Domů     Historie
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
Zdroj: Huanchaco Archaeological Program

Pravé neštovice, zavlečené do Ameriky kolonialisty, vedly do roku 1620 ke ztrátě 70 % původní incké populace. Vzhledem k tomu, že historické informace z prvních let kolonizace jsou kusé, sehrávají archeologické důkazy klíčovou roli při posuzování dopadů nákazy na původní obyvatelstvo..

Pravé neštovice existují nejméně tři tisíce let, první důkazy o jejich výskytu pocházejí z charakteristické vyrážky objevené na kůži egyptských mumií. Nemoc způsobila v průběhu staletí četné epidemie a zanechala za sebou miliony obětí.

Vymýtit se ji povedlo až díky celosvětové očkovací kampani v roce 1980. Zavlečení pravých neštovic kolonizátory do Ameriky je považováno za jednu z nejvýznamnějších příčin jejich úspěchu při dobývání říše Aztéků a Inků.

Během několika desítek let byla panenská (nákazou dosud nezasažená) populace indiánů zredukována o 90 %.

Za 120 pohřbených bylo 90 dětí

Nedávné archeologické vykopávky v Huanchaco, malém rybářském městečku na severozápadním pobřeží Peru, odhalily hřbitov s koloniálním kostelem, který byl jedním z nejstarších v regionu. Byl Španěly postaven v letech 1535 až 1540. Pohřbů se v něm konalo 120, hroby domorodých obyvatel, obsahující rákosové kříže a skleněné korálky, reprezentují počátky kulturních změn, které s sebou éra kolonialismu kolem roku 1540 nesla.

Zdroj: Huanchaco Archaeological Program

Ze 120 nalezených koster jich 90 patřilo dětem, z nichž většina (60) byla mladších 5 let. Tento nález svědčí o dalším, ovšem velice negativním důsledku kolonizace. Takto vysoký počet úmrtí mezi dětmi, které představují nejzranitelnější část populace, kvůli stále se vyvíjejícímu imunitnímu systému, svědčí podle vědců o přítomnosti nového onemocnění v oblasti.

Následná analýza kosterních pozůstatků dvou batolat, kterým bylo kolem 18 měsíců věku, když zemřely, prokázala významné změny na jejich kostech a kloubech.

Infekce kostí způsobená virem neštovic

Archeologové pod vedením Khrystyne Tschinkelové, bioarcheoložky z Hamline University v Minnesotě, na nich identifikovali četné destruktivní léze, připomínající díry od molů, zejména v ramenních, loketních a kolenních kloubech, dále v kloubech zápěstí, kyčlí a kotníků.

Tyto nálezy jsou v souladu s onemocněním, které se nazývá osteomyelitida variolosa, infekcí způsobenou virem pravých neštovic. Jedná se o nejranější případy této infekce v Jižní Americe.

Kosterní změny se vyskytují u 5 až 20 % dětí mladších 5 let. Podle vědců to svědčí o tom, že „mnohem více archeologických případů zůstává neidentifikováno.“ Khrystyne Tschinkelová k nálezu říká: „Ačkoliv jsou pravé neštovice rychle působící infekce, domníváme se, že tato dvě batolata žila s příznaky nemoci několik týdnů, což poskytlo dostatek času k vývoji změn na jejich kostech.“ A dodává:

„Pokud se nám podaří identifikovat více těchto případů, můžeme lépe porozumět tomu, jak se nemoc šířila a kde se vyskytla její ohniska během raného koloniálního období.“.

Štítky:
Související články
Archeologové studující zvířecí kosti nalezené ve dvou jeskyních v severním Izraeli zjistili, že různé skupiny neandertálců, které je obývaly přibližně ve stejné době, porážely stejná zvířata odlišným způsobem a ke zpracování si vybíraly odlišné části jejich těl. V článku zveřejněném v odborném časopise Frontiers in Evnironmental Archeology informují izraelští vědci o tom, že studovali řezné […]
Historie 16.7.2025
Československo jako samostatný stát bylo v té době velmi mladé. Sotva sedm let uplynulo od jeho vzniku v roce 1918. Ovšem česká identita má mnohem hlubší kořeny. Mnoho z těchto kořenů se skrývá pod Pražským hradem. A tak tehdy před 100 lety začal systematický archeologický výzkum, který trvá do současnosti. Pražský hrad. Tahle dvě vcelku obyčejná slova v sobě […]
Psal se rok 1965 a lidstvo poprvé pohlédlo na tvář cizí planety. Sonda Mariner 4 poslala na Zemi historicky první snímek Marsu zblízka. Co tehdy vědci viděli? A proč to bylo překvapivé i trochu zklamání? Představte si to: červenec 1965, Amerika je ponořená do závodů o vesmír. Po sérii neúspěchů se americká NASA odhodlala poslat […]
Historie 14.7.2025
Je to hotový archeologický poklad. Odborníkům se podařilo objevit tisíce artefaktů, pocházejících z různých časových období. Z dávných sídlišť a pohřebišť. A za pár let? Po stejné zemi, která v sobě jako monumentální schránka uchovala tisíce let historie, budou jezdit proudy aut. Že je Pražský okruh pro tuzemské hlavní město klíčovou silniční tepnou, je neoddiskutovatelné. […]
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná královská hrobka. Caracol byl jedním z největších a nejdůležitějších měst mayského světa s odhadovanou populací přesahující 100 000 obyvatel v době svého největšího rozmachu. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz