Domů     Vesmír
Na Enceladu byl objeven jed, který mohl zrodit život
Martin Janda 29.6.2024

Když se řekne kyanovodík mnohým z nás přeběhne mráz po zádech. S tímto extrémně prudkým jedem si neradno nahrávat. Ale paradoxně, jeho přítomnost ve vesmíru může být signálem, že někde poblíž se vyskytuje život..

S kyanovodíkem opravdu není legrace. Smrtelná dávka této látky je 1,5 mg/kg těla, smrtelná koncentrace je pak 25 ppm. Toxický účinek kyanovodíku spočívá v blokování enzymů tkáňového dýchání, konkrétně inhibuje funkci enzymu dýchacího řetězce cytochromu c oxidázy.

Smrt nastává po pár minutách. Přesto, když je někde ve vesmíru kyanid objeven, každý astrobiolog zbystří. Jako třeba kdysi u protoplanetárního disku u hvězdy AA Tauri nebo teď, mnohem blíž, u Saturnova měsíce Enceladu.

Enceladus je bezesporu jedním z nejzajímavějších objektů ve Sluneční soustavě. Svými rozměry je nevelký, mezi měsíci v našem systému mu patří až čtrnácté místo. Ale pod ledovým příkrovem ukrývá vodní oceán a poslední výzkumy ukazují, že obsahuje všech šest prvků podstatných pro život, jak jej známe na Zemi: kyslík, uhlík, dusík, draslík, síru i fosfor.

Už sonda Cassini, která Saturn a jeho měsíce zkoumala mezi lety 2004 a 2017, zachytila výtrysky ledové tříště z Enceladova povrchu. Vědci o nich do té doby neměli ponětí. Tehdejší objev aktivního kryovulkanismu na Enceladu způsobil, že se v průběhu mise dostalo měsíci mnohem větší pozornosti a sonda Cassini se mu věnovala podrobněji, než bylo původně plánováno.

S její pomocí experti zjistili, že vody je na Enceladu víc než na Zemi nebo že ledový příkrov je zde mocnější než na Jupiterově Europě, takže případné provrtání či protavení až k tekuté vodě by zde bylo mnohem náročnější.

Nyní vědci objevili v Enceladových výtryscích nalezli další nečekanou látku. Je jím zmíněný kyanovodík, bezbarvý plyn, který je nekompromisním zabijákem. Mohl však hrát klíčovou roli v chemických reakcích, při nichž vznikly složky, které připravily půdu pro vznik života.

„Je to výchozí bod pro většinu teorií o vzniku života,“ řekl doktorand z Harvardovy univerzity Jonah Peter. „Lze jej popsat jako takový švýcarský armádní nůž prebiotické chemie.“.

Na novém objevu se podílel právě on a jeho kolegové z Laboratoře tryskového pohonu NASA v Kalifornii. Kromě kyanovodíku badatelé nalezli také organické molekuly, jako je acetylen, propen a etan, které by mohly pohánět chemické reakce a poskytovat energii mikroorganismům žijícím v podpovrchovém oceánu Enceladu.

Data rovněž poukazují na přítomnost alkoholu podobného metanolu, ačkoli vědci nedokázali s konečnou platností určit, o jaký konkrétní alkohol se jedná.

Chemické experimenty už dříve ukázaly, že kyanovodík by mohl být důležitým prekurzorem molekul, které musely být přítomny pro vznik života. „Lze jej různými způsoby kombinovat a vytvářet tak aminokyseliny, které jsou prekurzory pro bílkoviny, a také jaderné báze a cukry, které jsou potřebné pro tvorbu RNA a DNA,“ uvedl Jonah Peter.

Klíčové prvky a sloučeniny typu amoniaku, kyanovodíku a samozřejmě kapalné vody koncentrované na nevelkém tělese jsou samozřejmě pozoruhodné. „Vyhlídky na možnost života na Enceladu jsou skutečně stále lepší,“ řekl planetolog Frank Postberg ze Svobodné univerzity v Berlíně, který nedávno vedl studii, která na Enceladu objevila fosfor.

Data, ze kterých výzkumníci čerpali nyní, sesbírala již zmíněná legendární sonda Cassini. Množství kyanovodíku je příliš malé na to, aby se dalo bezprostředně pozorovat. Místo toho vědci svůj výzkum započali se seznamem padesátky sloučenin, o kterých se domnívali, že by se na Enceladu mohly vyskytovat.

Poté sestavili modely 10 až 15 těchto sloučenin a testovali, které modely nejlépe odpovídají tomu, co pozorovala sonda Cassini. „Je to zajímavá analýza, která byla provedena tak, aby z ní bylo možné vytěžit další informace o tom, co můžeme vidět ve výtryscích,“ řekla planetární vědkyně z Laboratoře aplikované fyziky Johna Hopkinse v Marylandu Kathleen Craftová.

Pro Craftovou a nejen pro ni je Enceladus zajímavým místem, ale ne jediným. Podobnou vnitřní skladbu s vodním podpovrchovým oceánem má mnohem více těles ve Sluneční soustavě. Mimo jiné Ganymedes, Dionne, Triton, Pluto nebo Europa.

Právě k ní se letos vydá americká sonda Europa Clipper. Ta ponese na své palubě přístroj podobný tomu, který byl využit na Cassini, a který by mohl přinést podobné.

„Všechny oceánské světy jsou nesmírně vzrušující,“ podotkla Kathleen Craftová. „Všechny se od sebe trochu liší, ale mají i spoustu podobností.“

Odpověď na otázku, zda je na Enceladu život alespoň na té nejjednoduší úrovni, je stále zahalena tajemstvím. Přítomnost kyanovodíku a dalších nově zjištěných organických sloučenin ve výtryscích „neodhaluje zdroj složitých organických látek v oceánu,“ řekl výzkumný pracovník v exobiologickém oddělení Amesova výzkumného střediska NASA v Kalifornii Alfonso Davila. „K odpovědi nás však výrazně přibližuje.“.

FOTO: NASA, Universe today

Související články
Vesmír Zajímavosti 6.12.2024
Planeta Venuše je v mnoha aspektech podobná Zemi, proto se o ni často hovoří jako o její sesterské planetě. Vědci se dlouho domnívali, že mohla být Venuše kdysi Zemi ještě podobnější, a dokonce na ní údajně panoval i život. Nejnovější studie to vyvrací… Venuše je druhou planetou sluneční soustavy. Je jednou ze čtyř terestrických planet, […]
Vesmír 4.12.2024
Stačilo necelých 70 let, aby lidé proměnili panenské území, za které platila oběžná dráha Země, v minové pole. Na největší skládce ve vesmíru číhá nebezpečná kolize na každém kroku. Jak se ale říká: čím jsi to zkazil, tím to také sprav. Právě díky kolizím je řešení na obzoru. Koncem června se vyřazený ruský satelit rozpadl […]
V dubnu 2024 vyzval Bílý dům vědce, s výhledem na plánovanou přítomnost astronautů a posléze i lidských základen na Měsíci v rámci mise NASA Artemis, aby vytvořili standard lunárního času. Skutečnou otázkou však není: „Kolik hodin je na Měsíci?“, ale „Jak rychle tam plyne čas?“ Čas, který ukazují hodiny, dokáže nastavit každý časoměřič, je to […]
Technika Vesmír 26.11.2024
Jižní pól Měsíce je centrem zájmu Evropské vesmírné agentury, je totiž plánovaným místem pro přistání další lidské posádky na něm. Povrch jižního měsíčního pólu však ještě nebyl dostatečně detailně prozkoumán. A právě to by měla změnit mise LUMI, za kterou stojí brněnská společnost TLR Space. Na jižním pólu Měsíce se nachází led, skrytý v trvale […]
Vesmír 23.11.2024
Vědci simulovali situaci, která by mohla vysvětlit, jak čtvrtá planeta přišla ke svým malým měsícům, Phobosu a Deimosu. Tyto měsíce se svým vzhledem i charakteristikami vymykají běžným standardům a právě tato zvláštnost astronomy už léta fascinuje. Phobos, měřící 27 kilometrů v průměru, a Deimos, který dosahuje pouhých 15 kilometrů, jsou na měsíce nezvykle malé. Navíc […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz