Domů     Medicína
Experiment se snažil rozluštit mechanismy šíření ptačí chřipky u krav. Přinesl dobré zprávy
Martin Janda 30.6.2024

Ptačí chřipka, která napadla několik stád skotu ve Spojených státech, zneklidnila jak vědce, tak chovatele, ale i širokou veřejnost. Čerstvý pokus, který se zaobíral možnostmi šíření choroby, přináší uklidňující informace.

Vědcům se nepodařilo najít důkaz, že by se virus mohl šířit jako respirační infekce..

Od chvíle, kdy vědci na začátku letošního roku identifikovali chřipku, kterou se nakazily americká stáda skotu, si lámou hlavu nad tím, jak se nemoc šíří z jednoho zvířete na druhé. Od letošního ledna bylo na virus pozitivně testováno 132 stád ve 12 amerických státech.

Od krav se nakazilo několik jiných druhů zvířat, mimo jiné kočky nebo jeden mýval, a také tři lidi. Dva z nakažených pracovníků farem trpěli zánětem spojivek, jinak známým jako růžové oko. Třetí nemocný měl kašel a další respirační příznaky. Všichni se poté uzdravili.

Experiment provedený v americkém Kansasu a Německu vnesl do záhady přenosu viru trochu světla. Podle virologa z Kansaské státní univerzity Juergena Richta, který se podílel na vedení výzkumu, výsledky naznačují, že virus je nakažlivý hlavně prostřednictvím kontaminovaných dojicích strojů.

Richt uvedl, že výsledky dávají naději, že se epidemii podaří zastavit dříve, než se virus vyvine do podoby, která by se mohla snadno šířit mezi lidmi. „Myslím, že je to dobrá zpráva. S největší pravděpodobností zvládneme vše snadněji, než jsme se původně obávali.“.

Pokud se výsledky experimentu potvrdí, před chovateli skotu stojí nová výzva. Aby se nemoc přestala šířit, farmáři budou muset udělat zásadní změny ve způsobu, jakým se skot dojí. V typické dojírně stojí krávy na plošině tak, aby jejich vemena byla v úrovni očí farmářů.

Když mléko vystříkne na plošinu, může se změnit v kapičky, které mohou lidem vlétnout do očí nebo je mohou vdechnout. Možná to tak v dojírnách bude brzy vypadat jako v laboratořích, když zdejší pracovníci začnou nosit ochranné pomůcky jako brýle nebo obličejové štíty.

A jak experiment probíhal? Američtí a němečtí vědci vpravili virus do struků tří krav. Během dvou dnů se u zvířat objevily klinické příznaky infekce podobné těm, které byly pozorovány na farmách: dostala horečku, ztratila chuť k jídlu a produkovala mnohem méně mléka.

Badatelé také injekčně aplikovali chřipku třem samicím, které nebyly v laktaci, a navrch třem samcům. Místo injekce do vemene však tým vstříkl viry zvířatům do tlamy a nosu. U zvířat se poté vyvinula nízká úroveň infekce.

Dva dny po infekci byly tři zdravé krávy, které nebyly infikovány virem, umístěny do stejné místnosti jako krávy nemocné. V průběhu devatenácti dnů vědci zjišťovali, zda se u nenakažených zvířat také objevila chřipka, ať už při kontaktu s nemocnými krávami, nebo při vdechování kapének, které vydechovaly. Žádná ze zdravých krav však neonemocněla.

Výsledky jsou tedy nadějné, ale problém ještě vyřešen není. Experiment byl zatím proveden na malém počtu zvířat a vědci také zkoumali kmen viru, který později zmutoval. Právě mutace jsou ze strany virů tím největším nebezpečím.

Související články
Než byla v roce 1955 vytvořena první vakcína, byla dětská obrna obávanou nemocí. V jejím důsledku mohlo u dětí dojít k ochrnutí dýchacích a polykacích svalů. V takovém případě se jejich jedinou nadějí na přežití staly železné plíce. Jako železné plíce se označuje ventilátor s negativním tlakem. Jedná se o válec, v němž pacient leží […]
Pořád je to opomíjená záležitost, třebaže lékaři upozorňují na evidentní přínos. Význam pupečníkové krve pro lékařské zákroky byl potvrzen před 30 lety, kdy byla v pražské nemocnici v Motole provedena první transplantace pupečníkové krve v České republice. Dětský pacient, trpící závažnou nemocí, dostal díky krvetvorným kmenovým buňkám z pupečníkové krve od sourozence šanci na uzdravení. […]
Mravenčí práce a 10 let výzkumu přivedly vědce z Harvardu a Googlu k průlomovému milníku pro neurovědu – detailní 3D mapě lidského mozku. Pochopitelně ne celého. I jeden milimetr krychlový má ale co říct o povaze jedné z nejsložitějších věcí, která ve vesmíru existuje. I po letech soustavného snažení mají neurovědci stále jen mlhavou představu o tom, […]
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci. Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce 1875 […]
Po lezavém zimním období většina lidí s nadějí vyhlíží jaro. Ale zdaleka ne všichni se z nastupujícího oteplení tetelí blahem. Už v březnu se do ovzduší uvolňuje pyl ze stromů a dubnu se sezóna alergenů rozjede naplno. A mnozí alergici v ty okamžiky začnou snít o léku, který by veškeré alergie konečně poslal na smetiště […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz