Domů     Objevy
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
Zdroj: Freepik

Potvrzeno! Ze studie založené na pozorování dvou sloních stád ve volné přírodě v Keni nedávno vyplynulo, že i sloni se navzájem dokážou „oslovovat“ individuálními jmény. Až dosud přitom byla tato schopnost přisuzována pouze dvěma druhům zvířat – delfínům a papouškům..

Největší žijící suchozemští savci „nejenže používají specifickou vokalizaci pro každého jedince, ale také rozeznávají a reagují na volání, které je jim určeno, a ignorují ta, která jsou adresována jiným,“ uvedl hlavní autor studie Michael Pardo, odborník na komunikaci tlustokožců z Coloradské univerzity ve Spojených státech.

V ráji přezdívek

Jeho práce zároveň podpořila myšlenku, že i sloni si mohou navzájem vymýšlet libovolná jména. Důkazem jsou nahrávky pořízené sdružením Save the Elephants v rezervaci Samburu a národním parku Amboseli.

Analytický software prošel soubor 469 sloních zvuků, z toho od 101 slonů volajících jiné jedince a 117 příjemců takových oslovení. Sloni tak podobně jako člověk dokážou příjemci volání přiřadit náležité „jméno“.

Má to svá specifika

Až dosud byly odborníkům známy pouze dva druhy zvířat, které oslovují jedince stejného druhu napodobováním hlasového podpisu příjemce – delfíni a papoušci.

U slona je však tato komunikace zvláštní tím, že ačkoli jedinec oslovuje druhého specifickým signálem, zvolené „jméno“ následně nemusí používat i ostatní. I přesto příjemce volání jasně rozpozná.

Roky dřiny

Podle dalšího profesora z Coloradské univerzity, George Wittemyera, mají sloni schopnost abstraktního myšlení. Volání, které se běžně projevuje určitou formou vrčení, bývá častěji užíváno při dorozumívání na dálku a při komunikaci mezi dospělými i mláďaty.

Dospělí jedinci však toto volání využívají snadněji, což naznačuje, že schopnost vytvářet jména vyžaduje roky učení. Původ této vlohy vědci přisuzují extrémně společenskému chování slonů.

Související články
Na dně moře u japonského pobřeží bylo objeveno gigantické naleziště klíčových prvků pro výrobu baterií do elektromobilů, ložisko niklu a kobaltu. První vrty u ostrova Minami-Torišima budou zahájeny příští rok. Využívání ložiska v průmyslovém měřítku má být zahájeno v roce 2026. Podle nadace The Nippon Foundation, která v posledních měsících zkoumala mořské dno u ostrova […]
Bezmála tři století víme, že blesk je elektrický výboj. Stále ale není jasné, jak přesně vzniká, a není možné jej předpovědět. Přispět k vyřešení bouřkové hádanky by mohl model elektrizace oblačnosti, na jehož vývoji pracuje Jana Popová z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Většinou blesky vznikají v bouřkovém oblaku, který se nazývá cumulonimbus. Známe ho […]
V době spuštění obsadil 40. příčku mezi pětistovkou nejvýkonnějších superpočítačů světa. Teď český superpočítač Salomon definitivně opouští datový sál IT4Innovations národního superpočítačového centra, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava. Výzkumných projektů bylo za dobu provozu Salomonu v období 15. září 2015 až 13. prosince 2021 celkově 1 085, spotřebovaly celkem 1 024 milionů jádrohodin výpočetního času a […]
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červi. Prý jsou jedovatí. Prý pouhý dotyk může lidem způsobit zdravotní obtíže. Mnohoštětinatec Hermodice carunculata, přezdívaný jako ohnivý červ kvůli zbarvení, způsobil […]
Psychologie je jako tajemná džungle, plná pestrobarevných květů a pozoruhodných zvířat. Ale pozor! V jejích útrobách rozložili nedbalí lovci své pasti, a když se do hlubin vydáte, lehce můžete do jedné z nich spadnout. Těmito pastmi jsou rozmanité psychologické mýty, které se tváří jako hluboké a nezpochybnitelné pravdy o lidské psychice, ale často v nich bývá sotva to […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz