Domů     Medicína
Antimalarikum by mohlo pomoci zmírnit syndrom polycystických ovarií
Zdroj: scientificanimations.com

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) je nejčastější hormonální poruchou u žen, která kromě řady nepříjemných příznaků může vést až k neplodnosti. Malá studie nyní zjistila, že příznaky PCOS by mohlo zmírnit užívání antimalarika artemisininu….

PCOS je hormonální porucha charakterizovaná vysokou hladinou mužských hormonů zvaných androgeny u žen. Příčiny vzniku tohoto syndromu, který postihuje 10 až 13 % žen v reprodukčním věku, nejsou zcela objasněny, nicméně roli sehrává i dědičnost a životní styl.

Onemocnění se projevuje poruchami menstruačního cyklu a silnou bolestí při menstruaci, nadměrným růstem ochlupení, kdy se chloupky mohou netypicky u žen objevit i kolem bradavek, na bradě či nad horním rtem.

Jak se PCOS projevuje a léčí?

Může se projevit také skrze „mužský typ“ vypadávání vlasů, nadměrné maštění pleti s výskytem akné, poruchy spánku či nadměrné přibírání. Největším problémem je ovšem snížená plodnost až neplodnost, a také inzulinová rezistence, která může vést k rozvoji diabetu 2. typu.

Léčba spočívá především ve změně životního stylu a ve zmírňování rizik a nepříjemných projevů, které s sebou PCOS přináší.

Spočívá například v užívání antidiabetik, která zlepšují účinek inzulinu, což přispívá ke snižování glykemie. U žen, které neplánují děti, se nasazuje hormonální léčba, nejčastěji v podobě hormonální antikoncepce, u těch, které po dětech naopak touží, je nutná hormonální stimulace vaječníků.

Nyní nová studie ukázala, že antimalarikum artemisinin, přírodní extrakt z pelyňku druhu Aremisia annua, by mohlo zmírňovat některé příznaky PCOS tím, že řeší hlavní příčinu tohoto syndromu.

Antimalarikum mírní příznaky PCOS

Výsledky studie, provedené čínskými vědci z Fudan University v Šanghaji, byly zveřejněny 14. června v časopise Science. Naznačují, že artemisinin a jeho deriváty významně zlepšily příznaky PCOS, zejména nepravidelné menstruační cykly, jak u lidských, tak zvířecích účastnic studie.

Tým zkoumal 19 žen, které se potýkaly s nepříjemnými příznaky PCOS včetně nepravidelné menstruace a nadměrné hladiny testosteronu. Dle ultrazvuku byly jejich vaječníky zvětšené a pokryté řadou cyst naplněných tekutinou, tak zvanými folikulárními cystami.

Zdroj: WikiCommons by Lukáš Mižoch

Následně vědci požádali tyto ženy, aby užívaly třikrát denně orálně derivát artemisininu po dobu tří měsíců. Slabou stránkou studie je, že neexistovala žádná kontrolní skupina, která by užívala placebo.

Léčba neměla žádné vedlejší účinky, a navíc vedla ke snížení hladin testosteronu u všech sledovaných žen. U většiny z nich klesly rovněž hladiny tak zvaného anti-Müllerian hormonu (AMH), kterého polycystické vaječníky tvoří příliš mnoho.

Díky tomu měly sledované ženy pravidelnější menstruaci i menší počet cyst na vaječnících.

Potenciální lék na PCOS?

Anna Benricková, fyzioložka na univerzitě ve švédském Göteborgu, která se studie neúčastnila, k tomu říká: „Zjištění naznačují, že artemisinin je potenciální účinnou léčbou PCOS.“ Studie nicméně podle ní zahrnovala pouze malou skupinu lidí a navíc není jasné, zda artemisinin zmírňuje i další příznaky PCOS, jako jsou metabolické poruchy.

Jak přesně artemisinin funguje zkoumali vědci na myších a krysách. Zjistili, že ve vaječnících těchto hlodavců štěpí tento lék enzym zvaný CP11A1, který je klíčový pro tvorbu androgenů. Tím zabraňuje jejich nadměrné produkci, která má na svědomí většinu negativních symptomů PCOS.

„Protože zvýšený testosteron je jedním z hlavních rysů a příčinou většiny symptomů a komorbidit souvisejících s PCOS, léčba zaměřená na snížení produkce androgenů je racionálním cílem,“ komentuje zjištění Benricková.

A dodává: „Artemisinin představuje slibný nový přístup ke snížení těchto androgenů.“ Pro komplexnější představu o fungování artemisininu je podle ní klíčové studium různých zvířecích modelů, stejně jako dcer myších matek léčených artemisininem, protože právě ty mají zvýšení riziko rozvoje tohoto onemocnění.

Je tak třeba zjistit, zda by snížením androgenů mohl artemisinin pomoci zabránit rozvoji PCOS u dalších generací.

Štítky:
Související články
Než byla v roce 1955 vytvořena první vakcína, byla dětská obrna obávanou nemocí. V jejím důsledku mohlo u dětí dojít k ochrnutí dýchacích a polykacích svalů. V takovém případě se jejich jedinou nadějí na přežití staly železné plíce. Jako železné plíce se označuje ventilátor s negativním tlakem. Jedná se o válec, v němž pacient leží […]
Pořád je to opomíjená záležitost, třebaže lékaři upozorňují na evidentní přínos. Význam pupečníkové krve pro lékařské zákroky byl potvrzen před 30 lety, kdy byla v pražské nemocnici v Motole provedena první transplantace pupečníkové krve v České republice. Dětský pacient, trpící závažnou nemocí, dostal díky krvetvorným kmenovým buňkám z pupečníkové krve od sourozence šanci na uzdravení. […]
Mravenčí práce a 10 let výzkumu přivedly vědce z Harvardu a Googlu k průlomovému milníku pro neurovědu – detailní 3D mapě lidského mozku. Pochopitelně ne celého. I jeden milimetr krychlový má ale co říct o povaze jedné z nejsložitějších věcí, která ve vesmíru existuje. I po letech soustavného snažení mají neurovědci stále jen mlhavou představu o tom, […]
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci. Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce 1875 […]
Po lezavém zimním období většina lidí s nadějí vyhlíží jaro. Ale zdaleka ne všichni se z nastupujícího oteplení tetelí blahem. Už v březnu se do ovzduší uvolňuje pyl ze stromů a dubnu se sezóna alergenů rozjede naplno. A mnozí alergici v ty okamžiky začnou snít o léku, který by veškeré alergie konečně poslal na smetiště […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz