechny svalové skupiny.